Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Teiji Takagi

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

21 April 1875

Kazuya Village (near Gifu), Japan

29 Feb 1960

Tokyo, Japan

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Teiji Takagi Gifu İli bir kırsal alanda merkezi Japonya'da doğdu. Babası bu dağlık bölgede bir çiftlik ve Teiji bir muhasebeci olarak hangi babasının çalıştığı çiftlikte kadar getirildi. Annesi bir fedakar Budist ve o, onunla ne zaman o tapınağa gitmiş Teiji, o genç bir çocuk vardı aldı. Teiji yakında kendini çocukluk dahisi hızlı dua okumayı öğrenerek olarak gösterdi. O Gifu orta okula yaptığı eğitim bu ikinci aşamada girerek 1886 yılında gitmeden önce Kazuya Köyü ilköğretim okulu katıldı. O zamanlar hiç matematik metinleri Japonca öğrenciler İngilizce metinlerin kullanmak zorundayım matematik eğitimi çok yazılmıştır. Takagi Todhunter ve Geometri ile yeni başlayanlar için Wilson tarafından Cebir okudu.

1.891 Takagi yılında Üçüncü Lisesi Kyoto de hangi aldı okullaşma üçüncü aşaması başladı. Orada, o zaman vardı, sekiz akademiler ve parlak öğrenciler tek amacıyla bir üniversite eğitimi için hazırlamak için bunların yaşadığı bölgeye gelen gitti. Takagi bu nedenle, orta okulda büyük yeteneklerini göstererek, sonra Kyoto orada üç yıl öğrenim gördü doğal ilerlemenin yaptı. 1894 yılında Üçüncü Yüksek Okulu mezunu ve, Japonya o zaman sadece üniversite Tokyo Üniversitesi girdi.

Tokyo Üniversitesi Takagi de hesabı ve analitik geometri üzerine dersler aldı. Ancak onun yerine o izlemiş ders ders kitapları okuyarak daha gelişmiş matematik öğrendi. George Somon 'kitabı ve aynı zamanda Serret' Algèbre Supérieure s okudu gelen cebirsel eğriler bahsediyor öğrendi. O hevesle Heinrich Weber 'zaman Japonya ve geldi tarafından 1.898 Takagi ilk kağıt yayınlanan vardı Cebir Metni okuyun. Cebir kağıt bir derece modern bir yaklaşım, çok öğrendim kim olduğunu kimse için şaşırtıcı gösterir ders kitaplarından yaptığı matematiğin en. Kağıt başlar:

Matematik şube tarihine Looking Back, biz onların özel ve somut başlangıcı ile başlar ve genellemeye tarafından devam bakın onlar peşin olarak. Bu, örneğin biri olan bugünkü matematiğin en önemli alanlarından olan gruplar, teorisi ve çeşitli diğer dalları ile ilgili olduğu kendini gösteriyor. Bu permütasyon grupların kuram olarak, ama şimdi bu grupların elemanları permütasyon gerektiğini varsayalım değildir grupların genel teorisi başladı. Cayley olarak söylediği, tek tek unsurların bir bileşimi vardır herhalde bazı yasalar karşılar ... Biz ... okuyucu cebir ve temel noktası elementlerin doğada yalan gelmez anladığından umut (ki ille sayılardır) ama yol elemanları oluşur içinde.

Alanın soyut bir tanımını içeren ayrıca dikkate değer bir kağıt.

Takagi Tokyo Üniversitesi'nden 1897 yılında mezun oldu ve o, on iki öğrenci Japonya itibaren yurt dışında eğitim seçildi ertesi yıl. O Almanya'ya geçerek dersler Fuchs, Frobenius ve Schwarz tarafından Berlin Üniversitesi'nde verilen eğitimi yelken açtı. Ancak, onun için sürpriz, o çoktan kitapları geri Japonya'da okumuştu bu derslerde matematik en biliyordu keşfetti. Daha sonra Hilbert 'Zahlbericht, 1897 yılında yayınlanmış olduğunu cebirsel sayı teorisi üzerine bir rapor okudum. Takagi Hilbert kim Göttingen içinde kendini daha önce yaşadığı bir evde onun için konaklama düzenlenen yazdı. Takagi yazdı:

Şu anda ben Almanya'da, Göttingen belki de dünyadaki tek yer cebirsel sayılar teorisi araştırma devam idi okudu. Dolayısıyla, Ben bu teori okumak istedim Hilbert söyledim, o hemen bana inanmak gibi görünmüyordu ...

Eğer Takagi Hilbert aktif hayal kırıklığına olurdu cebirsel sayılar teorisi daha sonra da meşgul olması bekleniyor. Hilbert Bu konu sol hemen Zahlbericht yazma ve Takagi Göttingen o geometri temel eğitim ve daha sonra integral denklemleri meşgulken ulaştığı zaman sonra oldu. Her ne kadar Hilbert doğrudan Takagi araştırma ile ilgili olarak, konu he was kesinlikle bu Hilbert son derece önemlidir kabul için ne Hilbert '1.900 onun Paris'te derste 12. sorun haline özel bir durum olarak çalıştı. 1.901 Takagi yılında Göttingen sol ve Japonya için yurda döndü Yardımcı Doçent olarak Algebra Matematik Bölümü Tokyo Üniversitesi atandı. O 1902 yılında Toshi Tani evli ve üç oğlu ve beş kızı vardı. O 1903 yılında bir tez Göttingen üstlenilen vardı çalışmasına dayalı sunan Tokyo doktorasını tamamladı. O 1904 yılında Tokyo Üniversitesi'nde profesörlüğe yükseltildiğini; ta ki 1936 yılında emekli onun bu görevde bulunuyordu.

Tokyo döndükten 1.903 Takagi yılında hayali numarası alanları Kronecker tarafından yapılan abelian uzantıları bir varsayım oldu. Kronecker bu varsayım tarif:

... Gençlik sevgili dream.

Takagi kendisine tez o başlamıştı çalışmaya geliştirmeye devam etmedi araştırma konusunda hevesli olmasına rağmen. O ders kitapları, elbette okul ve üniversite düzeyinde hem de Japon matematiğin gelişimi için önemli olduğunu yazmaya başladı. Bu metinler ilk aritmetik, 1904 yılında yayınlanan yeni bir ders oldu. 500 sayfa çalışma Dedekind kesim aracılığıyla gerçek numaraları geliştirmiştir. o çok kaynak Öncelikle Takagi yazmıştı: 1904 ve 1911 yılları arasında o 13 metinler yazdı, ama birçoğu çok hacimli böylece birimlerin toplam sayısı 20 olarak gerçekleşti çalışır.

Takagi nasıl tekrar araştırma başlatmak için önderlik etti açıklanır:

Ben amacıyla çalışma yapan uyarıcı ihtiyacı doğa biri tarafından am. artık Japon matematikçi çok sayıda, ancak o günlerde, biz birkaç arkadaşları vardı. Iş yükü ağır bir nedenle ben o kaygısız gün sınıf alan teorisi üzerine araştırmalar yaptı hayal olabilir yoktu, ama bu kadar değildi.

Birinci Dünya savaşı 1914 yılında başladı ve bu beni çok olumsuz uyaran bir uyarıcı verdi. Hiçbir bilimsel bilgi dört yıl Avrupa ulaştı. Bir süre gazete makaleleri Japon profesör işlerini kaybetme için kendi sempati yazdı bu Japon bilim sonu olacağını söyledi. Bu bana her araştırmacı bağımsız olması gerektiğini apaçık gerçeği fark yaptı. Belki kendimi I. Dünya Savaşı için olmasaydı hiçbir araştırma yapardı

Takagi sonra üzerine yaptığı araştırma kariyerine yeniden hizmete fikirlerini açıklamak için gitti:

Sınıf alan teorisi ile ilgili olarak, Ben Hilbert tarafından. Hilbert yalnızca sınıf alanları unramified kabul yanıltılmış olduğunu itiraf etmeliyim. hangi Riemann yüzeyleri tarafından tanımlanır cebirsel fonksiyonlar teorisi açısından, bu unramified davaya dikkate sınırlamak için doğal ... Japonya ve Avrupa arasında bilimsel değişim sonunda ... Bu fikri kimden bırakılmış ve eğer ikinci unramified durumda sınırlı değildir, her abelian uzantısı bir sınıf alan olabilir şüpheli. Bunun doğru olamazdı ilk başta düşündüm. Bir hata içermelidir ve bu hata bulmak için elimden geleni denedim yanlış fikir vardı. O zaman neredeyse bir sinir hastalığına yakalandı. Sık sık ben soru çözülmüş olduğunu gördüm. Uyandım ve ama nafile benim akıl hatırlamaya çalıştı. Ben tüm çok mükemmel görünüyordu varsayım bir counterexample bulmak için son derece çalıştı. Sonunda benim teori bu varsayım doğrulayan yapılmış, ama şüphe biri, hangi bütün teorisi geçersiz kılacaktır bir hata içerebilir kendimi kurtulmak couldn't. Ben kötü kim benim iş kontrol edebilir arkadaşları yoktu.

Takagi sınıf alan teorisi üzerine çalışma, Heinrich Weber ', Uluslararası Kongre matematikçiler of Strasbourg'da 1920 yılında çalışma ın yapı konuştu. Avrupa ederken yılında Hamburg Hecke ve Blaschke ziyaret etti. O 1920 yılında olan Hilbert 'sınıf alan s generalising Takagi sınıf alan teorisi ortaya onun en önemli kağıt yazdı. 1.922 Siegel ve bu kağıt okumak için önemini gerçekleşmiştir Artin ikna etti. It cebirsel sayı teorisi çerçevesinde oldu. Hasse birkaç yıl sonra sınıf alan teorisi üzerine tez de Takagi teorisi dahil. 1925 yılında Hilbert Takagi Japonya eğer onun kağıt Mathematische Annalen yayınlanan olabilir soran yazdı.

Diğer matematikçiler aynı alanda çalışan bu zaman zarfında olarak Takagi Tokyo Üniversitesi'ne atanacak başladı ve sonunda o özlemi olduğu için matematiksel arkadaşları vardı. Iyanaga, bir yazar, 1926 yılında Takagi öğrencisi oldu. Onun öğretim tarzı anlatılmaktadır:

[Takagi verdi] onun hazırlanan belgeler olmadan Ancak, zaman keskin eleştirileri, bazen şaka ile karışık zaman ruhunun özellikleri gösteren ders. O oldukça yavaş alçak sesle konuşan ve aynı şeyi tekrar tekrar neredeyse hiç; o çok düzgün tahta ama onun tebeşir rengi oldukça hafif olduğunu yazdı; onun dersin akışının hızı oldukça hızlı olarak öğrencilerle birlikte dinlemek zorunda kaldı büyük dikkat.

Yakında onur başladı Takagi yaptığı üstün çalışmaları için verilecek. O Çekoslovakya, Oslo Üniversitesi ve Ulusal Araştırma Konseyi Japonya tarafından onurlandırıldı. Fueter Cumhurbaşkanı Uluslararası Kongre matematikçiler of Zürih de 1932 yılında oldu ve Takagi Başkan Yardımcısı olarak atandı. O komitede 1.936 Kongre için ilk Fields 'Madalya ödülünü görev yapmıştı.

1.936 Takagi yılında emekli oldu ama yayın kitap ve makale devam etti. Bu zaman Onun en önemli iki kitap bulunuyor Giriş analiz (1938) matematik tarihine, Cebirsel sayılar teorisi (1948) ve önemli bir çalışma 19 yüzyılda için. Takagi sonra 1945 yılına kadar zaman evine Dünya Savaşı'nın sonuna bombalanması olarak emekli Tokyo'da yaşamaya devam etti. O doğduğu köye geri Tokyo 1947 yılında büyük oğlu ile yaşamaya gelen döndü. Eşi kanserden 1952 yılında öldü ve Takagi kendini Tokyo Üniversitesi hastanede 88 yaşında öldü.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland