Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Erich Hecke

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

20 Sept 1887

Buk, Posen, Germany (now Poznan, Poland)

13 Feb 1947

Copenhagen, Denmark

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Erich Hecke babası Heinrich Hecke, bir mimar olarak var. Erich Buk de Posen yaptığı orta okul çalışmaları için gitmeden önce ilköğretim okulu katıldı. O 1905 yılında orta okul mezun o Üniversitesi Breslau girdi bu yıl.

O zaman Hecke tek bir üniversite çalışmalarını tamamlamak vermedi Almanya'daki geleneği takiben, ancak çeşitli üniversitelerin yaptığı çalışmalar sırasında taşınmıştır. Sonra Breslau o Edmund Landau altında Berlin ve sonra oradan Göttingen orada Hilbert çalıştı gitti çalıştı. Hecke Göttingen'de 1910 yılında bir tez Zur Theorie der Modulfunktionen von zwei Variablen und ihrer auf Zahlentheorie olan Hilbert gözetiminde vardı die Anwendung için doktora verildi.

Hecke Göttingen'de burada Hilbert ve Klein asistanı olarak atandı kaldı. O Göttingen Üniversitesi 1912 yılında yaptığı Habilitasyon gönderilen ve orada, bu gerçekten de bir privatdozents olarak yaptım öğretmek kazandı. 1.915 Hecke Bir sandalyeye Üniversitesi Basel de ancak üç yıl sonra atandı, o matematik bir sandalyeye Göttingen'de döndü.

Bir kez bu Hecke Göttingen'de kalmak mutlu hayal olabilir ama, sadece bir yıl için yapılmış olan, o Hamburg'da 1919 yılında matematik sandalye kabul etti. Üniversite 1919 yılında kurulmuş ve bu yüzden fırsat bu kez eski bir kuruluş mümkün olmazdı bir şekilde yeni bir kurum etkilemek zorunda kalacaktı. Orada sonra oldukça tuhaf bir bölüm de Berlin ve Göttingen matematik sandalye ile ilgili oldu.

Caratheodory olan Göttingen Berlin'e 1918 yılında ertesi yıl sol ve gitti, Yunan hükümetinin talebi üzerine, o Üniversitesi İzmir birine de göreve geldi. Bu Berlin Caratheodory 'sandalye ve Göttingen 1.919 hem de Hecke koltuğuna doldurmak için çalışıyor doldurmaya çalışıyor bıraktı. Iki üniversite kadar mümkün matematikçi çok benzer listeler mesaj doldurmak için çekti. Brouwer ve Weyl hem üniversiteler hem ama her Göttingen ve Berlin gelen teklifi geri çevirdi de başkanlık için liste tepesinde. Courant sonra, Göttingen'de Hecke's sandalyenin teklif ederken Berlin, üçüncü seçim Herglotz tarafından reddedildi zorunda kalabilir Hecke terk Hamburg ve Berlin sandalyeye kabul ikna etmeye çalıştı. Hecke Ancak, Hamburg'da yaptığı yeni gönderi memnun ve Berlin teklifi geri çevirdi. O Hamburg kariyerinin geri kalan kalacaktı.

Kağıt bir konuşma Schoeneberg tarafından bir konferans Hamburg'da düzenlenen verilen 1987 yılında Hecke doğum günü ve 100 inci yıldönümünü kutlamak için yayımlanmış bir sürümüdür. Schoeneberg aşağıdaki gibidir: Hilbert modüler fonksiyonlar, Dedekind zeta fonksiyonları, aritmetik kavramları ve yöntemleri, seviye eliptik modüler formlar N, cebirsel fonksiyonlar, fonksiyonel denklemi, Hecke operatörleri T N ile Dirichlet serisi, hangi listeleri konular bir dizi Hecke katkıları açıklanır ve fizik burada gazların kinetik teorisine katkıları olmuştur.

Hecke en iyi çalışma analitik sayılar teorisi de burada Riemann, Dedekind ve Heinrich Weber çalışmaya devam edilmiştir. Karmaşık çarpma ve modüler formlar Kronecker ve Heinrich Weber, kim sınıf alan teorisi ile olan bağlantısını keşfetti tarafından 19 yüzyılda tedavi görmüştür. Doktora çalışması Hilbert için yaptığı Kronecker 'cinsi 2 eğrileri fikirler var genişletmek Hecke önerdi. Her ne kadar Hecke soruşturma bu satırı aşağıdaki önemli sonuçlar elde, o yaptığı girişimleri başarısız olduğunu düşündü. Ancak çok anlamda başarılı olduğunu hangi Hecke vardı daha büyük keşifler onu liderliğini elde edilen sonuçlar.

Sayı teoride Hecke katkıları ayrıntılı olarak tartışılmaktadır. Dedi, ve keyfi numarası alanları olan uzantısı, önemli sonuçlar keşfetmeye Riemann zeta fonksiyonu okudu. O sınıf alan teorisi teoremleri basitleştirmek için bu sonuçlar kullanılır. Daha sonra "ve ilgili L serisi, hangi o 1917 yılında zeta fonksiyonları için kanıtladığı Analitik devam özelliklerini genişletilmiş Grössencharakter" nin yeni bir kavram tanıttı. O sınıf alanları için discriminants ve bölenler için bozunma yasaları keşfetti.

Muhtemelen Hecke en önemli çalışması 1936 yılında Hecke operatörleri ve Euler ürünleri onlarla ilişkili bir cebir özelliklerinin keşfi idi. He:

... değişkenlerin eşit sayıda pozitif ayrılmaz kuadratik formları aracılığıyla asal sayılar ve analitik fonksiyonlar ve doğal sayılar temsili için yeni kurallar arasında keşfedilen yeni bağlantılar.

Hecke evli olan ve trajik bir biçimde genç yaşta ölen bir oğlu vardı. Hecke kendisi kanser onun 60. doğum günü ulaşmadan önce öldü.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland