Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Raymond Louis Wilder

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

3 Nov 1896

Palmer, Massachusetts, USA

7 July 1982

Santa Barbara, California, USA

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Raymond Wilder 'anne Mary Jane Shanley ve John Louis Wilder olan bir yazıcı vardı var. Müzik özellikle oynamaya piyano, çalmak için yerel sinemalarda sessiz filmler eşlik etmek için ailesi büyük bir parçası ve Raymond öğrendim oynadı. Ayrıca danslar ve fuarlarında aile orkestrada kornet oynadı. Her ne kadar matematik okulda, onu çeken o 1914 yılında bir aktüer olma niyeti vardı Brown Üniversitesi girdi. Dünya Savaşı Wilder 1919 o ABD Donanması bir simge olarak görev 1.917 edindiği çalışmalarda bir mola neden oldu. O Brown Üniversitesi yaptığı çalışmalar devam etmek için döndü savaş sonrasında hizmet. O 1920 yılında ilk diplomasını aldı.

Süre 1921 yılında alınan aktüeryal matematik üzerine yüksek lisans eğitimi için Wilder sonra Brown'a 1.920-21 sırasında bazı matematik öğretti. 1921 yılında Una Maude Greene ile evlendi; onlar üç kızı Mary Jane, Kermit ve Beth, ve bir oğlu David vardı. Wilder University of Texas için 1921 yılında ise onun doktora çalıştı burada tekrar o öğretim görevlisi olarak atandı taşındı. Burada onun çıkarlarını Robert Moore etkisi altında saf matematik doğru taşındı. O Moore edindiği topoloji ders almak için izin istedi, Moore (örneğin bakınız) yanıtladı:

Hayır, bir kişi aktüeryal matematik yapabileceği ilgilenen bir yolu yoktur, şöyle dursun gerçekten, topoloji ilgilenebilirsiniz.

Sonra Wilder ona ders atmak için Moore, ikna olana kadar bir Moore sınıfına yönelttiği en zor sorunların çözülmesi, Moore, onu görmezden gelmeye başladı. Wilder planlarını aktüeryal matematik çalışmak için vazgeçti ve Moore 'araştırma öğrencisi oldu. O Wilder sorunu hangi gerçekten yaptı, oldu Moore 'un 1923 yılında yaptığı tez ile Sürekli Eğrileri ilgili ilk Teksas doktora ler doktora için çözüm yazma önerdi.

Tez hangi uçak veya 2 kümelerinin pozisyonel değişmezler çalışma-küre amaçlı Schönflies programı ile ilgili oldu. Baba bir olan B içerdiği tüm homeomorphic görüntüleri tarafından paylaşılan bir özellik olduğunu bir dizi ile ilgili bir dizi bir bir pozisyonel değişmez. En iyi böyle bir pozisyonel değişmeyen örneği bilinen Jordan eğri teoremi vücut bulur: 2 bir basit kapalı eğri-küre tam olarak birbirini tamamlayan iki alan vardır ve her birinin sınırıdır. Jordan eğri teoremine bir Converse, Schönflies devletler tarafından kanıtlanmıştır bu 2 bir alt-küre basit kapalı eğri eğer iki tamamlayıcı domains, her birinin sınırıdır, ve erişilebilir tüm bu etki alanları değil. Wilder tezi Schönflies programa yeni bir yaklaşım içeriyordu. O bu amacı ve 1930 yılında araştırma üstlenebilecek, Ürdün bir converse devam etmiştir Brouwer ayırma teoremi üç boyutlu, Wilder bu Öklid 3 bir alt-alanı olan tamamlayıcı etki belirli koşullar yerine homoloji gösteren bir 2-küre oldu.

Texas üniversitede matematik Wilder Ohio Eyalet Üniversitesi 1924 yılında asistan profesör olarak ama burada o zorlukları nedeniyle karşılaşılan atandı öğretim görevlisi olarak bir yıl sonra onun:

... isteksizlik Ohio State Üniversitesi, gerekli bir sadakat yemini imzalamak için. Akılsız vatanseverlik ve liberal yaşamı boyunca ona eşlik düşündü verdiği yeğleme için Wilder'ın düşmanlık.

Ohio Eyalet iki yıl sonra Michigan Üniversitesi Ann Arbor de öğretim katıldı. Orada yardımcı doçent onun ilk sıradan 1929 yılında doçent oldu ve ardından 1935 yılında tam profesör ilerledi. O Dünya Savaşı sırasında o Türkiye Avrupa mülteci matematikçiler yerleşmek yardım özellikle Amerikan matematiksel sahnesinde önemli bir rol oynadı. O 1947 yılında bir araştırma profesörü olarak 20 yıldır düzenlenen bir konum oldu 1967 yılına kadar emekli.

Yukarıda nitelendirdiği Schönflies programı, Doğum Wilder'ın araştırmanın başlangıç aşamasında, set in teorisi topolojisi ve 1.930 civarında kadar sürdü. Bundan sonra o cebirsel topoloji olarak çalıştı ve 1932 de iki alanların birleşmesi çağrısında da. Çalışmalarından sonra manifoldların teorisi yönelik olarak, örneğin Genelleştirilmiş n manifoldu kapalı alan (1934), ve özellikle yüksek boyutlara Schönflies programı uzanan. Bu eser Topoloji Manifoldlar (1949) olarak birleşik bir biçimde sunuldu, bu 1963 yılında ve tekrar 1979 yılında sorunların mevcut durumu hakkında bir kaç not ile yayımlanmaktadır oldu. Kitabın son üç fasıl pozisyonel topolojik değişmezler ve teoride Wilder katkılarını tartışıyor.

O zaman Wilder Topoloji Manifoldlar of ilk sürümü yayınlandı yaptığı araştırma ilgi büyük bir değişiklik yapıldı civarında. Zaten onun makale matematik geçirmez (1944) doğa tarafından gösterildiği gibi matematik temelleri olan ile ilgili bir ilgi vardı:

... önyargılarını, bazen bilinçli bariz değil, altı çizili olan ve kaçınılmaz aktif matematikçi bakış açısından etkiler.

Uluslararası Matematikçiler Kongresi Cambridge, Massachusetts 1950 yılında matematik kültürel olarak Kongre ele AT. Onun derste sordu:

Nasıl kültür en geniş anlamıyla () bir mantık gibi bir matematiksel yapısı, karar?

Nasıl kültür matematiksel yapının keşif ardışık aşamalarında etkiliyor?

O intuitionism ve sembolizm gibi örnekler vererek bu soruları cevaplamaya çalıştı. O temeller üzerinde, hangi o vermişti ders kursları dayalı olarak yayınlanan ilk büyük metin, matematik Giriş (1952) temellerini oldu. O giriş yazdı:

Böyle bir ders sevketmekten nedeni sadece inançla bu değildi öğretmenler, aktüerler, İstatistikçiler ve kimin lisans matematik alanında uzmanlaşmış vardı diğerleri için ve kim, bazı bilgisi olmadan üniversite terk matematik kendi yaşam çalışmalarının tabanına vardı Modern matematik ve vakıfların.

Beth bir incelemede yazıyor:

Bu kitabın ilk bölümünü verir ... Modern matematiğin temel teorileri bir fuar: kümelerinin teorisi, gerçek sayı sistemi Peano aksiyomları temelini () ve (bazı cebir ve geometride uygulamaları dahil olmak üzere grup teorisi) gör. Özel ilgi sonsuza çeşitli tanımları arasındaki ilişkiler gibi hangi temeller üzerine araştırma bakış açısından önemli olan bu konular için, çapraz prosedürleri, iyi seçim aksiyomu ve eşdeğerleri sipariş verilir. ... İkinci bölüm temeller üzerinde çeşitli bakış açıları üzerine bir tartışma için ayrılmıştır. Önceki gelişmelerin bir özetini sonra (en Zermelo sistemi), Frege - Russell tez, intuitionism ve biçimciliği tam olarak açıklanmıştır. Matematiğin kültürel ayarı ile son anlatılmaktadır.

Wilder fikirleri kültürel antropoloji doğrultuda geliştirmeye devam etti. O matematiksel kavramların Evolution fikirlerini sundu. Bir temel çalışma (1969). Olabilir, bir eleştiri, bir yazıyor:

Yazar sessizce ki bir insan yapay doku olarak, ampirik gözlem ve bilimsel analizi, doğal bir olgu konusu olarak ve matematik çalışma önerdi, özellikle, bir kültürel fenomen antropolojik açıdan anlaşılabilir gibi. Fikir tarihinin baskın paradigması karşısında bu sinekler neredeyse toplumdan izole beri yanlış ya da duymazdan geldi. Fakat bilim hakkında bir bilim inşa bilim tarihçileri arasında ilgi tamamlar, yeni bir model başlatabilir.

Kitap Wilder kendisini içinde yazıyor:

Matematik ve diğer bilimler arasında önemli fark doğal ve sosyal, o ise ikinci doğrudan bir fiziksel ya da sosyal nitelikteki çevresel olayların kendi görüş alanı kısıtlanmış olmasıdır, matematik sadece dolaylı olarak bu tür sınırlamalara tabidir. ... Plato olan mükemmel modeller ikamet ideal bir evren gebe ... Varsayım mevcut çalışmalarında yapılan ve sadece gerçeği matematiksel kavramları kültürel öğeleri veya eserlerin olduğu gibi olması.

1981 yılında Wilder olan o Uluslararası Kongre matematikçiler otuz yıl önce verdi konuşmak için benzer bir başlık bir kültürel sistem olarak bir başka önemli metin Matematik yayınladı. Hirst yazıyor:

Kitap genel olarak bir kültürel sistemin kendi kavramı bir açıklama ile başlar ve nasıl matematik bu sığar. Evrimsel süreçler, kalıtsal stres "fikri" tekrar yeni fikirler ve matematik alanında anlayışlar ortaya çıkması için önemli bir sıçrama tahtası olarak hizmet ile tartışılmıştır. Konsolidasyon, bir kuvvet veya matematik ve mevcut alanları birleştiren bir süreç olarak ele alınmıştır yenileri spawn aynı zamanda.

Sonra Wilder Michigan Üniversitesi ve 1967 yılında University of California Santa Barbara taşındı emekli. Orada 1.970-71, sonra bir araştırma ilişkilendirmek ölümüne kadar bu konumu koruyarak oldu dersleri verdi. Santa Barbara Wilder ölümünün zamanda orada 23 torun ve 14 büyük torun ailesi vardı. Eşi Una, ek bir 19 yıl, Long Beach 100 yaşında ölen onu atlattı.

Raymond Wilder'ın öğretim, çıkarları hakkında, yazar ve karakter:

Onun ileri lisansüstü dersler ve seminerler samimi idi ve teşvik edici. O insanlar, bizzat tanıdığım birçok hakkında, fikir ve teoremleri arkasında konuşurken keyif aldım. Kendimi sık sık dersten sonra kalan bulundu. Bizim konuşmaları ancak bazı sınıfta öğelerin takip yakında onun uzmanlık diğer alanlarına kayması olur. O güneybatı Kızılderili kültürünün sadık bir öğrencisiydi. Bir gün, çünkü halk onun bu barlarda çok büyüleyici bir araya geldi hikayeleri bulundu bundan sonra emekli o Arizona veya New Mexico bir kırsal alanda bir barmen olmak gibi söyledi.

Ben bilinen tüm büyük matematikçiler arasında Wilder en ulaşılabilir oldu. Yaptığı harika bir mizah duygusu ve bilgelik ona meslektaşlarının birçok baba itirafçı. Eşi, Una ile, kendi ev misafirperverliği merkezi yaptı.

Wilder Amerikan matematik çok katkıda bulunmuştur. O Amerikan Matematik Derneği 1937-1935 den onun Konseyi üyesi, 1938 yılında bir semicentennial öğretim görevlisi, 1942 yılında kolokyumun öğretim görevlisi, 1950-51 döneminde başkan yardımcısı ve başkan 1.955-56 sırasında olmanın güçlü bir destekçisi oldu. Ayrıca Society's Josiah Willard Gibbs Okt 1969 yılında oldu. Wilder 1.965-66 sırasında Mathematical Association of America önemli bir rol onun başkanı olarak oynadı. Derneği onu 1973 yılında Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir. O seçim tarafından Ulusal Bilimler Akademisi (ABD) 1963 yılında onur oldu. O, Bucknell Üniversitesi (1955), Brown Üniversitesi (1958) tarafından onursal derece layık Michigan Üniversitesi (1980).

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland