Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Julia Hall Bowman Robinson

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

8 Dec 1919

St Louis, Missouri, USA

30 July 1985

USA

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Julia Bowman 'anne Ralph Bowers Bowman ve Helen Salonu edildi var. Julia, kim iki yaş büyük olduğu bir ablam Konstanz sahip ailesinin iki çocuk küçüktü. Süre Helen evliliği önce bir ilkokul öğretmeni olduğunu Ralph Bowman bir makine alet ve donanımları şirketi. Ancak Ralph onun iş eşi Helen sonra öldü ilgisini kaybetmek, kısmen o Yatırım ailesine destek için yeterli para yapmıştı görünüyordu. Julia iki yıl zaman annesi öldü ve bundan sonra o ve kız kardeşi Konstanz Arizona çölde dört evlerin bir toplumda yaşamak için gönderilen eski. Ralph bir yıl sonra, onun iş bu anda emekli Edenia Kridelbaugh evlendi ve Arizona için yeni karısı ile çocukları yanına taşındı.

Aile önümüzdeki birkaç yıl içinde çok şey hakkında, her zaman olmak uzak yaz aylarında çöl taşınmış. Bu aile kalıcı bir yere çocukların okula gönderilmesi olabilir yerleşmek ısrar Tabii ki Arizona çölün ortasında hiçbir okul, bu nedenle Julia beş yaşında (ve Konstanz yedi) onu yeni annesi Edenia olduğu idi. Onlar San Diego çok küçüktü, 50 aile etrafında olan, yani aynı sınıf içinde farklı yaş çocuklar birlikte bu kadar az öğrenci olan bir ilköğretim okulu ile Point Loma seçti. Düzenleme yapılmış başka türlü mümkün olabilir de Julia ve Konstanz daha hızlı seviyeleriyle ilerleme sağladı. Böylece Julia şimdi de bir yaşlı bir genç kız kardeşi vardı 1.928 Ralph ve Edenia, bir kızı Billie vardı. Her okul bir yıl okul kapalı kızıl ile zaman dokuz yaşında aksamalar meydana geldi.

Kızıl Julia için çok zor bir zamanın başlangıcı oldu. Bütün aile karantinada bir ay için değil konulmuştur kısa bir süre sonra o Julia birbirleriyle aşağı vuran bir hastalık olduğunu, yani romatizmal ateş kurtarıldı vardı. Bir hemşirenin evine gönderildi Bu kez ve bir yıl yatakta geçirdi yavaş bir kurtarma yapmadan önce. O tam olarak onu sağlığı geri kazanmış zaman, Julia iki yıl okul kaçırmıştı. Aile zaten uzakta Point Loma kadar gelen bu Julia arkadaşları olarak çok geride bir sorunları kalmadan okul yeniden olabilir taşınmıştı. Dan ve beklenen iki yıl onun için yeni okulda makyaj için zaman çok fazla görünüyordu Ancak hastalık daha uzun sürdü. Bir özel öğretmen ve istihdam oldu:

... Bir yıl, üç sabahları bir hafta çalışma, o ve ben, beşinci altıncı yedinci için devlet müfredat yoluyla, ve sekizinci sınıflarda gitti. Bana sınıflarda boşa olmalıdır ne kadar zaman merak yapar.

Bowman yıl 1.932-33 Theodore Roosevelt Junior Lisesi'nde San Diego Lisesi girmeden önce 1933 yılında geçirdi. Ona okullaşma son yıllarında ona matematik sınıfında sadece kız ve onun fizik sınıf yılında ulaştığı sırada. She did derece iyi, ancak en iyi bilim öğrenci için matematik ve bilimlerdeki alma ödüller gibi Bausch and Lomb madalya. Her ne kadar ailesinin ve öğretmenlerin tüm onu üniversiteye gitmesi bekleniyor, hiçbir beklenti o bir öğretim yeterlilik doğrultusunda çalışan ötesinde onu görüp matematik yeteneklerini geliştirmesi gerektiği oldu.

San Diego Lisesi diye bir lise öğretmeni olma amacı ile matematik çalışmak için San Diego State College girdi mezun olduktan sonra. Trajedi Eylül 1937 yılında vurdu zaman Ralph Bowman, Julia babası, intihar etti. O 1922 yılında kendisine olan ailesi destek vereceğini tasarrufu vardı emin olduğunu emekli oldu. Ancak Büyük Bunalım 1929 yılında başladı ve 1937 tüm Ralph Bowman's tasarruf sildi olmuştu. Ailenin küçük bir daireye taşınmış ve bir teyzesi olan Julia ve Constance Koleji'nde kalmasına izin verilen fonların sağlanmasına yardımcı. Şu anda Bowman's matematiksel gelişiminde büyük etkisi onun Koleji dersler alarak değil geldi ama Bell 'Matematik Erkekler lar okuyarak. O anlattı:

Gerçek matematik ben vardı bir tek fikir Matematik Erkekler geldi. ... Ben tamamen araştırma matematikçiler temas benim gibi bir öğrencinin entelektüel hayatında matematik hakkında bu tür kitapların önemini overemphasise olamaz.

Mutsuz matematik San Diego Eyalet Üniversitesi'nde ders düzeyi ile, Bowman University of California Berkeley ve transfer bir yıl orada olduktan sonra bir AB verildi diye Raphael Robinson bir sayı teorisi ders aldı ve yürüyüş ile başladı gidiş o yıl boyunca Onu; bu onun o çok heyecan verici bulduğu onu daha çok matematik öğretirdi. Zaman Bowman's iş başvurusu başarısız, Neyman ona Berkeley onun asistan olarak kalmak için izin para az miktarda bulundu. Bir yıl sonra, 1941 yılında, o sonra o Berkeley öğretim görevlisi olarak kalmayı bir kamu hizmetleri iş çevirdi master verildi. 22 Aralık 1941 artık başlangıç kocası matematik personel vardı matematik bölümünde öğretmek için izin verildi Doğum Raphael Robinson evleniyor sonra. Hangi kurallara göre izin verildi O mutsuzdu öğretim istatistik, fakat doğru sıralı analiz bu ilk yayının bir not rağmen Berkeley istatistik laboratuvarda onu öğretim çıktı. Robinson bu sefer matematik bıraktı.

1946 yılında, Princeton, burada kocasının misafir profesör olarak ziyaret etti ve tekrar matematik aldı, Tarski 'ler gözetimi altında doktora için çalışıyorum. Diye yazdı:

Tarski çok ilham verici öğretmendi. O - o sadece sorunları üzerinde bubbled bir çerçeve, böylece hepsi güzel birlikte uygun ve sürekli sorunlar doluydu sonuç ayarı bir yolu vardı.

Aritmetik tez Definability ve kararında Robinson rasyonel sayılar aritmetik rationals içinde tamsayılar bir aritmetik tanımı vererek undecidable olduğunu kanıtlamıştır sorunları. Robinson, 1948 yılında bir doktora derecesini aldı ve aynı yıl Hilbert 'üzerinde çalışmaya başladı Onuncu sorun var: İster bir Diophant denklemi çözünebilir olup olmadığını belirlemek için etkili bir yol bulmak. Martin Davis ve Hilary Putman o birlikte olan Hilbert için çözümüne katkıda temel bir sonuç verdi 'Onuncu Problem ne Robinson hipotezi olarak bilinen yapıyor. Matijaseviç ile problem Ayrıca önemli iş yaptı sonra 1970 yılında komple çözüm verdi. Bize o bir makale 1975 yılında genel bir kitleye yönelik yılında yazdığım sorunun Robinson kendi açıklamasına alıntı yapalım:

Hilbert 1900 yılında da o matematiksel araştırma bu yüzyıl için büyük sorunlarla olmalıdır inanılan 23 problemlerinin ünlü listesinde 10. sorun olarak Diophant denklemlerin çözümü için bir yöntem bulma sorunu oluşturuyordu. 1970 yılında bir 22 yaşındaki Lenigrad matematikçi Yuri Matijaseviç böyle bir yöntem var göstererek sorunu çözdü.

Şimdi nasıl emin olabilir istemeye gidiyorsun? O ve belki de çok tutulmuştu yöntemleri Diophant denklemler ama yine çalıştı ilgisi var gibi görünmüyordu olası her yöntemi kontrol couldn't. Cevap matematik bir dalı olan sırasında geliştirilen özyineleme teorisi denilen yatıyor 1.930 s birkaç matematikçiler tarafından: Kilisesi, Gödel, Kleene, Posta Türkiye, Herbrand Fransa, İngiltere, Markov SSCB'de Turing vb içinde İspat yöntemi gerçeğini bir Diophant denklemi dayalı olduğunu söylemek P (x, y, z ,..., w) = 0 gibi, P = 0 tüm çözümler x tüm değerlerinin setleri çok karmaşıktır kümesi herhangi bir yöntemle hesaplanacak olursa olsun. Eğer P (a, y, z olsun ,..., w) = 0 bir belirli bir değeri için bir çözüm varsa, biz, bir S kümesi ait hesaplama yöntemi olurdu bize verecek bir yöntem vardı ve bu mümkün değildir.

Yıl 1.949-50 geri dönersek, Robinson yıl RAND Corporation oyun teorisi üzerine çalıştı. RAND onu iş o 1951 yılında olan o sonlu bir iki her oyuncunun kişilik sıfır toplamlı oyun için çözümler yaklaşıldığıdır bir tekrarlayıcı sürecinin yakınsama kanıtlamış Matematik Annals bir oyun çözme yöntemi yinelemeli bir yayınlanan bir sonucu olarak . Bu sonuç, temel oyun teorisi içinde en önemli teoremi olarak tanımlanmıştır.

1950'lerde Robinson Matematik araştırma yapacaklardır, ama devam da siyaset yani yaklaşık altı yıldır onu çok zaman işgal ile ilgili oldu. Hilbert 'çalışmalarına ek olarak Onuncu Sorun, Robinson da diğer önemli matematik kağıtları yazdı: genel recursive fonksiyonlar (1950) tarihinde, ilkel recursive fonksiyonları (1955) tarihinde, cebirsel halkalar ve alanlar (1959) ve karar problemleri üzerinde undecidability s 1962 yılında cebirsel halkaları için olan o cebirsel sayılar çeşitli alanların tamsayılar halkalar undecidable vardır gösterdi. Her ne matematik çalışmaya devam Robinson 1960'larda kalp ameliyatı olan sağlık sorunları yaşadı.

1.971 Bükreş Robinson bir konferansta Bir ders olan o Hilbert için negatif çözüm aşağıdaki Diophant denklemler çalışma devam için gündemi belirlemesine Diophant denklemlerin çözümü verdi 'Onuncu Sorun sorun var. Bu derste dedi:

Şimdi bana bu problemi çevirmeniz gerekir görünüyor. Bunun yerine, bir verilen Diophant denkleminin bir çözümü var sormak, "ne cevap verim denklemleri bilinen yöntemlerle yapmak isteyecek?"

1980 yılında Amerikan Matematik Derneği Atölyesi Ders hesaplanabilirlik Doğum verdi, Hilbert 'Onuncu Sorun, halkalar ve alanlar için karar problemleri, sigara aritmetik standart modelleri var. O Colloquium Lectures, ilk olmanın Wheeler 1927 yılında vermek için ikinci kadındı.

Julia Robinson birçok onursal ödül aldı. O ilk kadın Ulusal Bilimler Akademisi, 1976 yılında birine, seçilecek ve aynı yıl bir profesörlüğe University of California Berkeley olarak atandı. O Amerikan Derneği için Advancement of Science için 1978 yılında, Amerikan Matematik Derneği'nin ilk kadın subay aynı yıl ve 1982 yılında Derneği'nin ilk kadın başkanı oldu seçildi. Diye yazdı:

Ben cumhurbaşkanı vergi ama çok, çok tatmin edici olarak benim servis bulundu.

O Amerikan Matematik Derneği Atölyesi Öğretim Üyesi 1980 yılında olduğunu Derneği Kadınlar için Matematik Emmy Noether Okt 1982 yılında ve Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi 1984 yılında seçildi. O 1983 yılında matematik onu katkıların tanınması bir John D ve Catherine D MacArthur Vakfı Ödülü verildi.

Leon Henkin, yazdığına göre, onu şöyle anlatır:

Diye genel kabul sessiz edep ve stili, parlak veya güçlü duyguları geniş bir ayırt edilebilir canlı ruhunun yanıp aksine olarak zaman o konuştu. Özellikle güçlü onu inatçı ısrarı bu fırsatı gerektiğini serbestçe tüm - erişilebilir olacaktı olup ekonomik fırsat ya da fırsat matematiksel bir kariyer erişim için.

Bize nasıl o arzu edeceğini Robinson kendi sözlerinden alıntı bu biyografi sonunda Let hatırlanmak:

Ne gerçekten bir matematikçi am. Yerine ilk kadın olarak ya da bu anılıyor ki, ben hatırlanmak tercih ediyorsanız, bir matematikçi gerekir, ben ve çözdük sorun kanıtladık teoremleri basitçe için.

Robinson ölümünden bir yıl sonra kocası Julia B Robinson Bursu Fonu kadar Berkeley matematik alanında yüksek lisans öğrencileri için burs sağlamak için ayarlayın. Zaman Raphael Robinson Ocak 1995 hemen hemen tüm menkul öldü Bursu Fonu girdi.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland