Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Emmy Amalie Noether

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

23 March 1882

Erlangen, Bavaria, Germany

14 April 1935

Bryn Mawr, Pennsylvania, USA

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Emmy Noether babası Max Noether s seçkin bir matematikçi ve Erlangen profesör oldu. Annesi Ida Kaufmann zengin bir aileden gelen Köln oldu. Her iki Emmy ebeveynleri Yahudi kökenli ve Emmy edildi ve onların dört çocuğun en büyüğü, üç küçük çocuk olmak çocuklar oldu.

Emmy Noether Erlangen 1.889 den 1.897 kadar Höhere Tochter Schule katıldı. O, İngilizce, Fransızca, Almanca ve aritmetik eğitimi piyano dersleri verildi. O dansı sevdi ve ileri taraflara babasının üniversite meslektaşlarının çocuklu aile baktı. Bu aşamada onun amacı bir dil öğretmeni olmak ve İngilizce olarak daha fazla çalışma ve Fransızca o ve Devlet Bavyera of sınavları aldı, 1900, yılında sertifikalı bir öğretmen oldu sonra İngilizce ve Bavyera kız okullarında Fransızca.

Ancak Noether bir dil öğretmeni oldu asla. Bunun yerine o üniversitede o zaman ve çalışma matematik bir kadın için zor yol almaya karar verdi. Kadın Alman üniversiteleri ve gayri resmi her profesör çalışma izin verildi onun ders için izin vermek zorunda kaldı. Noether 1900-1902 sırasında iznini dersler üzerinde Erlangen Üniversitesi oturup aldı. Sonra alınmış olması ve 1903 yılında Nürnberg sınavı sınavı geçti, o Göttingen Üniversitesi gitti. 1.903-04 diye katıldı sırasında Blumenthal, Hilbert, Klein ve Minkowski tarafından dersler.

1904 yılında Noether Erlangen ve üniversite sınavına girmek için 1907 yılında Paul Gordan altında çalıştıktan sonra doktora verildi izin verildi. Hilbert 'n değişkenlerini değişmezler ve sonu olma varlığı için bir sonuç vermişti 1888 olarak Teoremi. Gordan Ancak, yapıcı bir yaklaşım aldı ve yapıcı metodları aynı sonuçları ulaşmak için baktı. Noether's doktora tezi ve 331 kovaryant formlarının listelenen sistemleri Gordan bu yapıcı yaklaşım izledi.

Doktora akademik göndermek için normal ilerleme tamamlayan Habilitasyon olurdu. Ancak bu rota kadınlar kadar Noether Erlangen kalırken için, kim, kendi engelli özellikle nedeniyle, onun kızı yardım için minnettar babası yardımcı açık değildi. Noether da kendi araştırma üzerine, o Fischer olan 1911 yılında Gordan başarmıştı etkilenmiştir özellikle çalıştı. Bu etki Noether ve uzak Gordan ve yapıcı yaklaşımından konuya Hilbert s 'soyut yaklaşım doğru götürdü.

Olarak onu yayınlar ortaya Noether ünü hızla büyüdü. 1908 yılında Circolo Matematico Palermo, sonra 1909 diye Deutsche Mathematiker üyesi-Vereinigung ve o Salzburg Derneği'nin yıllık toplantısında adresine davet edildi Aynı yıl olmaya davet edildi seçildi. 1913 yılında Viyana'da dersleri verdi.

1.915 Hilbert ve Klein Noether Göttingen dönmek için davet etti. Onlar ise onlar resmen Fakültesi onu olduğu bir savaşa ona Göttingen'de kalmaya ikna etti. Üniversite yetkilileri ile uzun bir savaşta Noether orada Habilitasyon çıkarma izni birçok aksiliklere edildi ve 1919 yılına kadar bu izni verildi değildi. Hilbert Noether kendi adı altında derslerini reklam vererek ders izin vermişti Bu süre zarfında. Örneğin bir ders 1.916-17 ve kış dönemi için verilen katalog gibi görünür:

Matematiksel Fizik Semineri: Profesör Hilbert Dr E Noether, pazartesi 4-6 dan, hiçbir ders yardımı ile.

İş Emmy Noether ilk adet ne zaman o Göttingen 1915 yılında geldi teorik fizik bir sonucu bazen Noether Teoremi olan fizik ve koruma ilkeleri de simetri arasında bir ilişki kanıtlar denir. Genel görelilik kuramı bu temel sonuç Einstein'ın Hilbert bir mektupta o Noether's sevk övgüyle karşılandı

matematiksel düşünce penetran.

Hangi formülasyonları Einstein 'genel görelilik teorisi çeşitli kavramlar için liderliğindeki değişmezler teorisi onu işti.

Göttingen'de sonra 1919, Noether uzak değişmez teoriden ideal teorisi üzerinde çalışmak için, bir büyük matematiksel konu. Idealtheorie içine Ringbereichen (1921) yılında halka teorisi geliştirmeye yardımcı olan soyut teori üreten taşındı temel önemi modern cebir gelişme oldu. Bu yazıda yılında artan zincir koşulu ile herhangi bir değişmeli halka birincil ideallerin kavşak içine ideallerin ayrıştırma verdi. Lasker (Dünya Satranç Şampiyonu) zaten polinom halkalar için bu sonucu kanıtladığı.

1.924 BL van der Waerden yılında Göttingen geldi ve bir yıl Noether ile eğitim geçirdi. Amsterdam van der Waerden döndükten sonra iki cilt olarak kitabında Moderne Cebir yazdı. İkinci birimin büyük bölümü Noether çalışmalarının oluşur.

1.927 Noether itibaren Helmut Hasse ve Richard Brauer ile sigara değişmeli cebirleri çalışma işbirliği.

Öğretim ve araştırma ek olarak, Noether Mathematische Annalen değiştir yardımcı oldu. Onu çok çalışma kağıtları meslektaşları ve öğrenciler yerine, kendi adı altında yazdığı görünür.

Onu üstün matematiksel katkıların daha fazla tanıma davetiyeleri ile Bologna 1928 yılında tekrar Zürih de 1932 yılında Uluslararası Matematikçiler Kongresi adrese geldi. 1.932 Ayrıca alınan, Artin ile ortaklaşa olarak, Alfred Ackermann-Teubner Memorial Ödülü İlerleme Matematiksel Bilgi için.

Çünkü Yahudi 1.933 onun matematiksel başarıları hiçbir şey için geçerlidir içinde zaman Nazilerin Göttingen Üniversitesi onu görevden neden oldu. O ve ABD'de Bryn Mawr Üniversitesi'nde misafir profesörlük kabul da Institute for Advanced Study, Princeton için ABD'de dersleri verdi.

Weyl onun Memorial Adres söyledi:

Cebir Onun için önemi tamamen kendi kağıtları itibaren, o büyük uyarıcı güç ve onun önerileri çok vardı okunamaz onu öğrenci ve işbirliği çalışmaları-işçiler sadece şekil aldı.

Van der Waerden olarak yazıyor:

Emmy Noether için, sayılar, fonksiyonlar arasında ilişkiler ve işlemler, genelleme için müsait, şeffaf ve verimli oldu sadece sonra herhangi bir nesnelerden ayrışmış olan ve genel kavramsal ilişkiler için azaltılmıştır.


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland