Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Pierre de Fermat

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

17 Aug 1601

Beaumont-de-Lomagne, France

12 Jan 1665

Castres, France

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Pierre Fermat 'nın babası zengin bir deri tüccarı ve Beaumont ikinci konsolos-de-Lomagne oldu. Pierre bir kardeşi ve iki kız kardeş ve neredeyse kesinlikle doğduğu şehirde büyümüştüm vardı. Her ne kadar az kanıt o yerel Fransisken manastırda olmalıdır onun eğitim ile ilgili bir.

O Bordeaux 1620'ler ikinci yarısında geçmeden önce Toulouse Üniversitesi'ne katıldı. Bordeaux yılında ilk ciddi matematiksel başladı ve araştırmalar 1629 yılında Apollonius 'bir matematikçi orada Plane loci nin restorasyon onun bir kopyasını verdi. Kesinlikle Bordo o Beaugrand temas oldu ve o maksimum ve minimum üzerinde o Étienne d'Espagnet kim açıkça Fermat ile matematiksel çıkarlarını paylaşılan verdiğiniz önemli iş üretilen bu dönemde.

Bordeaux Fermat Gönderen Orléans orada Üniversitesi'nde hukuk okudu gitti. O medeni hukuk bir derece aldı ve o Toulouse meclis de meclis üyesi ve ofis satın aldı. So 1.631 Fermat bir hukukçu ve Toulouse hükümet yetkilisi ve şimdi o Pierre Fermat gelen Pierre de Fermat onun adını değiştirmek hakkına sahip oldu düzenlenen ofis yüzünden.

Hayatının o Toulouse ama aynı zamanda yaşamış orada da Beaumont evinde şehir-de-Lomagne ve Castres bir yakındaki kasaba çalışmalarına geri kalanı için. 14 Mayıs 1631 Fermat yaptığı randevu Gönderen parlamentonun alt odasında çalıştı fakat Doğum 16 Ocak 1638 de daha yüksek bir odaya, ardından 1.652 o ceza mahkemesinin en yüksek seviyesine yükseltildiğini atandı. Daha da promosyon promosyon çoğunlukla kıdem ve yapıldı erken 1650'ler anlamda büyük erkeklerin çoğu öldüğü bölgesini vurdu veba mesleği ancak üzerinden oldukça meteor artış gösterir gibi görünmektedir. Fermat kendisi ve veba 1653 yılında ölümünden yanlış, sonra düzeltildi bildirildi tarafından aşağı vuran oldu:

Daha önce de Fermat ve ölüm bilgilendirdi. Onun sağlığı için O hayatta olduğunu ve artık korku olsa bile, biz ölü kısa bir süre önce onu arasında sayılır oldu.

Aşağıdaki rapor, şu anda Fransa'da önde gelen isimlerinden Colbert yapılan, gerçek bir halka sahiptir:

Fermat, büyük bilgelik bir adam, her yerde öğrenme erkek temas vardır. Ama değil, o iyi durumlarda rapor vermez ve meşgul olduğu karıştırılır.

Fermat matematik ile uğraşıyordu Elbette. Sonra Toulouse ancak orada Carcavi yeni bir matematiksel arkadaş kazandı taşındı O Beaugrand yaptığı matematiksel dostluk tuttu. Her iki Toulouse meclis, ama her ikisi de matematik bir sevgi ve Fermat onun matematiksel buluşları hakkında Carcavi söyledi paylaşılan Fermat profesyonel bir kapasite ile Carcavi araya geldi.

1.636 Carcavi yılında Paris kraliyet kütüphaneci olarak gitti ve Mersenne ve grubu ile temas sağlandı. Mersenne 'faiz Carcavi' düşen bedenlerini Fermat keşifler açıklamaları ler tarafından uyandırdı buydu, o da Fermat için yazdı. Fermat 26 Nisan 1636 tarihinde cevap verdi, o Galileo serbest düşme yaptığı açıklama yapmıştı hangi inanıyordu hatalar hakkında Mersenne söylüyorum ek olarak, o da spiral üzerine çalışmaları ve Plane loci Apollonius 'un yaptığı restorasyon hakkında Mersenne söyledi. Spiraller üzerine yaptığı çalışma serbest düşen cisimlerin yolunu dikkate alarak motive olmuş ve o spiral altında alanları hesaplamak için yöntemler spiral On Arşimed işten genel kullanılan vardı. Ayrıca Fermat şunu yazdı:

Gibi geometrik Ayrıca çeşitli sorunları için analizler birçok tür, sayısal bulduk, hangi Viète 'analizi var çözüm için yeterli olamazdı. Seninle ne zaman isterseniz ve bu nedenle herhangi hırsı olmadan, hangi ben daha herhangi bir adam daha dünya uzak muaf am yapmak Bütün bunları paylaşacağız.

Biraz yana Fermat matematiğin fiziksel uygulamalarını az ilgi vardı ki Fermat ve bilimsel topluluk ile ilk temas serbest düşme yaptığı çalışma ile geldi ironik olduğu. O çok daha ilgi gerçek dünya ilişkileri daha geometrik teoremleri ispat yılında serbest düşme üzerine sonuçlar bile. Bu ilk mektup Ancak, o zaten elde olan vardı sonuç bulmak için başkalarına karşı çıkacağı Fermat Paris matematikçiler için ve bu Fermat harf tipik stili olacaktı geçmek Mersenne hangi sorular maxima iki sorunları içerir yaptı.

Roberval ve Mersenne bulunan bu ilk Fermat sorunları ve sonraki, harfleri son derece zor olduğunu ve genellikle çözünmez geçerli teknikleri kullanarak. Onun yöntemleri ve Fermat ifşa için maksimum ve minimum ve teğetlerini Eğimli Hatları, Apollonius 'Uçak ve Solid Loci Paris matematikçiler için giriş Plane loci ve geometri onun cebirsel yaklaşım var onun restore metin belirlemek için Yöntem gönderildi sordum.

Dünyanın önde gelen matematikçi olarak ünü hızla geldi ama yayınlanan başlıca nedeni Fermat gerçekten cilalı bir forma çalışmaları koymak istedim asla başarısız onun çalışması için çalışır. Ancak bazı yöntemleri yayınlandı, örneğin Hérigone bir ek maxima ve önemli eseri Cursus mathematicus için minimum ve Fermat yöntemleri içeren ekledi. Fermat ve diğer matematikçiler arasında genişletme yazışmalar evrensel övgü bulamadık. Frenicle de Bessy Fermat sorunları onu hangi rahatsız oldu imkansız. Diye öfkeyle Fermat ama şunu yazdı rağmen Fermat onun cevap, Frenicle de Bessy daha fazla bilgi verdi Fermat neredeyse onu alay hissettim.

Ancak Fermat yakında Frenicle de Bessy daha büyük matematikçi bir tartışma meşgul oldu. Yapılmış Beaugrand tarafından Descartes 'La Dioptrique bir kopyasını gönderdi sonra, Fermat bunu biraz dikkat beri entegrasyon yöntemleri üzerinde Roberval ve Étienne Pascal ile yazışma ortasında ve ağırlık merkezleri bulmak için onları kullanarak ödedim. Mersenne La Dioptrique Doğum Fermat olarak da tarif yaptı fikir vermek istedi

gölgeler Hakkında groping.

Zira onun varsayımları doğasında olduğunu Descartes doğru kırılma onun yasa çıkarılabilir olmadığını iddia etti. Bu Descartes memnun olmadığını söylemek için bir understatement. Beri Maxima, minima ve teğetlerini üzerine kendi çalışmalarında La Géométrie olan Descartes en ve gururlu olan o göstermek için aranan oldu önemini azaltmak Fermat eser incelendi Descartes yakında daha da kızgın hissetmek nedeni bulundu yaptığı Discours la méthode yalnız de olabilir vermek.

Descartes Maxima, minima ve teğetlerini ve Fermat yöntemi saldırdı. Roberval ve Étienne Pascal argüman ve sonunda çok Desargues olan bir hakem olarak hareket istedi Descartes mi dahil oldu. Fermat doğru ve ispat sonunda bu yazı kabul Descartes:

... daha bunun çok ki, eğer bu şekilde başından açıklanmayacaktır vardı, değil olacaktı iyi olduğunu söylemek size kıvrımlı hatlara teğetlerini bulmak için kullanılan son yöntem görerek, ona başka bir şekilde yanıt verebilirsiniz Tüm it at çelişiyor.

Bu konuda sonuna mi ve Fermat ayakta artar? Hiç yana Descartes Fermat itibarı zarar çalıştı. Örneğin, her ne kadar o bir cycloid (bu gerçekten doğruysa için teğet belirlenmesi üzerine çalışmaları öven için Fermat) yazdı, Descartes bunun yanlış olduğunu iddia Mersenne ve bu Fermat bir matematikçi ve bir düşünür olarak yetersiz olduğunu söyleyerek yazdı. Descartes önemli ve saygın ve dolayısıyla ciddi Fermat itibarı zarar başardı.

1654-1643 den süresi bir zaman Fermat out of touch Paris'te bilimsel meslektaşları ile idi. Bunun nedenleri vardır. Öncelikle çalışma basıncı matematik için çok fazla zaman devoting onu tuttu. Ikincisi Fronde, Fransa bir iç savaş, gerçekleşmiş, 1648 from Toulouse büyük ölçüde etkilenmiştir. Son olarak 1.651 olan Toulouse hayat ve elbette her iki büyük sonuçları Fermat kendisi üzerindeki yakınında ölümcül sonuçları olmalı veba oldu. Ancak Fermat sayılar kuramı üzerinde çalıştı bu dönemde oldu.

Fermat en iyi sayı teorisi Bu iş için, hatırlanır özellikle Fermat'ın Son Teoremi için de. Bu teoremi devletlerin

x n + y n = z n

No non-sıfır tamsayı çözümler var x, y ve z n> 2. Fermat, Bachet 'Diophantus' Arithmetica nin çeviri s marjı yazdı

Ben bu marj da içeren küçük gerçekten dikkate değer bir kanıt buldular.

Bu notlar sadece marjinal Fermat oğlu Samuel Bachet 'Diophantus' 1670 yılında babasının notları ile Arithmetica s çeviri ler bir sürümü yayınlandı sonra tanındı.

Şimdi olsa da olmak tamamen belirli imkansız olduğunu Fermat 'kanıtı' yanlış sanılmaktadır. Fermat iddiasının bir gerçeği Haziran 1993 yılında İngiliz matematikçi Andrew Wiles tarafından ispat edildi, ancak Wiles bir kanıtı zaman sorunlar 1993 sonrasında ortaya çıkmıştır için iddia çekildi. Kasım ayında 1.994 Wiles tekrar artık kabul edilmiştir doğru bir kanıtı iddia etti.

Başarısız bir 300 yıl süre değişmeli halka teorisinin keşfi ve diğer matematiksel keşifler hazinesi yol üzerinde teoremi kanıtlamak için.

Paris matematikçiler ile Fermat yazışmalar 1654 yılında Blaise Pascal, Etienne Pascal 'in oğlu, ona olasılık üzerine fikir hakkında onay isteyecek yazdı yeniden başlatılır. Blaise Pascal Fermat eden üç yıl önce, ve de Fermat çarpıcı matematiksel yetenekleri farkındaydı ölmüştü babası ile biliyordu. Bunlar kısa yazışmalar olasılık teorisi kurmak ve bu artık konunun ortak kurucuları olarak kabul edilmektedir seçin. Fermat Ancak ve izolasyon duygusu hala matematikçiler zorlu onun eski tarzı benimsemek isteyen, olasılık gelen sayılar teorisi için konuyu değiştirmeye çalıştı. Pascal ilgi değildi ama Fermat bu farkına değil, Carcavi yazdım söyledi:

Ben mutluyum, ben dehası için sonsuz saygısı var için görüşlerini bu M Pascal uygun olduğu için ... iki hangi geçiriyorsunuz ustaları I rıza, size açıklamak veya ne olursa olsun çok özlü ve bana bir yük bu benim görev üstlenerek Bana önlemek azalması gibi görünüyor ek yayın, taahhüt olabilir.

Ancak kesinlikle Pascal ve Fermat çalışmaları düzenlemek isteyen çalışmaları yeniden Fermat yayınlanmış olması bu flaş sonra fikir verdi yoktu. O daha hiç onun meydan sorunları olan ancak daha devam etti:

Iki matematiksel sorunlar olarak Fransızca, İngilizce, Hollandaca ve Mösyö de Fermat, Meclis King Meclis Toulouse tarafından Avrupa'nın tüm matematikçiler için çözülemez oluşturuyordu.

Çoğu matematikçiler bu sayı teorisi önemli bir konu olmadığını düşünüyorum gibiydi Onun sorunları çok fazla faiz istemi vermedi. Iki sorun, ikinci yani, ancak Wallis ve Brouncker tarafından çözüldü ve onların çözümü kesirler devam gelişmemiştir kare Nx 2 tüm çözümler + 1 = y 2 N bulabilirsiniz. Brouncker hangi argümanlar neden akılcı çözümler üretmektedir. Frenicle de Bessy belki de gerçekten sayı teorisi ilgi ama ona önemli bir katkı yapmak için izin vermek için yeterli matematiksel yetenekleri yoktu o zaman sadece matematikçi.

Fermat, yani iki küp toplamı bir küp Fermat'ın Son Teoremi (özel bir durum da gösterebilir olamaz başka sorunlara oluşturduğu bu kez Fermat bu genel sonucu onun kanıtı yanlış olduğunu fark ile), orada tam iki tamsayıdır x 2 çözümleri + 4 = y 3 ve denklemi x 2 + 2 = y 3 tek tamsayı çözümü vardır. O doğrudan İngilizce sorunları oluşturuyordu. O, derin teorik sonuçlar yapmıştı Herkes Fermat keşfetmek için onlara yol açacak kendi özgü sorunlar umut olduğunu görmek için, başarısız oldu.

Descartes 'öğrencilerin bu kez bir mevki yayın için yaptığı yazışmalar toplama ve o Fermat yardım için Fermat için - Descartes yazışmalar döndü. Bu LED Fermat tekrar 20 yıl kullanmış olduğu argümanları bakmak önce ve yine Descartes 'optik için itirazlarını baktı. O, ışığın kırılma Descartes 'açıklamasına memnun olduğunu özellikle ve şimdi aslında kırılma sinüs Kanunu Snell ve Descartes önermişti verim mi bir prensibi üzerine yerleşti. Ancak Fermat şimdi önerdiği yani ışık her zaman kısa yolu takip ettiği bir temel özelliği, onu sonucuna vardı. Fermat prensibi, şimdi bir optik en temel özellikleri, zaman matematikçiler ile lehine bulamadık.

1656 yılında Fermat Huygens ile yazışmalar başlamıştır. Bu olasılık da Huygens ilgi ve büyümüştür yazışma yakında Fermat tarafından sayı teorisi konular üzerine manipüle edildi. Dan o başkalarına yaptığını Bu konu, onun yöntemlerden daha ortaya Huygens ama Fermat zor denenmiş ve Yeni Hesap Discoveries in Bilim Numaraları in Huygens için Carcavi üzerinden 1.659 gönderilen ilgi yoktu.

Fermat sonsuz iniş yaptığı yöntemi tarif ve nasıl kanıtlamak için kullanılabilir bir örnek verdi, her formu 4 k asal + 1 iki kare toplamı olarak yazılabilir. Için iki kare toplamı olarak yazılır olamazdı formu 4 k + 1 bazı sayı varsayalım. O zaman formu 4 k + 1 olan iki kare toplamı olarak yazılı olamaz daha küçük bir sayıdır. Sürekli değişken bir çelişkiye yol açacaktır. Ne Fermat bu mektupta açıklamaya başarısız nasıl az sayıda büyük inşa olmasıdır. Bu nasıl bir Fermat ama yine başarısız yöntemi açıklamak için bu adımı yapmak için matematikçiler ilgisini kaybettiği yapılmadı bilmiyordu varsayar. It Euler bu sorunları eksik adımları doldurulmuş edildi aldı kadar değildi

Fermat anlatılan gibi

Gizli ve sessiz, kendisi hakkında konuşmak ve çok fazla onun düşünme hakkında ortaya çıkarmak için isteksiz olduğu gibi değildi. ... Düşüncesinin Ancak orijinal veya roman, olanakları sınırlı bir aralık içinde ameliyat olduğu [1600 - 1650] saat ve [Fransa] yer.

Carl B Boyer yazdığına göre, diyor:

Çünkü matematik sembolleri François Viète, notasyonlar ki Descartes 'Géométrie büyük ölçüde eski hale vardı tarafından oluşturulan sistem yapıştırılır Tanıma analizi Fermat çalışmalarının önemi, kısmen gecikmiş oldu. Handikap garip notasyonlar dayattığı daha az ciddi çalışmanın Fermat favori alanda işletilen, sayılar teorisi, ama burada, ne yazık ki, onun heyecanını paylaşmak için hiçbir muhabiri bulundu.


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland