Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Sir James Hopwood Jeans

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

11 Sept 1877

Ormskirk, Lancashire, England

16 Sept 1946

Dorking, Surrey, England

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

James Jeans babası William Tullock Jeans oldu. William Jeans İskoç kökenli olan bilim adamlarının hayatlarını iki kitap yazdı parlamenter bir gazeteci oldu. Ad Hopgood James anne kızlık soyadı vardı; o İngiltere'nin kuzeyinde geldi. Çok dindar Hıristiyan aile James ile üç çocuk ve tek çocuk büyüğü idi. James 'aile Brighton o onsekiz ay sonra da eski taşındı, o üç yaşındayken, onlar Londra'ya taşındı.

Jeans Merchant yılında Taş's School Londra yılında 1890 yılında girdiğiniz eğitim aldı. İlk konu kendisine klasik ama çok geçmeden onun çıkarlarını matematik doğru döndü ilgi. Mükemmel bir okulda matematik öğretmeni konuda Jeans ilgisini teşvik ama o numaraları ile bir cazibe göstermişti genç bir çocuk olduğu zaman. Çocukken onun olağanüstü yetenekleri hakkında çeşitli hikayeler gösterir hem bir ilgi ve numaraları hakkında merak ve olağanüstü bir bellek. Milne bu ilgilidir:

Erken ve kökleşmiş numaraları ilgisi vardı: sadece kabin-numaraları factorised değil, onun bellek sayıları onun karşılaştı korunur ... Yedi yaşındayken, onlar için ne, ama başarısız keşfetmeye çalıştım, logaritma babasının kitabı bulunan ve kalp tarafından ilk yirmi kadar yedi rakam günlükleri öğrendim ve bunları hatırladı hayatının sonuna kadar.

Jeans Trinity College Cambridge Ekim 1896'da matematiksel bir burs kazandı sahip çıktı. Orada GH Hardy kim aynı yıl ile bir okul arkadaşı oldu. O JWL Glaisher, WW Rouse Ball, AN Whitehead, RA Herman ve ET Whittaker tarafından Cambridge'de lisans olarak öğretildi. O İkinci Wrangler 1898 Matematiksel Tripos sınavları vardı (seconf Birinci Sınıf öğrencilerinin listesinde) ve sırada Matematiksel Tripos 1900 yılında birinci sınıf bir derece verildi. Rağmen yine saf matematik dönmek olmaz, Jeans sayılar teorisi bir kağıt yazdı süre lisans. Hem Jeans ve Hardy 'ile belirtilmemiş göreli liyakat' ile Smith'in ödül verilmiştir. Jeans astronomi ve optik, daha sonra 1901 yılında o Üçlübirliğin üyeliğine seçilmiştir bir Isaac Newton burs verildi.

Deneysel fizik Zaten süre o hâlâ bir lisans Jeans kavuşmuştur deneyimi Cavendish Laboratuvarında 1899-1900 akademik yıl boyunca çalışmış olanların. Çok araştırma yayım çalışmalarında uygulamalı matematik, fizik ve astronomi konuları ile çeşitli 1.901 itibaren etkindi. Özellikle de belirli yayınlanan gazların ve radyasyon mekanizması ısıtır. Ancak bu sağlık sorunlarına rağmen sağlandı. O tüberküloz dan 1902 ve 1903 boyunca acı ve bir sanatoryum için geri gitmek zorunda kaldı. O Ringwood, Lyndhurst, daha sonra bir sanatoryum de Mundesley bir sanatoryum bir süre geçirdi.

Zorunda kalan tüberküloz nedeniyle bu dönemde, Jeans ilk büyük metin gazların dinamik teorisi çalıştı. Bu, çok Jeans dahil bir kitap olarak kendi araştırmaları. Milne bu çalışmaları içerir yazıyor:

... enerji eşbölüşümü teorisi ve Maxwell yasası var ve bölümler hangi o ... Bir gazın istatistiksel mekanik davranır ... ifade onların cazibesi, fuar ve cesaret tarafından, ayakları kapalı okuyucu süpürme ve genelliği güç.

Milne, bu çalışmanın okuyor o bir öğrenci biri oldu yazıyor onun:

... En canlı ve keyifli matematiksel deneyimleri.

Ne iş ona kariyerinin başlangıcı olarak bir etkisi olduğunu göstermektedir devam ediyor:

Tüm keyifli maceradır. Saf matematikçiler Ben Benzer bir karmaşık değişkenli fonksiyonlar teorisi bir ilk giriş etkisi olan bir genç adamın aklında Jeans 'istatistik mekaniğinin etkisi etkisi tanımlamak ne demek bilir. Bir bu sonuç böylesine zengin bir hasat kadar gelen varsayımlar ve tanımlar bir ekim ince doğar hayretler olduğunu.

Gazların dinamik teorisi çok Jeans kendi araştırma bir hesap daha fazladır. Bu gazların fiziksel özelliklerinin bir tanım da dahil olmak üzere bütün alan bir bilimsel hesap. Viskozite ve ısı tutma o da dahil diğer konular vardır. Çeşitli alanlarda Jeans 'uzmanlığından kitap faydaları: onun fiziksel sezgi, kendi matematiksel beceri ve en az değil yeteneğini olağanüstü netlik ile yazmak.

1.905 Jeans Felsefi Dergi olan eter madde ile termal denge ulaşma imkânsızlığını gösteren bir kağıt yayınlanan. Planck 1900 yılında kendi formülü açıkladı vardı tabii, şimdi Planck ', siyah-cisim ışıması ama Jeans güçlü Planck', sonuç var örneğin bkz karşı olduğunu Doğum radyasyon formülü olarak bilinen. Elbette Jeans 'kağıt matematiksel bir "kanıt" klasik fizik yeterli olmadığı gibi görülebilir, ama nota ilginç yaptığı ön kuantum fikirleri çok uzun zaman sistemleri için denge içine gözlenen arıza gelip gerekli ilgili sonra Jeans onları tanıştırmak moleküler gazlar belirli ısı ölçümlerde eşbölüşümü yine görece yakın zamanlarda 80 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Ayrıca Jeans 'kağıt Michelson sonra yazılmıştır-Morley deneyi dikkat etmelisiniz, eter varlığı çürüttü ve aynı yıl Einstein'ın özel görelilik teorisi yayımlandı.

Jeans Matematik Cambridge'de 1904 yılında, sonra Princeton'da 1905 yılına kadar 1909 nerede Profesör Uygulamalı Matematik dersleri öğretim görevlisi olarak atandı. Dedi ve sonra (1906) ikinci büyük metin Teorik Mekanik yayınlanan bu dönemde, 1907 yılında Royal Society üyeliğine seçilmiştir.

1.907 Jeans evli bir Amerikalı, Charlotte Tiffany Mitchell olan bazı notu bir şair oldu. O halde 1908 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde Matematiksel Teorisi Elektrik ve Manyetizma yayımlamış. 1.909 Jeans İngiltere'ye döndü ve ertesi yıl yılında Uygulamalı Matematik Cambridge Stokes Öğr atandı. Sadece 1912 yılına kadar bu Guildford matematiksel araştırma ve yazma tamamen kitap kendini adamak için emekli bu görevde bulunuyordu.

Kot kesinlikle dikkate değer bir çıkış üretmeye devam etti, o da 1914 yılında Fizik Derneği için Radyasyon ve Kuantum Teorisi mükemmel bir rapor yazdı. Bu çalışmada kendisinin Planck "diye 1905 yılında reddettiği siyah-cisim ışıması üzerinde formülü kabul gelmişti gösterdi. Her ne kadar Dünya Savaşı yaygın olarak İngiltere'de 1918 sonrasına kadar okunan Jeans 'raporu engelledi, daha sonra sahip kuantum teorisi ve atom İngiliz bilimsel topluluk tarafından kabul edilen Bohr teorisi üzerinde büyük etkisi olmuştur.

1.917 Jeans Cambridge Üniversitesi'nde yaptığı deneme için gelen evrendoğum ve yıldız dinamikleri Sorunları başlıklı Adams Ödülü'nü kazandı. Bu, 1919 yılında bir kitap olarak yayınlanmıştır. Yüksek çalışma yükü, ancak ve otoyol götürüyordu 1.917 Jeans kalp sorunları ilk belirtileri göstermeye başladı. 1.918 Jeans ve onun ailesinde Dorking, Surrey, nerede güzel bir ev Cleveland Lodge işgal taşındı. Müziğe büyük bir sevgilisi ve evinde de bir organ olduğunu sık sık üç veya dört saat için hangi oynadı inşa edilmiştir. Önemli yetenekleri rağmen kamuoyunda, hatta arkadaşları için oynamıyorum oynadı asla.

Var ki, enerji yıldız oluşturulan mekanizma üzerinde Jeans ve Eddington arasında uzun bir çalışan bilimsel argüman oldu. Eddington ise, doğru tabii, o maddenin yok olma yavaş bir süreç sonucu inanılır gibi çıktı Jeans, yanlış tercih, teorisi enerji kasılma sonucudur.

Sıvılarında Jeans çalışmalarını ona Laplace 'güneş sisteminin oluşturulması için nebulaya hipotezi s inanmanıza neden yanlış oldu. Onun Adams Ödülü makalesinde sıkıştırılabilir akışkanların okumuştu. Dönen kütle istikrar incelenmesi sıvı o George Darwin sonucu yani sıvı bir armut şekli kararlı olduğunu gösterdi, karar yanlış oldu. Doğruluğu daha yüksek bir dereceye kadar o şekil aslında kararsız olduğunu gösterdi hesaplamalar almak. O bu sonuçları bir mekanizmadan sayede dönen kütle ikiye bölebilirsiniz, çift yıldız oluşumu için bir örnek vererek çıkarılabilir.

O sonuç çıkarılabilir onun Kimden:

... Bir konsantre kütle dönme besbelli bir gezegen sisteminin oluşumunu ortaya veremiyordum.

Bunun yerine bir gelgit teorisi bir yıldız yakın Sun geçen dayalı teklif ve madde çekerek hangi gezegenlerin içine yoğunlaşmış. O nebulaya hipotez ve 1922 yılı onun Halley ders modern evrendoğum onun teorilerini anlattı. 1923 yılında Wilson Dağı Gözlemevi Pasadena, Kaliforniya burada araştırmacı olarak atandı yılında araştırma yaptı.

Jeans karısı 1934 yılında öldü ve o ertesi yıl yeniden evlendi. Ikinci karısı, Suzanne Hock, Viyana geldi ve o başarılı bir sanatçıydı. Jeans, bu nedenle ikinci bir organ onun Dorking ev yüklü vardı ve onun bilimsel becerilerini kullanarak, kendi evinde birbirlerini rahatsız etmeden organları play hem eşi ve kendisi izin akustik tasarlanmış.

Biz belirttiğimiz Jeans termodinamik, ısı ve radyasyon diğer yönleri üzerine, bu konularda önemli eserler yayımlama çalıştı ve astronomi uygulamaları gör. Onun teknik kitaplar, yukarıda belirtilenler dışında, Astronomi ve evrendoğum (1928), ve Giriş Kinetik Teorisi Gazlar (1940) üzeresiniz.

1.928 Jeans şövalye oldu. Bu onun aldığı onur çok sayıda idi, biz daha aşağıda birkaç notu olacaktır. 1.929 Jeans sonra kadar orijinal bir araştırma verdi ve popüler metinleri yazma zamanının çoğunu; bütün dokuz gibi metinler yazdı. Us (1929) Around böyle bir kitap Evren de önceki yıl verdiği yayın müzakerelerin kısmen dayanıyordu. Milne yazıyor:

Onun teknik ilmi gibi, bu kitap kapağı için kapaktan okuyucunun ilgi ve heyecan dikkat sürdürmektedir.

Ayrıca) 1930 yılında ne kadar çok Mysterious Universe (1930 yazılmıştır Rede ders verdi. Bu Jeans yazıyor:

Zaten evrenin bir biyolog veya bir mühendis tarafından planlanan olmanın gözden düşme olasılığı ile kabul var; yaratılış içsel kanıt, Büyük Mimar Evrenin artık saf bir matematikçi olarak görünmeye başlar.

Astronomi ve fizik alanında çalışmalarını Gerçekten rağmen, Jeans daima bir matematikçi olarak ve düşünce her zaman kendini bir matematikçi olarak.

Daha popüler metinler Yeni Arkaplan Bilim (1933), Uzay ve Zaman (1934), Bilim ve Müzik (1938) sayesinde, Fizik ve Felsefe (1943) dahil. Bu son sözü edilen metin Jeans önsöz çalışmanın amacı da açıklar:

Bu kitabın çok basit belirtilen amacı; tartışmak - ve bir ölçüde keşfetmek için - fizik ve çok sıkıcı görünmek için kullanılan felsefe arasındaki sınır bölge, ama birden çok ilginç oldu ve önemli teorik fizik son gelişmeler ile . Yeni faiz fizik ve çok yakından, materyalizm ve ücretsiz gibi insan hayatı soruların felsefesinin teknik sorunlar çok ötesine uzanır-olacaktır. Böylece ben kitabı kim ne fizikçiler ne de filozoflar mesleği tarafından birçok ilgi olabilir umuyoruz.

Çalışma Jeans görünümü Bohr, Heisenberg, de Broglie, Schrödinger ile gerçeklik 'to Einstein için Newton dan' mekanik yaş 'Planck, Rutherford, ve Niels Bohr ve' yeni fizik 'dediği, inceliyor ve Dirac. Her ne kadar Jeans kuantum teorisi özgün katkılar yayınlanan hiç böyle popüler kitaplarda onun bu alandaki gelişmeleri takip sakladı gösterdi. :

... olağanüstü satış [Jeans popüler kitaplar] birkaç yaratıcı veya dini eserler sadece eşdeğer edildi. Jean edebi başarı onun ilmi, nereden olmayan matematiksel bölümleri bile layman tarafından zevk olabilir tahmin olabilir. Olarak bilim sergi bu popüler kitaplar eşsiz vardır.

Jeans Ocak 1945 yılında bir kalp krizi geçirdi ama iyi bir kurtarma yapılmış, Temmuz 1946 yılında tatile Montreux eşi ile gitti. Eylül Jeans ikinci bir kalp krizi Ancak sonra evinde öldü. O Jeans müzik dinlerken onun son günün bir parçası geçirdi Milne kaydeder.

Kot alınan onur çok fazla tam bir rekor burada vermek çoktur. Bize birkaç gibi: Franklin Madalyası (1931), Başkan İngiliz Derneği seçildi verilen Altın Madalya Royal Astronomical Society (1922), Cumhurbaşkanı Royal Astronomical Society (1925-27), ve seçilen layık notu Let Advancement of Science (1934) ile, Kalküta Madalyası (1938) layık, Mukerjee Madalyası (1937), layık Merit (1939) Nişanı, başkan seçilmiş Cumhurbaşkanı Royal Society (1938-40) almıştır. Üniversiteler arasında onu edildi Oxford, Manchester, Benares, Aberdeen, Johns Hopkins, St Andrews, Dublin, Kalküta ve fahri doktora vermek.

Size daha Mysterious Universe (1930) alıntılar tarafından sona atalım:

Karasal saf matematikçi malzeme madde ancak saf düşünce ile kendini ilgilendirmez. His creations sadece düşünce fakat saf düşünce oluşturulmuş değildir. ... Ve artık doğanın anlayışımıza temel gibi görünüyor kavramlar ... dört boyutlu uzayda, hangi sonsuza kadar genişleyen bir alanı; olayları hangi sebep ve kanunlar yerine olasılık yasaları takip ettiği bir dizi; bütün bu kavramlar bence saf düşünce yapıları gibi görünmektedir. Bir sonnet oluştururken bir füg veya bir şair yazılı fikrimi için yasaları doğa itaat ederse bu daha da az hareket o bir makine itaat düşündüren hangi bir müzisyen itaat eder. ... Eğer tüm bu öyleyse, evrenin en iyi, hala çok Imperfectly ve yetersiz olmasına rağmen, saf düşünce olarak oluşan resimde olabilir, düşüncesi ne, daha geniş bir kelimenin istiyorsanız, matematiksel bir düşünür olarak tanımlamak gerekir.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland