Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

István Hatvani

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

1718

Rimaszombat, Hungary

16 Nov 1786

Debrecen, Hungary

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

István Hatvani 'sağlık bir çocuk olarak zayıftı var. O yaşamın ilk birkaç yıl boyunca bunu yapmak için şanslı olduğunu ve bu noktada daha sonra ilk Macar ve bebek ölüm bir istatistiksel analiz üstlenmeyi veri tıbbi kesinti yapmak olacağını vurgulamak ilginç. Hatvani anne-babası ona bir rahip ve ilk eğitim olmak için bu düşünülerek tasarlanmıştır istedim.

Hatvani okulların katıldığı bugün Rimavská Sobota adında Rimaszombat ve orta Slovakya, Losonc bugün Lucenec adında olduğunu ve aynı zamanda merkezi Slovakya, Kecskemét olan Bács bir kasaba-Kiskun Budapeşte'nin orta Macaristan 80 km güneydoğusunda, ve içinde Komárom olan Tuna Slovakya Komárno günümüze gün boyunca güney kıyısında diğer tarafında yatıyor. Daha sonra Debrecen, bir doğu Macaristan en önemli kentlerinden için, Protestan Koleji orada çalışmaya gitti. Bu College mükemmel bir ünü vardı ve eski bir kurum 16. yüzyılın ortasında kurulan varlık Hatvani zaman gerçekleşti.

Geç 1738 Transilvanya aracılığıyla Debrecen ulaştı süpürüldü veba bir salgın olarak. Herkesi kenti terk göze olabilir ve bu nedenle Koleji, Hatvani dahil olmak üzere çoğu öğrenci, dedin yaptı. 1.739 yalnızca otuz öğrencileri Koleji'nde kaldı ilk aylarında, By ve Hatvani geri Losonc için (Lucenec) burada okulda ve orada bir öğretmen olarak çalıştı olmuştu taşınmış, bu zaman. Orada 1741 yılına kadar, salgının geçmiş olan kaldı, o Protestan Koleji Debrecen ile çalışmalarını döndü. O Koleji 1745 yılında mezun oldu ve İsviçre'de Basel çalışmalarını yurtdışında devam etti. Yabancı çalışmalar günden beri bir burs ona Debrecen kentinde tarafından verilen desteklenen taahhüt edebildi.

Basel Hatvani yılında ve teoloji ve tıp eğitimi de bu konularda bir doktora derecesini aldı. En önemlisi gelecekteki kariyeri için, o katıldı Johann Bernoulli ve Daniel Bernoulli tarafından dersler. Bunlar matematik, fizik ve tıp ve altında üzerine dersler onların rehberlik Hatvani yakında seçkin bir bilim adamı olarak ün kazandı. University of Heidelberg at Üniversitesi Marburg at posts sunar aşağı Torna ve Leiden Üniversitesi'nde, Hatvani Protestan College of Debrecen 1748 yılında döndü ve öğretim görevlisi olarak orada başladı.

1749 yılında College of Debrecen yaptığı açılış ders verdi:

Hatvani Macaristan matematiksel kültür geriliği açarak yaptığı açılış adresi başladı ve bu bilimin kesin bilimlerin bir bütün aralığında oynadı ne kadar önemli bir rol kanıtlamaya devam etti. O kadar ileri matematiğin ilan gitti olan bulgular kesinlikle ve güvenilemez olabilir olan sonuçlar şüphesiz vardı sadece bilim oldu.

Hatvani o 1757 yılında Introductio reklam Principia philosophicae solidioris yayınlanan onun en önemli katkıları olmuştur. Bu çalışmada Hatvani, özellikle Jakob Bernoulli 'üzerine malzeme dayandırarak olasılık teorisi açıklanan Ars Conjectandi. İşte yöneltilen bir örnek soru s (örneğin veya bakınız):

Bize, bir komutan bir kamp savunması için 100 asker despatches varsayalım; 12 tanesi, Almanca olan 4 ve 84 Hırvatça Macarca. Biri çölleri. Şimdi, kaçak veya Macarca Hırvatça olma olasılığını bilmek istiyorum.

Horváth yılında Introductio de bu çalışmanın Hatvani ilk Macar istatistikleri çalışmalarını sunmak için yapar görerek görünüyor. Hatvani 1.753 dahil için 1.750 yıl için Debrecen doğum sayısı için tablolar sunar Örneğin. O ve doğuyor,% 34.2 bir ölüm oranı bulgu olan iyi yukarıda diğer Avrupa ülkelerinde (yaklaşık% 19) idi, o bulguları açıklamak için tıbbi nedenlerle çocuk istiyor eden bir yıl içinde öldü sayısını kaydeder.

Hatvani tür soruşturmalar sadece, aynı zamanda College of Debrecen öğrencilerin sağlık bakımına yılında tıp becerileri kullanılan vakıa. Kolej o Protestan Kilisesi desteklemek için dini konularda onun bilgisi kullanılan ve dışında aynı zamanda İl Mahkemesi'nde yargıç olarak 1783 yılında atandı.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland