Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Daniel Edwin Rutherford

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

4 July 1906

Stirling, Scotland

9 Nov 1966

St Andrews, Fife, Scotland

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Daniel Rutherford arkadaşları ve Dan olarak meslektaşlarımıza biliniyordu. O, orada 1924 yılında yaptığı çalışmaları tamamlayarak Perth Akademisi katıldı. Daha sonra St Andrews Üniversitesi'nde lisans yaptığı Lisans alıyordum 1927 yılında, 1928 yılında master, matematik ve 1929 yılında Birinci Sınıf Başarıları kazandıktan. Turnbull onu Amsterdam Roland Weitzenböck gözetiminde araştırma yapacaklardır tavsiye, o da oradan modüler değişmezler üzerine bir tez ile doktora aldı. O iş zor koşullar Rutherford beri hiçbir Hollanda o Amsterdam geldi biliyordu altında yapılan seçkin bir parçası olmuştu. Tezi Cambridge Yolu Modüler Değişmezler (1932) olarak görünür ve New York'ta 1964 yılında yeniden basıldı oldu.

Bu kitaba önsöz başlar

1.929 Profesör Weitzenböck kışında bana orada modüler değişmezler Dickson, Glenn ve Hazlett çalışmalarını barındıran teorisinin hiçbir hesabı tamamlamak olduğunu belirtti. ... Part II madde büyük ölçüde bir dersten "Algebraische" Profesör Weitzenböck Amsterdam Üniversitesi 1.929-30 oturumu sırasında hangi teslim lichamen der Theorie başlıklı ders alınır.

Rutherford İskoçya'da 1932 yılında doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra döndü ve University of Edinburgh Yardımcı Öğretim Matematik olarak atandı. Edinburgh bir yıl sonra o, yine Yardımcısı Öğr Matematik olarak değil, St Andrews personel katıldı 1934 yılında o Öğr için Matematik ve Uygulamalı Matematik terfi ve St Andrews Uygulamalı Matematik binanın görevi verilmiştir. O uygulamalı matematik geliştirmek ona yardım için ama bir yardımcısı vardı o da Turnbull kim regius Koltuğu Matematik Bölümü tarafından düzenlenen yardımcı oldu. Zaman Ledermann St Andrews için 1.938 onun ana görevlerin bir asistan olarak atandı Rutherford uygulamalı matematik oluşturmanıza yardımcı oldu. Turnbull sunan Ledermann sonrası mektubu açıkladı:

Ben biri için kim özellikle Analizi ve Uygulamalı Matematik öğretmek için yetkili olduğunu baktı var. Sorunlar matrisler ve istatistik içeren matematik uygulamaları Kişisel bilgi özel bir avantaj olduğunu, ancak, bu Bölümü, Uygulamalı Matematik ve işlevleri onunla bağlantılı öğretim bu yeterlilik ihtiyaçlarını görünümünde önemli olacaktır Walter göreceksiniz.

Dünya Savaşı'ndan sonra II Rutherford RAF bir komisyon vardı ve St Andrews Initial Training Wing Cadets öğretti çıktı. Ancak, öğretim öğrencisi ve rağmen gelişmekte olan uygulamalı matematik ilişkili olmakla, Rutherford cebir araştırma yapacaklardır devam etti. O bir D.Sc. ödüllendirildi 1949 yılında.

Rutherford Reader 1952 yılında ve sonra Gregory Başkanı Uygulamalı Matematik 1964 yılında atandı terfi etmiştir. Için daha önce de İngiltere'de sandalye ve yurtdışında da teklif edilmişti Bu ilk başkanlık yaptığı teklif olduğunu, ancak değildi. Beri İskoçya'da kalmaya kararlı olduğunu Bu kendisi dönmüştü. Bu kitabında, hemen nasıl olduklarını İskoç açıktır; Edinburgh Mathematical Society, Glasgow Matematik Derneği ve Royal Society of Edinburgh yayınlanan dergilerin baktığımızda. Onun İskoçya'da çalışmak isteyen istiyorsunuz şaşırtıcı değildir.

Onun matematiksel ilgi rağmen, başlangıç Copson, Rutherford uygulamalı matematik yeni bir sandalyeye atandı regius Koltuğu Matematik düzenledi. Daha Copson olduğundan dolayı bir çok tuhaf bir durum olarak çok saf ve matematikçi, daha beri Rutherford ama her bölümde tek bir profesör ve 1934 sonrası olmaktan Rutherford görevi ile uygulamalı matematik öğretimi genişletmek için, onu uygulamalı matematik sandalye vardı vererek kaçınılmaz. Çünkü çeşitli vesilelerle bir kafes teorisi ders öğretti Onun öğretim münhasıran Ancak, uygulamalı matematik değildi. Aslında bu ders kitabında giriş kafes teorisi 1965 yılında yayınlanan temelinde oluşturulan. Ne de araştırma sadece cebir olduğu gibi, aşağıda söz içindi, o da bazı ilginç uygulamalı matematik bildiri yayınladı.

1940'larda Rutherford kağıtları standart tableaux ile sayılar arasındaki ilişkileri, karmaşık semboller matris temsili günü, ikâme denklemler, bazı sürekli ünsüz determinantlar fizik ve kimya, matrisler ve değişmeli cebirleri commuting doğan; bu ya tarafından yayınlanıyor dahil edinburgh Matematik Derneği ve Royal Society of Edinburgh tarafından. Onun en önemli çalışması ikâme Analizi (1948) olan simetrik grubunun açık temsilleri verilir oldu. O metin onun amacı devletler:

... Bu kitabın amacı ve yöntemleri Alfred Genç tarafından simetrik grubunun kendi azaltılması istihdam edilen bir hesap vermek için daha önemli sonuçlar elde onu tarif etmektir.

Köle, kitabı incelerken, yazıyor:

Her ne kadar teori kendisini çok doğal zerafet Genç orijinal delillerden çok sahip oldukça karmaşık edildi. , Von Neumann ve incelemeyi bazı sonuçları bazı sonuçların kullanımı sunum sırasını yeniden düzenleyerek, By ve yazar iyice yöntemi ve teorisi Zarif bir muameleye geldi kendi yeni delillerden önemli sayıda giriş tarafından.

Rutherford Oliver ve o Aitken kurmak ile Boyd serisi olan diğer bazı metinler yazdı. Örneğin Vektör yöntemleri (1939), ve Akışkan dinamiği (1959) idi yıllardır lisans popüler metinler.

Seçkin araştırma katkıları Rutherford 1934 yılında Royal Society of Edinburgh bir dost olarak seçilen ve o toplumdan o 1.951-53 yayınlanan bildiri seçkin bir dizi Keith Ödülü aldı yol açtı. O sıkıştırılabilir akış için iki kama geçmiş Bileşik matrisler, gevşeme yöntemleri uygulanması yayınlanan bu yıl içinde (ortak AR Mitchell ile), gevşeme teorisi Açık (ortak AR Mitchell) ile yazılı ve yazılı Bazı sürekli ünsüz belirleyici fizik ve kimya II doğan . Biz onun Konseyi'nde 1.954 den 1.957 sunulması gerektiğini unutmayın Royal Society of Edinburgh söz. Aslında o Konseyi Royal Society of Edinburgh bir öldükten sonra ödül almıştır, çünkü onların Makdougall-Brisbane Ödülü o dönem 1.964-65 üzerinde yayınlanan kağıtlar için ona verilmiştir. Bu kağıtları Cayley-yarı Hamilton teoremi-halkaları, Boole matrisler için özdeğer sorunu vardı, Ortogonal Boole matrisler ve bazı sayısal katsayıları bölümleri ile ilişkili.

Copson Bazı Rutherford çıkarlarını hakkında yazıyor:

Genç bir adam olarak, rugby ve hokey keskin bir oyuncu olduğunu ve Turnbull, iyi bir dağcı esinlenilmiş. O günlerde tenis, badminton, resim, balıkçılık ve relaxations olarak bahçe döndü. Bazı resimlerin Edinburgh ve Dundee sergilendi. O Alpines, RHODODENDRONS ve ormangülleridir bir uzman üretici, ve onun bahçesinde çalışma yaptığı son akşam geçirdi. Ayrıca iyi bir müzisyen, ve Classics olan ilgisi devam etti. O sınırsız enerji bir adam, ve nispeten kısa hayatında çok yaptı. Ama tüm bunları yukarıda, o sevecen o kadar özgürce kendi öğrencileri ve meslektaşları verdi yardım hatırlanacak.

Ledermann olan Rutherford uzun yıllar çalıştı, yazı yazdı:

O içten ve samimi insanlar ile olan iletişim ve her zaman cömert olarak ve pratik bir şekilde yardımcı olmaya hazır. Kim St Andrews kendi yolunu buldu Nazi baskısından Mülteciler (as) 'Dan Rutherford onlar için ne yaptığını ve şükran ile hatırlar bu yazar kim yaptı zulüm başka kurbanları oldu diğerleri için.

Rutherford amatör yetenekli bir sanatçıydı. Onun Kilisesi Kutsal Rude of Stirling çizdiği bir resim görebilirsiniz.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland