Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Jaroslav Hájek

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

4 Feb 1926

Podebrady, Bohemia

10 June 1974

Prague, Czechoslovakia

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Jaroslav Hájek Profesör Podebrady kadar getirildi, doğduğu bir kaplıca kenti de insanların kalp sorunlarından kurtarmak için gidip bir yer olarak bilinen şehir. Orada ancak ilköğretim okula o bir Jimnastik Prag yılında girdi.

Süre Hájek Profesör Gymnasium, Prag okuyor idi Elbette Dünya Savaşı başladı. Sonra Alman orduları Prag aldı Hájek Profesör Alman Savaş sanayii için çalışmak zorunda kaldı. O savaş Sonlandırılmış zaman onun etrafında kesintiye orta öğrenimini tamamlamış ve Gymnasium mezun olduktan sonra, o istatistik mühendisliği kursuna başlamak için Çek Teknik Üniversitesi girdi. 1947, yılında karşın lisans ders içine sadece iki yıl, bir Hájek Profesör Yardımcısı Öğr olarak Matematik Enstitüsü'nde Çek Teknik Üniversitesi'nde burada eğitim öğretim başladı. O İstatistik Mühendisliği Haziran 1949 yılında Diploma alınan, ilk yayın olarak aynı yıl çıktı.

Hájek Profesör tarafından bu ilk yayın anketler örnekleme konusunda oldu. Yazma editörleri:

O eşitsiz olasılık örnekleme öncüleri arasında yer aldı. Adı "Hájek Profesör Predictor" Şimdi nüfus anlamına gelir tahmininde yardımcı veri kullanımı yaptığı katkılardan etiketler.

Hájek Profesör's ortaokulu savaş kesintiye ancak, bunun için kariyerine bozulma sonu değildi o askerlik yaparken iki yıl geçirmek vardı Diploma aldıktan sonra. Daha önce o Matematik Enstitüsü Çekoslovak Bilimler Akademisi de üstlenmiş olan onun lisansüstü araştırma çalışmalarına başlamak için ücretsiz olması nedeniyle 1.951 oldu. 1954 yılında doktora verildi ve o Matematik Enstitüsü Kıdemli Araştırma işçisi olarak çalışmaya devam etti.

Onun doktora aldı yıl Hájek Profesör Alzbeta Galambos olan Betty olarak bilinen evlendi. Olarak o ve eşi, iki kızı da evliliğin ilk beş yıl içinde doğan yetiştirme zevk Bu Hájek Profesör için mutlu bir zaman vardı. Hájek Profesör Kıdemli Araştırma İşçi olarak Matematik Enstitüsü Çekoslovak Bilimler Akademisi çalıştı on iki yıl için. Bu süre boyunca o 20 makale ve iki kitap: Örnek Araştırmalar ve Olasılık Bilimleri ve Mühendisliği o ortaklaşa V Dupac ile yazdığı için Uygulamalar ile Olasılık örnekleme teorisi yazdı üretken bir dönem oldu.

Her ne kadar Hájek Profesör ve bir tez Habilitasyon yazılı değildi bu yüzden bir üniversite göreve değildi, o Matematik Enstitüsü'nde yaptığı on iki yıl boyunca kendisi için güçlü bir uluslararası ün kazandı:

Sırasında bu yıl istatistiklerinin birkaç farklı alanlarda, bir önde gelen uluslararası bir otorite olarak kendi asimtotik teorisi parametrik olmayan yöntemler özellikle ve kendisini kurulan Hájek Profesör. Ünü davetler giderek artan sayıda uluslararası istatistiksel olaylara, uluslararası dergilerin editör kurullarında hizmet ve yabancı üniversitelerde uzun konaklamalar olarak yol açan bir Visiting Professor.

Önemli bir ziyaretin University of California Berkeley o 1.961-62 olan yapılmış oldu. Orada Lucien Le Cam Bölümü Başkanı ve bu rolü basınçları Hájek Profesör ile çok iş olarak yapıyor onu önleme rağmen aynı derecede o isterdi, yine de çok kullanışlı bir ziyaret oldu.

1.962 Hájek Profesör olarak Asymptotically yakınlık ile ilgilenen en güçlü sıralaması testleri yazdı. Hájek Profesör bu kağıt yazıyor:

Komşuluk kavramı bağımsız Le Cam ve bu yazar tarafından geliştirilmiştir vardı.

Hájek Profesör fikirlere de la Vallée Poussin'in nedeniyle olasılık önlemlerin çiftlerinin dizilerinin özelliğini geliştirdi. Hem Hájek Profesör ve Le Cam adı 'yakınlık' Le Cam kaynaklanmaktadır kavramı kullanılmış fakat.

Berkeley yanı sıra, Hájek Profesör de Florida State University Tallahassee Michigan Devlet Üniversitesi Doğu Lansing uzun ziyaret yapılmış. Geri Prag Hájek Profesör ve stokastik süreçlere istatistiksel problemler üzerine Habilitasyon tez gönderilmektedir yeterlilik verildi. Bu Charles Üniversitesi Prag ile bir dernek burada Başkanı Olasılık ve İstatistik 1964 yılında atandı yol açtı:

Hájek Profesör Sandalye kabul andan itibaren, o hem içeriği ve öğretim yöntemi olan vardı o zaman, itiraf, biraz eski moda ve demode reform yolunda büyük çabalar yönettiği ve o başardı. yıl içinde, o arada o kime tutored ve istatistiksel teorisi çeşitli alanlarında bunların çoğunluğu haline ünlü araştırmacı böyle mükemmel bir şekilde odaklı yüksek lisans öğrencileri bir grup getirdi.

1967 yılında Hájek Profesör (ortaklaşa Z Sidak ile) Teorisi rank testi yayınlandı ama aslında olan bir çalışma dört yıl önce 1963 yılında yazılmış oldu. Amacıyla yerel alternatifler altında rütbe istatistiklerini tedavi etmek ve rütbesi testlerin verimliliği kurulan Onların yöntemleri Le Cam üç lemmas kullanın.

O bir böbrek hastalığı zarar Hájek Profesör sağlığı uzun yıllar zayıftı. 1.970 ile onun durumu giderek kötüleşen ama o cesaretle çalışmalarını sürdürdü. O bir Uluslararası İstatistik Konferans Prag için önerilen ve ana konuşmacılar davet etme konusunda ayarlayın. Konferans Prag Sempozyumu Asimptotik İstatistik 1973 yılında gerçekleşti. Hájek Profesör bu konferans onun son fırsat arkadaşları ve meslektaşları ve aslında o kadar o böbrek hastalığı birkaç ay sonra öldü durumda olduğunu kanıtladı birçok karşılamak olacağını anladılar.

Biz Hájek Profesör iki kitap daha bahsetmeliyiz. Bu parametrik olmayan istatistik bir ders (1969) ve 1981 yılında, ölümünden yedi yıl sonra yayınlanan bir sonlu nüfus gelen Örnekleme vardır.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland