Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Vijay Kumar Patodi

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

12 March 1945

Guna, Madhya Pradesh, India

21 Dec 1976

Bombay, India

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Vijay Patodi Vikram Üniversitesi Ujjain yılında girmeden önce Hükümet Yüksek Ortaokul Guna de katıldı. Onun Lisans aldıktan sonra Vikram Üniversitesi mezunu, Patodi Banares Hindu Üniversitesi taşındı o yüksek lisansı için Matematik çalışılmıştır. Bu 1966 yılında verildi ve Patodi sonra bir yıl Merkezi Advanced Study for Üniversitesi Bombay geçirmiştir.

1.967 Patodi yılında Matematik Tata Enstitüsü Temel Araştırma Bombay of katıldı ve o 31 ve üzücü bir yaşta ölümüne kadar personel orada kalır oldu.

Patodi için matematiksel ün ilk büyük önem kağıtları doktora çalışmaları için gelen kariyerini geldi Doktora tezi, Isı denklemi ve eliptik operatörleri kütüğü, MS Narasimhan ve S Ramanan ve derece Istanbul Üniversitesi tarafından 1971 yılında ödüllendirildi denetimli oldu.

Patodi ilk kağıt Eğrilik ve Laplace operatörü eigenforms tezi bir parçasıdır ve bu yazının içeriğini olduğu açıklanmaktadır:

Isı denklemi üzerinden bir analitik yaklaşım, kolay bir kompakt manifold bir eliptik operatörün indeksi için bir formül sonuçlanır: ama, formülü içeren bir integrand sembolü pek çok türevleri içeren, Atiyah çekerken-cekti beklemek Singer kütüğü teoremi bir sadece iki türevleri şekillendirmek üzere. ... Patodi ilk katkısı daha yüksek türevlerinin böyle bir fantastik iptal gerçekten gerçekleşti kanıtlamak oldu.

Hangi bir tez gelen ikinci kağıt Riemann bir analitik kanıtı - Roch-Kaehler için Hirzebruch teoremi olan çok daha karmaşık bir duruma ilk kağıt yöntemleri genişletilmiş manifoldları oldu.

Yıl 1971 1973 hangi Patodi Institute for Advanced Study at Princeton izinli geçirdi olanlar vardı. Orada MF Atiyah çalıştı ve onun alanda başkaları ile Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de çeşitli merkezlerinde çalışmak için birkaç ziyaret yaptı. Ayrıca R Bott ve IM Singer işbirliği Bu süre zarfında.

1.973 Patodi in Istanbul döndükten ve Tata Enstitüsü On doçent getirildi. O Profesör 1976 yılında terfi etmiştir ama sağlığı çok kötü olan bu zaman. O aslında kariyerinin en için sağlık sorunları aşmak için, başarılarından daha dikkat çekici hale olmuştu.

Patodi yayınları, ek olarak iki belirtildiği gibi, yukarıda Atiyah ve Singer ile ortak olanlar bir dizi içerir. Bu kağıtlar kompakt bir Riemann manifoldu bir spektral değişmeyen tanıtmak. Başka bir kağıt yılında Riemann yapıları ve triangulations arasındaki ilişki çalışmaları. Diğer çalışma Pontryagin'in sınıflar için kombinatorik formül verir.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland