Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Albert Einstein

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

14 March 1879

Ulm, Württemberg, Germany

18 April 1955

Princeton, New Jersey, USA

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

1.886 civarında Albert Einstein Münih yılında okula başladı. Hangi o on üç yaş altı yaş arasında vardı keman dersleri, yanı sıra, aynı zamanda evde nerede Yahudilik öğretildi din eğitimi vardı. Iki yıl sonra ve Luitpold Gymnasium girdi sonra bu dini eğitim okulda verildi. O, hesabı özellikle, 1891 civarında başlayan matematik eğitimi aldı.

1.894 Einstein'ın ailesinde Milano taşındı ama Einstein Münih kaldı. 1895 yılında Einstein onu Eidgenössische Technische Hochschule Zürih de elektrik mühendisi olarak diploma için çalışma izin olurdu bir sınav başarısız oldu. Einstein'ın 1896 yılında Alman vatandaşlığına feragat oldu ve birkaç yıl için vatansız gerekir. Hatta İsviçre vatandaşlığı için 1899, vatandaşlık kadar 1901 yılında hak kazanmak geçerli değildi.

Giriş sınavının başarısız ETH, Einstein Aarau de Zürih ETH girmek için bu rotayı kullanmayı planlaması orta okula ardından. Aarau ederken de o (bunlar için sadece yarım işaretleri biraz yukarıda verildi!) Olan o gelecek için planlarından, bkz yazdı: bir kompozisyon yazdı

Eğer benim sınavları geçmek için iyi şans için, ben Zürih gider. Amacıyla matematik ve fizik okumaya orada dört yıl kalacaktı. Kendimi doğa bilimleri o dallarında bir öğretmen olma, bunların teorik kısmı seçerek düşünün. Burada bu planı beni neden nedenleri vardır. Her şeyden önce, soyut ve matematiksel düşünce benim mizaç ve hayal ve pratik yeteneklerini benim olmaması.

Nitekim Einstein planını 1900 yılında matematik ve fizik öğretmeni olarak mezun olan başarılı. Bir ETH de arkadaşlarını Marcel Grossmann olan Einstein aynı sınıfta idi. Einstein bir mesaj almak için, Hurwitz olan bir konum bazı umut uzattı ama hiçbir şey geldi yazılı çalıştı. Üç Grossmann dahil Einstein'ın arkadaşlarının öğrencileri, ancak Zürih'te ETH görevlisi olarak atandı açıkça Einstein yeterli ve impressed vardı 1901 yılında yine bir iş alma umuduyla, yuvarlak üniversiteler yazıyordu ama başarılı olamadı.

O gerekçesiyle o düz ayak ve varis vardı Doğum İsviçre askerlik hizmetini engellemek için başarmıştı. Ortalarında 1.901 ile o, Teknik Lisesi Winterthur yılında matematik öğretim öğretmen olarak geçici bir iş vardı. Diye yazdı bu kez Çevresi:

Ben bir üniversite ulaşmak için hırsı kadar verdik ...

Schaffhausen özel bir okulda bir geçici konuma öğretim izledi. Sonra Grossmann 'nın babası Einstein'ın Bern patent ofisi direktörü onu tavsiye bir iş olsun yardım etmeye çalıştı. Einstein bir teknik uzman olarak üçüncü sınıf atandı.

Einstein bu patent ofisi 1902 dan 1909 için, geçici bir mesaj o ilk atandı tutarak çalıştı ama 1904 konumu ve kalıcı 1906 yılında teknik uzman ikinci sınıfa terfi etti yapıldı. Bern patent ofisi iken yılında teorik fizik yayınların şaşırtıcı bir dizi, Boş zamanlarında bilimsel literatür veya meslektaşları ile yakın temas parası olmadan yazılı tamamladı.

Einstein Zürih Üniversitesi 1905 yılında moleküler boyutlarda yeni bir belirlenmesi üzerine bir tez için bir doktora yaptı. O Grossmann için tez adanmış.

In tüm 1905 yılında yazılmış üç makale, ilk önce, Einstein, hangi elektromanyetik enerji kesikli miktarlarda nesneleri yayılan yayılan gibi görünüyordu göre olay Max Planck tarafından keşfedildi inceledi. Bu quanta ve enerji doğrudan radyasyonun frekansı ile orantılı oldu. Bu, Maxwell 'yani elektromanyetik enerjinin dalga enerji herhangi bir küçük miktarda içerebilir oluşuyordu kabul denklemler ve termodinamik kanunları var dayalı klasik elektromanyetik teorisi çelişiyor gibiydi. Einstein Planck 'ışık elektromanyetik radyasyonu açıklamak için kuantum hipotezi s kullanılır.

Einstein'ın ikinci 1.905 kağıt bugün özel görelilik teorisi denir önerdi. O görelilik klasik prensip yeniden yorumlanması, yani bu fizik yasaları referans herhangi bir çerçeve içinde aynı form var olması gerekir onun yeni teori tabanlı. İkinci temel varsayım olarak, Einstein, ışık hızı referans tüm çerçeveler içinde, Maxwell gibi 'teorisi tarafından gerekli sabit kaldı devraldı.

Daha sonra 1.905 Einstein nasıl kütle ve enerji eşit olduğunu gösterdi. Einstein'ın özel görelilik kuramı tüm bileşenleri teklif ilk değildi. Katkısı klasik mekaniğin önemli parçaları birleştirici ve Maxwell 'elektrodinamik var.

1.905 ilgili istatistiksel mekanik, bunun bir alanın Einstein'ın gazetelerin üçüncü Ludwig Boltzmann ve Josiah Gibbs tarafından incelenmiştir olmuştu.

Sonra 1.905 Einstein alanlarda yukarıda açıklanan çalışmaya devam etti. Kuantum kuramına önemli katkılar yaptı, ama olayların ivme içeren özel görelilik kuramı genişletmek için çalıştı. Anahtar 1907 yılında, içinde yerçekimi ivmesi ivme mekanik güçleri tarafından yol açtığı ayırt edilemez olarak gerçekleşti denklik ilkesi ile ortaya çıktı. Yerçekimi kitle nedenle eylemsiz kitle ile özdeş idi.

Einstein'ın 1908 yılında Bern Üniversitesi öğretim görevlisi bir radyasyon anayasa siyah cisimlerin enerji dağıtım kanundan aşağıdaki verdiği Habilitasyon tez Consequences gönderdikten sonra oldu. O Zürih Üniversitesi fizik profesörü oldu Ertesi yıl, onun sahip okutmanlık istifa etti Bern ve işini Bern patent ofisinde de.

1.909 Einstein'ın önde gelen düşünür ve bilimsel olarak tanındı o patent ofisi istifa etti bu yıl. O Karl tam bir profesör-Ferdinand Üniversitesi, Prag 1911 yılında atandı. Yana ne kadar uzak bir yıldızdan gelen ışık ışınları, Sun yakınında geçerken, hafifçe eğildi, Güneş yönünde olduğu görünecektir hakkında ön tahminlerde başardı Aslında 1911 yılında çok önemli bir yıl Einstein idi. Gibi Einstein'ın teorisi lehine ilk deneysel kanıt yol açacağını Bu son derece önemli olacaktır.

Hakkında 1912, Einstein, onun arkadaşı matematikçi Marcel Grossmann yardımıyla, Tullio Levi tensor hesabı açısından çalışmalarını ifade-Civita ve Gregorio Ricci-Curbastro, kendi yerçekimi araştırma yeni bir döneme başladı. Einstein'ın genel görelilik kuramı onun yeni çalışma çağrısında bulundu. O Prag dan Zürih için 1912 yılında Eidgenössische Technische Hochschule Zürih bir sandalye almak taşındı.

Einstein Almanya 1914 yılında ancak Alman vatandaşlığına didn't yeniden uygulamak için geri döndü. Ne kalabilir etkileyici bir teklif oldu. Bu Prusya Bilimler Akademisi bir araştırma konum birlikte bir sandalyeye University of Berlin de (ancak öğretim görevleri) idi. Ayrıca Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü Berlin olan ilgili kurulacak oldu direktörlük teklif edildi.

1915 sonlarında Einstein yayınlanan yanlış başlar, bir dizi sonra, genel teori kesin sürümü. Sadece Göttingen Üniversitesi'ne genel görelilik üzerine ders diye yazdı ve bu işi yayınlamadan önce:

Benim için büyük bir sevinç, tamamen Hilbert ve Klein inandırıcı başardı.

Aslında önce Einstein'ın çalışmaları olan genel görelilik doğru alan denklemleri içeren bir kağıt tamamlanmış Hilbert yayınlanmak üzere, bir hafta içinde gönderilmektedir.

Zaman İngiliz 1919 yılında keşif tutulması, Einstein'ın popüler basın tarafından idolised kehanetlerinin doğruladı. Londra Times 7 Kasım 1919 tarihinde başlık koştu:

Devrim bilim - Universe - Newton fikirler devrildi yeni teorisi.

1920 Einstein'ın Berlin'de gösteriler tarafından kesintiye edildi dersler olan, ancak resmen reddetmiş, neredeyse kesinlikle anti-Yahudi. Kuşkusuz güçlü duyguları eserlerine karşı Einstein'ın basın onun teorilerini destekleyen ve eğer o olmuştu bazı Almanlar onları saldırmış olurdu belirten olarak Lorentz, Planck ve Eddington alıntı hangi yanıtladı bu dönemde ifade edildi:

... Bir veya gamalı yerine bir Yahudi liberal uluslararası mahkumiyet ile olmaksızın, ulusal Almanca ...

1.921 sırasında Einstein'ın Amerika Birleşik Devletleri ilk ziyaretini yaptı. Başlıca nedeni planlanan Kudüs İbrani Üniversitesi için fon oldu. Ancak onun ziyareti sırasında Barnard Madalyası aldı ve görelilik birkaç kez dersleri verdi. O başkanı o Princeton'da olan insanlarla dolup taşan bir büyük salonunda verdiği konferansta yorumladı olduğu bildirilmektedir:

O kadar çok Amerikalılar tensor analizi ilgi olduğunu bilmiyordum.

Einstein'ın 1921 yılında Nobel Ödülü aldı ancak görelilik için fotoelektrik etkisi üzerine 1.905 iş yerine için. Aslında o mevcut Aralık 1922 değildi yılında ödül Japonya bir yolculukta olmak almak için. Birçok uluslararası ziyaretlerde bu zaman zarfında. Daha önce, 1922 yılında ve Paris'te ziyaret ettiği sırasında 1.923 o Filistin ziyaret etti. 1924 yılında 1925 yılında daha da ziyaretlerde madde ile dalgaların ilişkisi üzerine son büyük bilimsel keşif yaptıktan sonra, Güney Amerika bu kez.

Olan Einstein alınan daha onur arasında Copley Madalyası Royal Society 1925 yılında ve Altın Madalya Royal Astronomical Society, 1926 yılında vardı.

Niels Bohr ve Einstein olan Solvay Konferansı 1927 yılında başladı kuantum teorisi üzerine bir tartışma sürdürmek için vardı. Planck, Niels Bohr, de Broglie, Heisenberg, Schrödinger ve Dirac bu konferansta, Einstein yanında idi. Einstein konferans ve bir kağıt vermeyi reddetti:

... az şey .... olasılık yorumu için çok basit bir itiraz sunulması Sonra tekrar sessizlik içine düştü ötesinde dedi ki ...

Nitekim Einstein'ın hayatı edilmiş heyecanlı vardı ve 1928 yılında bir fiziksel çöküş üzerinde fazla çalışma yoluyla getirdiği bedel ödemek oldu. Ancak o şeyler 1928 boyunca kolay almak olmasına rağmen tam bir iyileşme oldu.

1.930 tekrar, tekrar Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası ziyaret ediyordu By. Amerika Birleşik Devletleri için üçüncü bir ziyaret 1932 yılında Princeton'da Bir yazının teklif izledi. Fikir Einstein'ın yedi ay Berlin'de bir yıl geçirmek olurdu, Princeton beş ay. Einstein kabul ve Aralık 1932 yılında Amerika Birleşik Devletleri için Almanya bıraktı. Aşağıdaki ay Naziler Almanya'da iktidara geldi ve Einstein oraya dönmek için hiç.

Sırasında 1.933 Einstein Avrupa Oxford, Glasgow, Brüksel ve Zürih Ziyaret seyahat. O nedenle 1901 yılında elde zor olan bulduğu akademik posts TEKLİF, bol vardı. O Kudüs, Leiden, Oxford, Madrid ve Paris'ten teklif aldı.

Ne sadece bir ziyaret kalıcı bir düzenleme 1.935 olmuştur o ve uygulamalı ABD kalıcı ikamet verildi düşünülmüştü. Princeton'da çalışmaları fizik yasaları birleştirmeye çalışmıştır. Ancak o büyük derinlik sorunları çalışırken ve şöyle yazdı:

Oldukça umutsuz bilimsel sorunlarla kendimi kilitlediniz - daha çok başlangıç, yaşlı bir adam olarak, ben toplumun buradan uzaklaşmış kaldı ...

Einstein'ın 1940 yılında ABD vatandaşı oldu, ama İsviçre vatandaşı korumak için seçti. Onun hayatı boyunca barış için birçok katkıları olmuştur. 1944 yılında el özel görelilik üzerine 1.905 kağıt yazarak savaş çabalarına bir katkı yaptı ve ihale için mi kuruyorlar. Bu yazının bugün Kongre Kütüphanesi olmak altı milyon dolar büyüdü.

1.949 Einstein'ın rahatsız oldu. Hastanede bir büyü onu kurtarmak yardımcı oldu ama ölümü için 1950 yılında vasiyeti kadar çizerek hazırlamak başladı. O Kudüs İbrani Üniversitesi de, üniversite de ABD'ye ilk ziyaretini tarihinde üniversite vali olarak 1925-1928 den devam eder ama bir sonrası bu teklifi geri çevirdi olduğu için para da kaldırdı vardı bilimsel makale sol 1.933 olarak o çok kendi yönetimini eleştirdi.

Bir daha büyük olay hayatında yer almaktı. 1952 yılında İsrail'in ilk cumhurbaşkanı ölümünden sonra, İsrail hükümeti Einstein ikinci başkanı sonrası sunmaya karar verdi. O reddetti, ancak teklif utanç çünkü sabit onu suç neden olmadan reddetme olarak bulundu.

Bir hafta önce ölümü Einstein onun son mektubu imzaladı. It Bertrand Russell hangi yılında bu onun adı bir manifesto nükleer silah bırakmayı tüm ulusları çağıran gitmek gerektiğine karar verdiler bir mektup vardı. Gibi bütün hayatı yapmıştı Bu onun son eylemlerinin iddia olduğunu, uygun olduğunu, uluslararası barış için.

Einstein Trenton, New Jersey Ölümünün 18 Nisan 1955 (gün 4 at) yakıldı. Külleri açıklanmayan bir yere dağıldı.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland