Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Jacob David Tamarkin

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

11 July 1888

Chernigov, Ukraine

18 Nov 1945

Washington, D.C., USA

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Sonra Amerika Birleşik Devletleri JD Tamarkin veya Jacob David Tamarkin olarak göç Yakov Davydovich Tamarkin () Varlıklı bir ailenin içine doğdu bilinir. Babası David Tamarkin, bir doktor ve annesi Sophie Krassilschikov oldu. Aile St Petersburg taşınıp Tamarkin İkinci Gymnasium katıldı.

İkinci Gymnasium St Petersburg eski ortaokul 1806 yılında kurulmuş olan oldu. Okul müdürü Alexei Ivanovich Davidenkov olan ünlü St Petersburg aileden geldi. O bir mekanik lider bir araştırmacı ve fizik olan Ukrayna Bilimler Akademisi üyesi ve diğeri varlık olan Tıp Bilimleri Akademisi üyesi, ünlü bir psikiyatrist olarak iki yeğeni vardı. Davidenkov siyasi katılımı kaçınılmalı ve bir üst sınıf okul olarak spor salonu koştu. Tamarkin aynı sınıfta İkinci Gymnasium Alexander Friedmann gibi de oldu ve iki çok yakın arkadaş oldu. Smirnov da İkinci Gymnasium bir öğrenci ve bir yıl Tamarkin ve Friedmann büyüktü.

Her sınıfta Tamarkin ve Friedmann zekice gerçekleştirilen ve beşinci formundan itibaren kendi matematiksel çalışmalarını sert odaklandı. Hangi okul kayıtları gösterisi bir eğlenceli olması Tamarkin çoğu okul için çok geç olmasıdır. 1.905 Tamarkin ve Friedmann onlar Hilbert için Mathematische Annalen yayın için gönderdiğiniz Bernoulli sayıları bir kağıt yazdı. Kağıt kabul edildi ve basılı olarak 1906 yılında ortaya çıktı. 1.905 yıl sadece bir Tamarkin için büyük bilimsel önem taşıyordu, o da bir burada son derece politik olarak aktif olmuş oldu. Hem kendisinin hem de Friedmann grev öğrenci liderleri protesto okulda okul karşı hükümetin baskıcı önlemler vardı.

Tamarkin İkinci Gymnasium'dan 1906 yılında altın madalya ile mezun olan ve Ağustos ayında Fizik ve üniversite St Petersburg Matematik Fakültesi girdi. O giderek onun çalışmalarına yoğunlaşmak zorunda daha az Üniversitesi belirgin olmasına rağmen o, keskin olduğu siyasi etkinliği okulda dahil olmak üzere, bu oldu. Valentina Doinikova olan Friedmann ile arkadaş olduğunu, nasıl Tamarkin, Friedmann ve Smirnov etrafında birlikte gitmiş açıklanır ise St Petersburg Üniversitesi'nde lisans:

Friedmann, Tamarkin ve Smirnov sık sık birlikte geldi ve onlar 'dan erkek çağrılan İkinci Gymnasium'. Her zaman ve düzgün bir şekilde giyinmiş, ve her zaman her - kamu diğer denilen - ilk ad ve soyadı ile akıllı edildi.

Tamarkin olan yakın dostluk ve Friedmann ile akademik işbirliği ve 1.908 iki tarafından katılıyor edildi yapılmaktadır Steklov tarafından kısmi diferansiyel denklemler üzerine dersler vermektedir. Bunlar, sonra da onlara baskı vardı Steklov hangi kontrol ders notları yaptı. Tamarkin ve Friedmann başka bir kağıt bu sefer çalıştı ve Bazı formülleri fonksiyon teorisi [x ilgili gönderilmektedir] ve Crelle için Bernoulli numaraları 'Journal var. O 1909 yılında yayınlandı. Nisan 1909 Steklov bir proje Tamarkin düştük. Onun günlüğüne yazdı:

Ben Tamarkin için onun diferansiyel denklemlerin çözümü hakkında asimtotik Poincaré ve Lyapunov bir anlamda (yani istikrar,) veya dikdörtgen bir tabağın denge sorunu düşünmek önerdi.

Tamarkin 1910 yılında yüksek lisans derecesi ile eşdeğer ile mezun oldu, ardından St Petersburg matematik profesörü konumu için hazırlamak kaldı. Steklov, Tamarkin içinde onların eğitimlerine devam etmek hem kendisi hem de Friedmann için mali destek istedi için bir referans yazdı:

Benim öğretmenlik kariyerinin yirmi yıl boyunca ben bu kadar yetenekli gençler görmedim eklemeniz gerekir ... Herhangi bir maliyet bilim aşkına ve korunmalıdır fırsatı bilimsel çalışma dış takipçiliği kendilerini aklınızı olmadan kendilerini adamaya verilmelidir.

Onun Magister derecesi için, hem Tamarkin ve sınavlara çekmek için de bir tez yazmak zorunda kaldı. O 1912 ve 1913 yılında sınavları yazılı aldı. ve ardından 1917 yılında lineer diferansiyel denklemler için sınır değer problemleri üzerinde bir tez sundu. NM Gunter ve VA Steklov tezi incelemek için atandı. Ingilizce Mathematische Zeitschrift 1928 yılında yayımlandı gibi sıradan doğrusal diferansiyel denklemler ve temel fonksiyonların dizi keyfi bir fonksiyon genişleme teorisi bazı genel sorunları. Olan onun tezi için onun en farklı liderliğindeki araştırma üstlenmiştir yıl boyunca hayat, müzik ve matematik ek olarak diğer etkinlikler bir dizi dolu. Örneğin, 1912 yılında, bir hükümet komisyonu demiryolu kazaları okuyan bir üyesiydi. Üniversitesi'nde öğretim de olduğu gibi, Tamarkin St Petersburg, yani Elektro-Teknik Lise ve Yüksek Okulu ve iki diğer kurumlarında öğretmenlik yaptı. Bu defa 1914 () bu St Petersburg, Petrograd adını değiştirdi sırasında.

1.919 Tamarkin evli Helen Weichart yılında; onlar bir oğlu vardı. Rusya Ancak bu son derece zor olduğunu kere. Ekim 1917'de Devrimi Alexander Kerenski, başbakan, iki Bolşevik gazete kapatma asker gönderdi kaçınılmaz oldu. Lenin, kim saklanıyor olsaydı, bir genel görünüm Hükümeti devirmek için Bolşevikler söylüyorum yaptı. 26 Ekim sabahı, sonra neredeyse hiç kan günü, Lenin, Sovyetler iktidara ilan edildi. Bu Rus ulusu kısa bir süre sonra iç savaş gömüldü. Kızıl Ordu Şubat 1918 yılında Troçki ile lider olarak kuruldu. Reds anticommunists eski imparatorluk subayların öncülüğünde oluşan Beyaz Ordu karşı çıktı.

Üniversite Perm 1916 yılında University of St Petersburg bir dalı olarak açılan ancak 1917 yılında bağımsız bir kurum haline gelmiştir. Perm kötü sırasında Beyaz Ordu tarafından 1.919 olmayı kez Kızıl Ordu tarafından kontrol ve diğer kere mücadelede uğradılar. Friedmann ve Besicovitch orada zor zamanlar boyunca çalışmış ve geç 1.919 Tamarkin orada da gitti de. Hem Friedmann ve Besicovitch Petrograd'a için (AS St Petersburg sonra idi) ama Tamarkin iki yıl kadar 1.922 profesör ve üniversite dekanı olarak hem Perm geçirmiştir döndü. Bundan sonra o Petrograd için, o daha önce de öğretmişti üç kurumlarında öğretim kadar çekici, döndü ve Deniz Akademisi'nde öğretim konumunu daha da sözlerine ekledi. Hunter yazıyor:

Bu dönemde Araştırma sınır değer problemleri, ama devam da matematiksel fizik gelişmeler dahil, diferansiyel denklemler ve yaklaşımları. Onun öğretim faaliyetlerinin bir akıbet olarak, eş-mühendisler için iki matematik ders kitaplarının yazarıdır.

Çünkü aile, iyi-off gelen 1925 yılında, duygu Rusya'da yeni siyasi durumda huzursuz, o Birleşik Devletleri'ne göç etmeye karar verir. Dartmouth Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak iki yıl için ve ders hemen Amerikan Matematik Derneği İşlemlerde yayımlamaya başladı ve Matematik yıllıklarına. Beş bildiri bu dergileri 1926 ve 1927 yılında yayınlandı: Laplace integral denklemleri; On Volterra's integro-fonksiyonel denklemi; trigonometrik fonksiyonlar için Parseval kimlik yeni bir kanıtı; Fredholm integral denklemleri günü olan çekirdekleri bir parametre analitik vardır ve Green fonksiyonu kavramı integro teorisi-diferansiyel denklemler içinde. 1927 Tamarkin olarak atandı Brown Üniversitesi burada kariyerinin geri kalanı için kaldı. Sadece Tamarkin Amerikan Matematik Derneği İşlemlerde yayımlamak yaptı ve Matematik Yıllıklar ama aynı zamanda bu iki dergilerin bir editör vardı; 1.927 den 1.936 ilk ve 1.928 den 1.939 ikinci. Zaman Matematiksel Değerlendirmeler 1940 yılında o yayının bir editör oldu yayımlamaya başladı. Öğretim görevlisi olarak o was excellent, konferanslar vererek bu:

... son derece parlak olduğunu ve güncel araştırma kadar temsil etti.

Tamarkin kağıtları ortaklaşa Hille ile 1932 ve 1934 yılları arasında yazdığı bir dizi yayımladı. Yayınlanmadan Örneğin: Hahn bir teoremi-Steinhaus, Paley ve Wiener bir teoremi On Fourier serisi (iki bildiri), bir summability, lineer integral denklemler teorisi üzerine. O yazılı Sorun Moments önemli bir yazı yayınlandı ortaklaşa JA Shohat ile Amerikan Matematik Derneği Matematiksel Araştırmaları Serisi (1943) içinde. Anların sorunu çeşitli varsayımlar altında integral denklem sisteminin sonsuz bir teoridir. Kitap şu sorunun daha derin teorisinin bir birleşik ve ayrıntılı bir sunum yapmak için ilk.

Amerikan Matematik Derneği için bir meraklısı, o onun Konseyi 1931 yılından görev yaptı. O kendi Atölyesi Komitesi 1937 yılında atandı ve başkan yardımcısı olarak görev Toplum-1942-43 cumhurbaşkanı. 1945 yılında o 56 yaşındayken, Tamarkin kalp krizi geçirdi. O Brown Üniversitesi'nde profesörlük ve emekli olmasına rağmen bir süre kurtarma başladı, o daha sonra 1945 yılında öldü.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland