Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Pierre Joseph Louis Fatou

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

28 Feb 1878

Lorient, France

10 Aug 1929

Pornichet, France

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Pierre Fatou Paris'te 1898 yılında matematik çalışma École Normanle Supérieure girdi. O 1901 yılında mezun oldu ve sonra bir matematik sonrası elde etme şansı çok düşük onun Paris Gözlemevi bir konum için de geçerli olacak karar verdi.

Astronomi sonrası atandı sonra, Fatou matematik üzerine tez için çalışmaya devam etti. 1906 yılında entegrasyon teorisi ve karmaşık fonksiyon teorisi üzerine bir tez olarak sundu. Fatou kanıtladı, eğer bir fonksiyonun Lebesgue Integrable, sonra Poisson integrali ilgili hemen hemen her biri için radyal sınırlar. Bu sonucu genellemeler için Privalov, Plessner ve Marcel Riesz önderliğindeki. Her ne kadar komple bir çözüm vermiyorum, Fatou çalışması da olmadığını açık diske Ürdün bölgelerde konform haritalama sürekli sınırına uzatılabilir ile ilgili soruya bir çözüm bulmak için önemli bir katkı yaptı. 1.907 Fatou bu önemli iş için doktora aldı.

Kitap karmaşık analitik fonksiyonlar yineleme küresel teorisi güzel bir tarihsel hesap sunar. Fatou oldukça karmaşık bir şekilde girer ve bu tarih kitabı matematik tarihinde ilginç bir bölüm açıklayan mükemmel bir iş yok.

1915 yılında Académie des Sciences Paris onun 1918 Grand Prix konu verdi. Ödül görünümü küresel bir noktadan yineleme bir çalışma için layık olur. Bir yazar, çünkü Montel normal aile kavramı s gelişmeler için umut vardı ki Appell Emile Picard gibi matematikçiler ve Koenigs ileri Académie des Sciences için fikir koymuştu göstermektedir. Fatou hangi gerçekten Montel normal ailelerin fikir 1917 yılında yineleme temel teorisini geliştirmek için kullandığım uzun anılarını yazdı. Her ne kadar kesin olarak yaptığı Grand Prix girmek niyetinde olduğunu bilmiyorsanız, neredeyse onun unutmayın ile çalışma üstlendi emin görünüyor.

Bu konu ödül için önerilen olduğunu göz önüne alındığında, başka bir matematikçi de konuya ve işe yarayacağını gerçekten Julia da uzun bir anı Fatou benzer bir şekilde gelişmekte olan teori üretilen şaşırtıcı değildir. Iki, Ancak, ileri gitmek için çeşitli yollar seçtiler. 1.917 Julia sonra yarısında Académie des Sciences ile kapalı zarf yılında sonuç yatırılır. Fatou, diğer taraftan, Comptes Rendus ve Aralık 1917 parçası bir not onun sonuçlarının bir duyuru yayınladı. Bu daha sonra çok benzer sonuçlar bulduklarını belli oldu.

Julia Comptes Rendus bir mektup olan 31 Aralık 1917 tarihinde yayımlanan önceliği ilgili yazdı. Julia Académie des Sciences görevi yürütmek için istendiğini vardı kapalı zarf ve Georges Humbert incelemek istemişti. Comptes Rendus Georges Humbert aynı 31 Aralık 1917 bölümünde Julia 'kağıtlar ın bir mektup raporlama vardır. Neredeyse kesin Fatou Grand Prix ve girmediniz o Julia verildi bu mektup bir sonucu olarak. Fatou tamamen Ancak, ve dışarı kaybetmemiştir bile o ödül için girmemiş olsaydı, Académie des Sciences onu konu üzerine olağanüstü kağıt için bir ödül verdi.

Fatou ve 1928 yılında "astronom" başlığı verildi, bir astronom olarak, o da konuya katkıları olmuştur. Diferansiyel denklemler için çözüm varlığını teoremleri kullanarak, Fatou Gauss sadece sezgisel bir argüman ile doğrulanmadı hangi önermişti gezegen yörüngeleri üzerinde titizlikle certian sonuçları ispat edebildi. Ayrıca birini yakalamak diğer atmosferinde hareketli formu istiyorsunuz nasıl ikiz yıldız açıklanırken niyeti ile dayanıklı orta bir gezegenin hareket okudu.

Bazı yukarıda onun önemli matematiksel çalışmalarının belirtmiştik. Ayrıca burada yakınsama ve serisinin uzantısı analitik incelenmesi Taylor serisi üzerine çalışmaları bahsetmeliyiz. Belki Fatou en ünlü Sonuçta harmonik fonksiyon u> 0 bir top gibi hemen hemen her yerde sınır bir nontangential sınırı olmasıdır.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland