Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Laurence Chisholm Young

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

14 July 1905

Göttingen, Germany

24 Dec 2000

Madison, Wisconsin, USA

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Laurence Chisholm Genç 'anne Grace Chisholm Young ve William Henry Genç edildi var. Laurence onların altı çocukların beşinci ve doğmuştur iken ailesi Göttingen, onlar 1908 yılına kadar yaptığı evlerinden vardı. Laurence hakkında ilginç bir hikaye gibi bir çocuk anlatılır. Ne zaman iki yaşında, onun anne:

... Halbuki onlar Cambridge Üniversitesi profesyonel bir ziyarette bulundu Almanya'da bir dadı ona bırakmıştı. Onları takip etmeye karar verdi; kendi başına, o tren istasyonuna yürüdü ve bir tren Almanya ve Fransa gitmek var iken gururla herkese işitme menzili içinde İngiltere'ye gidiyordu ilan. Sınır bile bu, o kişiyle oldu - o kadar güven ve inanç doluydu. (O ikinci sınırında Hollanda polisi tarafından yakalanmış; dek tutuklanmıştı onu ağırladı varsayılmıştır.)

1908 yılında İsviçre Youngs nereye onlar ev kurmak taşındı. Laurence (veya Laurie olarak sık sık adı verildi) elbette büyük ölçüde matematik tamamen kendilerini adamış aile içinde büyüyor etkilenmiştir. Fakir aile vardı; onlar, kendi gıda en büyüyen çocukların tüm büyüyen sebzeler ile yardım etti, tavuk ve tavşan ve yemek yapma tutmak. Laurence kim genellikle çocukların iyi akademik ilerlediğini gördü annesi tarafından dil ve müzik öğretildi.

Laurence Lozan Jimnastik katıldı ve iki yıl başlarında yaptığı çalışmaları tamamladı. Ancak o kızıl sözleşmeli ve daha sonra bu hastalıktan kurtulan onu özellikle yaşlı olarak sağlıklı yapılmadı inanılan bu aşamada. It Laurence için üniversite okuyor olmak zor bir dönemde, entelektüel hazır, ama geri hastalık elinde. Ancak o zaman israf etmedi ve süre kızıl kurtarıldı o matematik ve fizik kitapları okuyun. Münih'e ilk 1924 yılında burada Caratheodory, sonra Trinity College, Cambridge matriculated okudu gitti. O Trinity College için varken, Cambridge Üniversitesi Satranç Kulübü kurucu ilgileniyordu, rowed ve entegrasyon teorisi ilk kitabı yazmaya çalıştı. Kitap Lebesgue bir giriş - Stieljes entegrasyon teknikleri fonksiyonları monoton dizilerine dayalı kullandığını ve oldu Cambridge University Press tarafından 1927 yılında yayınlandı.

Genç Isaac Newton Öğrenci Cambridge'de 1930 yılında, 1931 yılında Fowler ve Littlewood ile okuduktan sonra yüksek lisans verildi oldu ve o 1931 yılında bir arkadaş grubu seçildi. Genç ilk kez 1927 yılında o Geoffrey Miller onunla gelmek ne zaman o kuzeni Elizabeth ile çay gitti istendi Joan Elizabeth Mary Dunnett araya geldi. [Belki de Mary Elizabeth Joan of ekstra adını beri St Joan's gününde vaftiz olarak satın belirterek, ama değer o Elizabeth olarak bilinirdi.] Genç evli Elizabeth 9 Haziran 1934 ve ilk iki onların altı çocuk doğmuş ise Küçük Cambridge'de çalıştı. O matematik profesörü olarak Üniversitesi Cape Town, 1938 yılında nereye o Matematik Bölümü ilk başkanı olarak atandı. Çok Cape Town de orada geçirdiği on yıl boyunca Bölümü binasında başarılı oldu. 1948 yılında, Ohio State Üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri'nde de University of Wisconsin-Madison de matematik profesörü olarak randevu yukarıya çekmeden önce bir yıl parçası harcama Güney Afrika bıraktı. O Bölümü 1.962-64 başkanı ve o "Wisconsin Talent Search" Wisconsin çevresindeki okullarda yetenekli öğrencileri keşfetmek için başlatılan bu süre içinde oldu. Arama matematik problemleri zorlu üzerine, faaliyetlerin bir günde Üniversitesi zaman çeşitli ödüller en yetenekli öğrenciler için yapılan doruk dayanır. Genç kalırken Wisconsin-Madison kariyerinin geri kalanı için, 1975 yılında 70 yaşında emekli.

1.969 Genç varyasyonları ve optimal kontrol teorisinin hesabı Doğum Ders yayınlanan. Bu kitap genel eğriler teorisi, bir konu Genç kendisi tarafından kurulan dayanır. Hestenes, kitabı incelerken, yazıyor:

Erken Kariyerinin [Genç] bu zorluklar değişimsel teorik olarak varlığı teoremleri kurulmasında karşılaşılan tanınan büyük ölçüde eğriler yetersiz bir kavram nedeniyle, ya da yüzeyler. Ona göre, bir eğri veya yüzey değişimsel integrands üzerindeki eylem tarafından belirlenmelidir. Bu bakış bir eğri ya da belirlenebilir bir yüzey From değişimsel integrands sınıf üzerinden doğrusal fonksiyonel. Bu dağıtımlar daha sonra Schwartz tarafından tanıtıldı kavramına benzer. Bir eğri kavramını bu genişlemesi, şimdiye kadar yapılmış herhangi bir yöntemle ulaşılamaz var değişimsel ve optimal kontrol sorunların varlığı teoremleri kurmaya ve onu diğerleri sağlar.

Aslında zaman Genç 92 which he yılında nasıl genel eğrileri düşünmek gelmişti açıklanan bir konferans verdi vardı:

... fikri bisiklet esinlenerek ve bir zig içinde pedalling bir tepeye moda zag ve yelken ve rüzgara karşı teyel tarafından; o diğer gezinen dalgalı yolları en etkin olabilir gerçekleşmiştir.

Varyasyonları ve optimal kontrol teorisinin hesabı Doğum Ders ayrılmadan önce bize bu Hestenes bu değerlendirme notu verir:

Kitap çeşitleri ve optimal kontrol teorisinin matematik önemli bir katkıdır. .... Kitap iyi bir farklı ve canlı tarzı ile yazılmıştır. Tarihsel görüşler ile yorum bizim toplumda matematik ve matematikçi rolünü kişinin bakış büyütmek doldurulur. Süre kitap raslantı olsa bir konu el de ilgi olmayabilir okumak Bu özellik, tek başına buna değer yapar. Sıradan okuyucu değişimsel teorisi önemli yönlerini geniş bir görünüm elde edecek.

Bir başka önemli kitabı Genç matematikçiler ve kere oldu: tarafından yazılmış matematik ve tarih 1981 yılında yayınlanan matematik Tarihi. Bu kitap olağanüstü bir tek orijinal kaynak Genç okuma dayanmaktadır. Kitap ayrıca bize Genç kendisi matematik yaklaştı yolu hakkında çok şey anlatır. O Önsöz de yazıyor:

Bu meslektaşlarının isteği üzerine dersler verildi, seçkin matematikçiler ile benim uzun tanıdık bir görünümünde. Erken çocukluk düşük, neredeyse efsanevi rakamlar .... tanıyoruz Matematik benim için, geçmiş bir bilgi deposu değil, oldu yüksek form yaratıcı etkinlik, geleceğe yönelik. Ancak ben en yeni gelişmeler çalışma öğrendim yeterli değil: biz kaynakları geri dönmek zorunda ... Geçmişte hangi .... öğrenmek için insan deneyimi, bir laboratuvar olduğunu Bu hayır .... her zamanki tarihsel prosedür değildir Bu ve zaman için daha karmaşık bir ilişki ima olmadan çok Oluşan doğru anlaşılması mümkün değildir. Bu şekilde, tarih kronolojik hatayla olur ve matematiksel: Biz bir tarih matematik gerekir.

Elbette orijinal kaynakları okumak için dil büyük bir bilgi ve bu Genç kesinlikle sahip gerektirir. İngilizce o Fransızca, Almanca, Rusça, Danca, Lehçe Latince ve Yunanca İtalyanca okumak için ek olarak. O başarılı bir piyanist ve satranç oyuncusu, 1955 yılında Amerika Kalp Yarışması kazanmış oldu. Ayrıca genç bir adam olarak, hareket tenis oynadı, yürüyüş sevdi ve bahçe ve kışın çoğu Üniversitesi'ne donmuş göl üzerinde Mendota Gölü kıyısında evinden skated. Aslında kendisinin ilk Hamlet beri he did değil yanlış bir sakal giymiş gibi Kral Claudius'un düşeni sakal büyüdü iddia ediyor.

Sonra emekli Genç Üniversitesi Campinas Brezilya yıllarca öğrencilerle öğretti. O alınan onur arasında Paris Üniversitesi bir fahri doktora-Dauphine 1984 yılında vardı; laudatio ve Genç cevabı için bkz. Eşi Elizabeth, 1995 yılında öldü ve Genç kanser beş yıl sonra öldü.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland