Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Wilhelm Carl Werner Otto Fritz Franz Wien

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

13 Jan 1864

Gaffken, East Prussia (now Poland)

30 Aug 1928

Munich, Germany

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Wilhelm Wien Physikalisch çalıştı-Technische Reichsanstalt Berlin-Charlottenburg orada Planck bir meslektaşım oldu. Wien 1899 ve 1920 yılında Münih fizik profesörü olarak Giessen fizik profesörü olarak atandı.

1893 Wien farklı sıcaklıklarda kara cisim radyasyon spektrumları onun yerinden hukuk belirtti. Onun yöntemi açıklanmıştır:

It was [Wien's] fikir ideal cisim küçük bir delik bulunan bir fırın için iyi bir yaklaşım olarak kullanmak için. Bu küçük delikten giren herhangi bir radyasyon dağınık ve fırın iç duvarlar o kadar sık ki, neredeyse tüm gelen radyasyon ve bazı onu delikten tekrar kendi çıkış yolu bulma şansı emilir yansıyan derece küçük yapılabilir. Radyasyon bu delikten çıkan sonra çok denge cisim elektromanyetik radyasyon fırın sıcaklığı karşılık gelen yakındır.

1896 Wien radyasyon bir dağıtım kanun türetilmiş. Planck, kim Wien's o sonradan bu iş, dışarı taşıyan bir meslektaşım olarak, 1900, içinde gerçeği Wien yasası, yüksek frekanslarda ise, geçerli aşağı tamamen düşük frekanslarda kırdı kuantum teorisi tabanlı.

Iken, 1898 yılında, olumlu bir parçacık kütle hidrojen atomu eşit tespit iyonize gaz Wien akarsuları okuyor. Wien, bu çalışma ile, kütle spektroskopisi temeli atılmıştır. JJ Thomson Wien's cihazları rafine ve yapılan başka deneyler 1913 yılında sonra, 1919 yılında E Rutherford tarafından işten sonra, Wien's parçacık kabul edildi ve proton adını verdi.

Wien ısı radyasyon üzerine çalışmaları için 1911 Nobel ödülü aldı.

Einstein Wien bir mektup hangi yılında Einstein tamamen teorik değerlendirmeler den 1907 yılında da önermişti denklik ilkesinin deneysel bir kanıtı yürütmek için Wien sorar açıklanmıştır:

1912 yılında [Einstein] istek sarkaç uranyum ve kurşun yapılan salınım dönemleri arasındaki farkı ölçmek ile W Wien mektupla yanı sıra bir uranyum eylemsiz ve yerçekimi kitleler ve bir kurşun ağırlığı, sırasıyla orantılılık döndü bir torsiyon yani denge ile. Mektupta, Einstein'ın Eötvös denemenin ne zaman o denklik ilkesi formüle haberdar olmadığını ifade verdi ...

Wien da katot ışınları, X-ışınları ve kanal ışınlarının çalışmanın önemli katkıları olmuştur.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland