Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

John Playfair

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

10 March 1748

Benvie (near Dundee), Scotland

20 July 1819

Burntisland, Fife, Scotland

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

John Playfair Rahip James Playfair, Benvie, Dundee yakınlarındaki küçük bir kasaba Perthshire'daki (sonra, şimdi de Angus), İskoçya bakanı ve en büyük oğludur. O evde babası tarafından eğitim aldı On dört yaşında, o Üniversitesi St Andrews of Kilisesi girme amacı ile genel bir derece için çalışma gönderildi kadar. Playfair Üniversitesi 1762 yılında, ve orada hem saygı ve profesörlerin dostluk kazandı onu kendi yetenek ve çalışma için heves bir burs kazandı. Matematiksel bilimlerde Onun ilerleme böylece doğal felsefe profesörü (fizik hala St Andrews doğal felsefe zaman [EFR] 1960 yılında eğitimi idi), Profesör Wilkie, bir hastalıktan, acı hızlı ona bulundu kişi en iyi kendi doğal felsefe üzerine dersler sunmak için nitelikli. Playfair Üniversitesi St Andrews bir MA ile 1765 yılında mezun oldu.

1766 yılında, hâlâ sadece on sekiz, Playfair Marischal Koleji'nde Aberdeen Başkanı Matematik için bir yarışma girdi. Onbir gün süren bu yarışma, yılında, kendini seçkin ve büyük bir başarıya ulaşmıştır. Matematiksel bilgi ölçüde böyle bir yarışmada başarılı olabilmek için gerekli was immense. Playfair Ancak, bitirme dışarı altı aday, Muhterem Dr Trail, kim Başkanlığına atandı ve Dr Hamilton, kim Sandalye onu başarılı arkasında üçüncü başarısız oldu. Ancak Playfair, çok genç yaşta, olağanüstü yetenekli matematik onun kapsamlı bilgi birlikte kanıtladığı.

University of St Andrews de ilahiyat okumaya Going, Playfair St Mary's College, St Andrews de onun teolojik çalışmalar yaptı. 1769 yılında çalışmaların tamamlanması günü, o, üniversite sol ve sonra da zaman geçirdi itibaren 1.773 Edinburgh kadar. Orada İskoç Aydınlanma Luminaries ile (bakınız); hangi Dugald Stewart matematikçi Matthew Stewart (oğlu) gibi büyük bilginler dahil karışık, Adam Smith ekonomist Joseph Black kimyacı, jeolog James Hutton, Robert Adam mimar ve mühendis ve Müdür Robinson tarihçi.

1769 ve 1773 arasındaki dönemde, Playfair iki kez akademik bir mesaj almak için teşebbüs vardı. Ilk girişimi 1769 yılında ancak başarısız oldu. Ancak, bir bakan olarak kendi meslek ve devam Dundee papaz evi tarafından 1770 yılında vaaz için lisanslı oldu. 1.772 Playfair yılında Koltuğu Felsefe bölümü için Üniversitesi St Andrews, hangi arkadaşı Wilkie ölümünden sonra ancak boş tekrar başka bir aday atandı bırakıldı uygulanır. Akademik bir mesaj Playfair almak için başarısız olması Edinburgh yurda döndü kaldı kadar 1.772 Babasının ölüm.

Playfair Lord Gray tarafından Parish Bakanı Liff ve Benvie olarak babasının başarılı olmak için aday gösterildi ve o Liff için kardeşlere bir eğitim denetleyecek taşındı. Önce adaylığını teyit edildiği gibi tanıtımı Lord Gri hakları Crown avukatları tarafından itiraz edildi Neredeyse bir yıl Ancak, geçen vardı. Durumda sivil mahkeme öncesi ve gitti, Ağustos 1773 yılında, Playfair Genel Kurul Kilisesi kararı ile onay aldı. Daha sonra arkaya babasına Bakanı Liff ve Benvie ve rütbesi verilmiştir.

Playfair kendi akademik çalışmaları ihmal etmedi bu dönemde, ve Edinburgh sık ziyaretlerine verme yanında, o 1774 yılında Schiehallion, Perthshire'daki, için Neville Maskelyne, Astronomer Royal ile deney için bir gezi yaptı. Onlar ömür boyu dostu oldu ve Maskelyne günün önde gelen bilim adamlarına tanıştırdı. O Royal Society of London için matematik ve ilk başarılı kağıt göndermek için bu 1779 yılında Felsefi İşlemleri yayımlandı Playfair ikna etti. Aritmetik Impossible miktarların üzerinde Playfair tarafından bu ilk matematiksel kağıt, sergilenmesi olarak tanımlanmıştır:

... Herhangi bir yaş İngiliz matematikçi tarafından gösterilenden daha tamamen analitik araştırma için daha büyük bir tat.

Playfair Moderatör Synod oldu ama kısa bir süre sonra bu konuda, 1782 yılında, kazançlı bir teklif ve onun kilise pozisyon istifa Ferguson Raith of iki oğlu için öğretmen olmak için aldı. O 1.782 den 1.787 kadar Ronald Ferguson ve kardeşi tutored. Bu yakın Edinburgh hareketli yer, ve o böylece şehrin entelektüel yaşama katılmaya başardı. Playfair Royal Society of Edinburgh kurulmasında 1.783 dahil oldu ve bir toplumun özgün Fellows biriydi. O nerede Maskelyne bilim dünyasına tanıştırdı Londra, ilk ziyaretini yaptı bir tatil sırasında.

1.785 Playfair yılında University of Edinburgh, söz konusu yirmi yıl saklamak için bir konum Ortak Matematik Profesörü olarak atandı. İki yıl sonra için Ferguson'un, o Edinburgh taşındı onun ders görevleri tamamlayarak, annesi ve kız kardeşleri olan bazı yıldır Edinburgh ikamet vardı katıldıktan sonra. 1.787 Playfair Royal Society of Edinburgh İşlemlerde çeşitli konularda yayınlanmış ve aynı zamanda Edinburgh Gözden katkıda düşük.

1.793 Playfair kardeşi James, Londra olan bir mimar olarak kurulan, içinde aniden öldü. Playfair ailenin düzenlemeler yapmanız onun çalışmaları kesildi. Ertesi yıl yılında James büyük oğlu William Henry Playfair, yaş sadece altı yıl sonra kabul etti. William babasının ayak izlerini takip edecek ve aynı zamanda tanınmış bir mimar olmak.

Ise okulların genel teoremleri ve inşaat kanıt olmadan kabul edildi içerik onsekizinci yüzyılda geometri olarak sistematik Öklid 'üniversitelerde Elemanları S, incelenmiştir. Ancak, matematikçiler daha analitik araştırmada ilgi ile sertlik talep etmeye başladı. 1.795 Playfair yılında kullanım için onun öğrenciler tarafından tasarladığı Elemanlarının sürümü yayınlandı. Ana yenilik cebirsel gösterim ve Playfair kullanması onun sınıfında olan öğretti deliller kısaltmak oldu. Bu "tediousness ve geometrik teorisi geçiştirme" önlemek için tasarlanmıştı.

Zorluklar edenler onsekizinci yüzyılda iki sorun etrafında merkezli olarak Elemanları okudu tarafından karşılaştı. İlk olarak, ihtilaflı "paralel" talep etmek oldu. İkinci sorun Öklid 'orantılı teorisi, Eudoxus türetilen sözcükler vardı. Robert Simson Glasgow Üniversitesi, Element onun 1756 baskısında, başka bir varsayıma dayalı paralel aksiyom bir kanıtı vermişti. Playfair Playfair's Axiom, Öklid 'paralel aksiyom s onun alternatifi ile 1795 yılında bu zorluğu münhal:

Hatta bir çizgi ve bir nokta değil göz önüne alındığında, bu hat için verilen noktaya paralel üzerinden tam bir çizgi çizmek mümkündür.

Zaten Proclus tarafından beşinci yüzyılda verildi aksiyom Bu tür kesinlikle yeni değildi. Bu Playfair adının bu aksiyom, özellikle beri açıkça o Proclus gelen aksiyom elde işaret ilişkili olmalıdır meraklı olduğunu.

Playfair noktaları ve Öklid yaptığı baskı ilk altı kitap şekiller taraf için standart gösterimi. Hangi düzlem geometri ile özel anlaşma, Playfair üç kitap daha önceki altı ek olarak hazırlanmıştır ekledi bu kitaplar, için; Circle Quadrature ve Geometri Katı, Düzlem ve Küresel Trigonometri ve Aritmetik Sines of Unsurları günü. Ayrıca paralel çizgilerin zor konu üzerinde değişiklik miktarlar boyunca yapılan onun nedenleri verdi ekinde, şeklinde notlar bir bölüm ve bir aydınlatıcı tartışma dahil. Aslında bu altı sürümleri koştu Öklid ve Playfair günkü bir popülerlik gösterir. Taleplerin yazar:

... Playfair müdahalesi kaçınılmaz kaderi bir yüz yıl Öklid kaydedildi!

Playfair, 1797 başlarında sırasında romatizma ağır krizi geçirdi. Bu onu Ancak, yazma ve o Konikler Üzerine Bir İnceleme Analitik yazdı bu dönemde ve bir Deneme Hangi Erkekler Bilim, Whilst In Pursuit of Something Else, bir tarafından veya yapılmış zaman hiçbir Had Accidental Discoveries Doğum engel değildi Oturak Nesne View.

Arkadaşı, James Hutton, ölümü yavaş yavaş Hutton 'jeoloji teorileri s eleştirmenler bir yanıt oldu bir biyografik anı, oluşturmak için Playfair taşındı. Bu da Huttonian Teorisi Earth ile Playfair's jeolojik çalışma Çizimler için neden oldu. Playfair Hutton 'Hutton' orijinal tanıtımı ler farklı bir tarzda teorileri var sundu. Hutton dan o hak ettiği bir sonucu olarak, o daha az alkış almış olan teorisini daha az anlaşılır yapılmış ve sunum oldukça tuhaf tarzı vardı. Birçok hatalı yanlış beyanlar ve onu okumuştum birkaç gelen saldırılara yol açan bir tarzı vardı. Playfair basit ve anlamlı tarzı bölüm bir dizi açıkça Huttonian teorisi belirterek, bunu desteklemek için gerçekleri veren ve argümanlar karşı verilen oluşuyordu. Playfair's sunum başarı şöhret ve kredi bu yana Hutton, şimdi ilk büyük İngiliz jeolog olarak kabul edilir için verilmiştir tarafından değerlendirilecektir olabilir. Çizimler:

... sadece Hutton 'teorisi için, popülerlik verdi değil jeoloji modern bilimin oluşturmak için yardımcı olur.

Playfair neredeyse beş yıl, 1797 den 1802 için, Çizimler yazma geçirdi. Onun jeolojik çalışmalar peşinde yılında İngiltere ile seyahat harcanan boş zaman çoğunluğu. Playfair onun Avrupa'ya araştırmalar genişletmek için, ama ümit ettiği o kadar Avrupa'da savaş yaparken engellendi. O İrlanda için, yapım dikkatini çevirdi Dublin ziyaret ve Giant's Causeway için.

1.803 Playfair yılında Royal Society of Edinburgh İşlemlerde Hutton onun biyografik eskiz yayımlandı. Bu eser bir asır sonra üzerinde olduğu belirtildi:

... hangi aydınlık tedavi ve zarif yönü, hala İngilizce Jeolojik edebiyatı bir rakip olmadan duran bir çalışma.

Playfair Edinburgh Üniversitesi'nde Matematik Profesörü olarak görev yaptığı sırada başarılı bir öğretmen, konu için bir şevk ile ders, onun son derece yaparak matematiksel soruşturma için bir coşku ile olan öğrencilere ilham verecek, ve o kim önünde onları öven yerini ödüllendirici sınıf. O olarak tanımlanan bir 'manyetik öğretmen' kim:

... önemli istifini bozmadan devam parlak fuar ve etkili 1.800 kurulan bir gelenek pedagoji beri ilişkili sonra İskoçya'nın katı Presbiteryen okul ve anlamlı üniversite tesisleri ile on yedinci yüzyılda en azından.

Playfair İngiltere modern analiz öğretmek için ilk arasındaydı. Bu konu üzerine yaptığı ders, çok önce kendi akademik çalışmalarını tamamlamış olduğu birçok katıldı. Onların minnettarlığını ifade etmek için, sınıf üyelerinin değerli bir astronomik daire ile olan Rasathanesi Astronomi Enstitüsü'nün yerleştirildi Playfair sundu. Ancak, bir matematikçi olarak onun başarısı rağmen Playfair Başkanı Felsefe bölümü için 1805 yılında Başkanı Matematik alışverişinde. İki yıl sonra Royal Society of London Üyesi seçildi.

Astronomik Kurum Edinburgh 1.811, England dokuz yıl Royal Astronomical Society önceki, o ilk İngiliz toplum astronomi adamış yapım kurulmuştur. Playfair ilk cumhurbaşkanı oldu. Yeni Rasathanesi Calton Tepesi'nde proje destek Playfair çabaları büyük ölçüde üzerinden inşa edildi.

1.812 Playfair yılında yine onun amacı öğrencilerin kullanımı için öncelikle Felsefe bölümü onun Outlines ve miktarlar ilk yayınladı. İlk hacmi kapalı dinamik, mekanik, hidrostatik, hidrolik, hava kanunları bilimi ve pnömatik. Ikinci cilt tamamen astronomi için, fedakar iken hangi dizi tamamlamak ve optik, elektrik konuları kapak ve manyetizma, tamamlanmış asla düşünülmüştü üçüncü bir ses.

1.815 Playfair in arkadaşı ve meslektaşı başarılı Profesör Robison, Sekreter Royal Society of Edinburgh olarak. Playfair Toplum meteorolojik tablolar kendi gözlemlerinden inşa kümesi dahil İşlemleri birçok makale yayınladı.

Avrupa'da 1.815 barış Daha sonra Napolyon'un yenilgisi takip ve Playfair bir 17 ay, 4000 mil Kıta jeolojik çalışma Huttonian Teorisi Earth of Çizimler ikinci baskı için malzeme toplamaya başladı. Her ne kadar yaş 68 yıl, Playfair Fransa ve İsviçre ile zorlu bir yolculuk ve geniş, İtalya güney ucuna kadar devam eden, dünyanın parçaları o ziyaret jeolojik yapısını inceleyerek yola. O zaman bir parçası için kendi yolculukların bilgi kayıt onu yardım onun en büyük yeğeni James George Playfair, eşlik etti.

Çizimler ve ikinci baskısı ilk çok daha önemli eseri olarak tasarlanmıştır. O da doğrulanmış bilgiler ile, bu Hypothesised olduğunu çeşitli jeolojik modellerin incelenmesi ile bu gerçekler den sonucuna vardı genel çıkarımlar, ardından başlayan bugün bilimsel metinler daha gibi olmak için tasarlanmıştı. It Playfair amacı tartışılmaz varsayımları ve ekleri on jeoloji ilkeleri temel oldu. Bu jeoloji ve uygulamaları Playfair modeli ile sonuçlandırmak olacaktır.

Ancak, bu planı o zaman Playfair bir kompozisyon Matematik ve Fizik Bilim ilerleme Revival Avrupa'da Edebiyat beri Encyclopaedia Britannica ek Tezi başlıklı yazmak için bir istek aldık kesildi. O Burntisland için Fife olarak 1818 yılında Yeni Rasathanesi üzerinde Astronomik Kurum Edinburgh başlamak için çalışma gördükten sonra, amacıyla bu ödev taşındı. Burntisland okurken, aynı zamanda Deniz Taktikler, ölümünden sonra Royal Society of Edinburgh İşlemleri yayımlanan onun Anı yazdı.

Yakında Tez Playfair tamamladıktan sonra hangi Çizimler onun planlanan ikinci baskısı devam etmesine engel ve konferanslar kesintiye mesane bir hastalığın ağır bir krizi geçirdi. O yeterince bir ders bitirmek için onun sağlık kazanmış Edinburgh dersler ama, ne yazık ki, Çizimler ve ikinci baskısı tamamlanmış değildi. Haziran 1819 mesane hastalığında artış şiddeti ve Playfair ile Burntisland döndü tekrarladı. Her ne kadar çok şiddetli ağrı acı, o Tez bir kanıtı yaprak hayatını dikte düzeltmeleri son gün geçirdi.

Bir hastalık bir ay sonra kalıcı Playfair öldü. Orada 500 yas tutanlar üzerinde Eski Calton Burial Ground onun mezar at Rasathanesi olan o yaratılmasına yardımcı tarafından gözardı edildi. Mezarı da David Hume, ünlü filozofun, ancak bu yıl içinde ne olursa olsun kim orada defnedildi ve, ne yazık ki herhangi bir gösterge, değmez ihmal edilmiştir yanındadır.

Playfair kendini keşfeden olarak saf bilim en az üç dal değil, öncelikle yüksek bir itibar değil gibi teorilerin bir expounder için kazandı. O İngiltere'ye bilimsel dergi ve ansiklopediler yılında makaleler aracılığıyla kıta yöntemleri tanıtıldı matematik alanında, ve ders kursları tarafından. Kim 1822 yılında İşleri John Playfair düzenlenecek yeğeni James George Playfair, şunu yazdı:

... biz ki onun çağın en öğrenilen matematikçi, ve ilk arasında değilse çok, kendi vatandaşlarının bir bilgiye daha sonra kıta geometri güzel keşifler tanıtılan ilk söyleyerek biz tehlike şey, iman ve verdi hangi tarafından soyut bilimlerin bütün yönü bizim ünlü Newton günlerinden beri .... tadilattan geçmiştir bu önemli gelişmeler Avrupa bilgi düzeni onların sadece değeri ve gerçek yeri, O, gerçekten, en yüksek derecede sahip, iyi ve güçlü anlayış hem tüm özelliklerini, - bir kez nüfuz ve uyanık olarak, - ama daha seçkin, belki de, kendi Mart kesinlik üzerine dikkatli, parlaklık veya hız için daha hareketlerini, ve güdümlü ve bunun için en hakiki coşkusuyla tüm ilerleme ile bezeli, ve bunun için justest tat Truth or Fikri Enerji ile olan o habitually bilen olarak güzel bir is grand.

Playfair karakteri onu popüler bir karakter oldu. Bir sahip:

... rütbe ve harf iki aristocracies ve samimi birleşimi.

Lord Henry Coburn bu Playfair olduğunu yazdı:

Bütün erkekler tarafından, Beğenilen ve erdemleri olan ve zeka ile her zaman şampiyon olduğunu tüm kadınlar tarafından sevgili, toplumun kendisi ve daha onun varlığından saygın mutlu hissetti.

Yeğeni de yazıyor:

... ama en çok insan ve en teşvik etmek bertaraf sosyal ve gösteriş ve başkalarının keyif ile sempati, kendi ruhları değil, ya da eşcinsel en az bir türbülans veya neşe ve gürültü yükseldi asla daha neşeli genel vardı ... Kendi memnuniyeti genellikle yavaş ve ılıman gülümsemeyle, yavaş yavaş onun yardımsever ve akıllı özellikleri üzerinde mantling, takip olabilir ve en hakiki hayırseverlik hafif ifade ile Sage teşvik aydınlatan.

Playfair katkıları olarak özetlenebilir şunlardır:

Geniş öğrenme, sakin akıl ve net düşünce, böylece bütün yazılarında belirgin, ayrıca ders olmuştur. O, onun çok ünlü öğrenci için, 'büyüleyici bir öğretmen, bu nedenle, etkilenmemiş sade ve samimi bir şekilde, bu yüzden tarzı iffetli, bu yüzden net göre gösteri'. Geçmiş nesillerin öğrenme güçlendirmek ve keşifler ve kendi zaman teorileri harmanlama olarak, o itiraf ve böylece gelecek yapıcı için temeli atılmıştır konuların kapsamlı ve birleşik bir sunum yaptı matematik ve doğa felsefesi alanlarında araştırmalar.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland