Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Paul Adrien Maurice Dirac

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

8 Aug 1902

Bristol, England

20 Oct 1984

Tallahassee, Florida, USA

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Dirac babası Charles Adrien Ladislas Dirac ve annesi Floransa Hannah Holten idi var. Annesinin Cornwall İngiltere'de geldi Charles Dirac bir İsviçre vatandaşı Monthey doğumlu, Valais Kanton İsviçre içinde oldu. Charles Cenevre Üniversitesi ile, sonra İngiltere'ye çevresinde 1888 yılında geldi ve Bristol Fransızca öğretmenliği eğitim olmuştu. Orada Floransa, babası araya geldi Bristol Master denizci olarak Bristol gemide, ne zaman o kütüphanede orada çalışıyordu taşınmıştı. Charles ve Floransa 1899 yılında evlendi ve Bishopston, Bristol, onlar Charles doğduğu şehir sonra Monthey adında bir eve taşındı. Charles Fransızca ortaokul Merchant Venturers Teknik Koleji'ne Bristol bağlı olarak öğretiyordu bu saatlerde.

Paul üç çocuk, büyük kardeşi olan Reginald Charles Felix Dirac ve onun küçük kız kardeşi olan Beatrice Isabelle Marguerite Walla Dirac oldu. Paul çok sıkı aile terbiye vardı. Babasının sadece akşam yemeği masada konuşulan Fransızca olması ve sonuç olarak, Paul yemek odasında babasıyla yemek için sadece bir ısrar etti. Paul babası böylece oğulları, her iki ve yabancılaşmış edildi Paul biraz mutsuz evde büyümüştüm, sıkı oldu.

Paul katıldığı ilk okul Piskopos İlkokul ve zaten bu okulun matematik onun olağanüstü yeteneği vardı onun öğretmenlere açık oldu. O on iki yıl o, babasının hangi Merchant Venturers Teknik Koleji parçası olduğunu öğretti orta okula ortaokula başladı old. Yaklaşık Paul bu okula girdi kez, Birinci Dünya Savaşı başladı ve bu okulda büyük çocuklar askerlik için sol yana ve Paul için olumlu etkisi vardı genç erkek fen laboratuvarları ve diğer özellikler için daha fazla erişim vardı. Paul kendini onun okul yılı şunu yazdı:

Tüccar Venturers bilim ve modern diller için mükemmel bir okul oldu. Çünkü eski kültürlerin değeri takdir etmedi yoktur Latince veya Yunanca bir şey olan ben çok memnun oldu, oldu. Kendimi çok şanslı bir okula mümkün olan düşünün. ... Ben alt formları aracılığıyla ve acele olarak yüksek formlarda matematik, fizik ve kimya temeli olan özellikle erken yaşta tanıştı. Ben çoğunlukla öncesinde sınıfın dinlenme vardı kitaplarından inceliyordu Matematikte. Bu hızlı gelişme benim sonraki kariyerimde bana büyük yardımı oldu.

Dedi ve 1918 yılında okul eğitimini tamamladıktan sonra University of Bristol de elektrik mühendisliği okudu. Üniversite Merchant Venturers Teknik Koleji ile birlikte vardı bu zamana kadar o orta okulda yaptığı dört yıl içinde incelediği bu Dirac aynı binada kaldı. Beri bir matematikçi için tek olası kariyer okul eğitim ve kesinlikle bu mesleği kaçınmak istediğini sanıyordum rağmen matematik o üniversitede bir mühendislik eğitimini tercih onun en sevdiği konu oldu. Diye mühendislik 1921 yılında onun derecesi aldı ama bu şu, bir mühendislik bir vasat yaz iş sonra, o kalıcı bir pozisyon bulamadık çalışır. O matematik için yaptığı girişimleri Cambridge eğitim için oldukça tuhaf nedenlerle başarısız gerçek bir tutku ama gelişmekte olduğu bu saatlerde.

Haziran 1921 yılında St John's College, Cambridge matematik çalışmak için bir burs kazandı Cambridge sınavları burs almak, ama ona yeterli desteği vermedi. Ek destek, yerel eğitim otoritesi, ancak beklenen olurdu diye gerekçesiyle babasının yeterince uzun bir İngiliz vatandaşı olmasaydı destek reddedildi. Dirac şans Bristol ücret ödemeden matematik çalışmak için teklif edildi ve o yüzden 1923 yılında birinci sınıf onur kazandıktan yaptı. Bu o Cambridge'de araştırma üstlenmesi ve orada 1923 yılında çalışmalarına başladı hibe verildi ardından.

Dirac Dirac için genel görelilik teorisi hayran olmuştu bu kez, kendi araştırma Ebenezer Cunningham tarafından denetlenir, var umuduyla olduğunu ve bu konuda araştırma üstlenmek istedi. Cunningham zaten vardı sayıda araştırma öğrencileri olarak o kadar Dirac Ralph Fowler tarafından denetlenir oldu ve almak için hazırlanmıştır. Yazma yazarlar:

Fowler sonra Cambridge, iyi atomların kuantum teorisi tecrübeli önde gelen teorisyeni vardı; kendi araştırma çoğunlukla istatistiksel mekanik vardı. O Dirac olağandışı yeteneği öğrencisi tanıdı. Nüfuzunu Dirac altında istatistiksel mekanik bazı sorunlar üzerinde çalıştı. Cambridge yılında bu sorunların iki makale yazdı gelen altı ay içinde. Şüphesiz Fowler, kuantum teorisi duyduğu ilgi uyandırdı ve Mayıs 1924 yılında Dirac ilk kağıt kuantum sorunların çözümüne tamamladı. Dört kağıtları Kasım 1925 tarafından tamamlanmıştır.

Bariz akademik başarı Dirac rağmen bu onun için hiçbir zaman kolay bir araştırma öğrencisi olarak keyif aldım. Bu dönemde Erkek kardeşi Reginald Dirac intihar. Intihar için bir neden ama bilinen zaten gergin babası ile Dirac ilişkileri neredeyse tamamen bu bunu yapmaz Dirac babasının gerçekleştirildiği hissetti hangi öneririz sonra sonunda görünüyordu görünüyor bazı sorumluluk en azından. Zaten bir kişi, bu kişisel trajedi ona daha geri yapma etkisi vardı birkaç arkadaş vardı.

Her ne kadar çoktan kendi araştırma kariyeri, hatta daha etkileyici eser mükemmel bir başlangıç yapmıştı takip edildi. Bu Dirac Heisenberg tarafından 1925 yazında okumak için bir kağıt delillerden verilen olmanın bir sonucu oldu. Heisenberg 'Komütatörler s cebirsel özellikleri önemi ne zaman o ülkede bir yürüyüş için dışarı edildi Dirac vurdu. O Heisenberg 'belirsizlik ilkesi var gerçekleşmiştir kuantum noncommutativity bir beyanı oldu mekanik observables. O Hamilton mekaniğinde Poisson parantezleri ile benzerlik gerçekleşmiştir. Higgs de yazıyor:

Bu benzerlik olan ilk kez formüle götürdü ipucu sağlanan Hamilton mekaniği ile yazışmalarda kuantum mekaniğinin matematiksel tutarlı genel teorisi.

Fikirler hangi o doktora verildi Dirac doktora tezi Kuantum mekaniği ortaya atılmıştır 1926 yılında. Bu Dirac doktora tez göndermeden önce basılı onbir kağıtları vardı dikkat çekicidir. O Kopenhag'a Niels Bohr ile çalışmak için gitti derecenin ödülü, ardından üzerine Göttingen taşıdıktan Şubat 1927 yılında burada Robert Oppenheimer Max Born, James Franck ve Rus Igor Tamm ile etkileşim. Ehrenfest davetini kabul etme, bir kaç hafta Leiden yolda geri Cambridge harcanmaktadır. He St John's College, Cambridge 1927 yılında bir üyeliğine seçilmiştir.

Dirac 1928 yılında Sovyetler Birliği ziyaret etti. Bu çok ziyaret ilki için yine 1929, 1930, 1932, 1933, 1935, 1936, 1937, 1957, 1965 yılında gitti ve 1973 oldu. Ayrıca 1928 de görelilik ve kuantum mekaniği, ünlü spin-1 / 2 Dirac denklemi arasında bağlantı bulundu. 1929 yılında, Wisconsin ve Michigan Üniversitelerinde ders Amerika Birleşik Devletleri ilk ziyaretini yaptı. Ziyaretinden sonra, Heisenberg ile birlikte, o Pasifik geçti ve Japonya'da dersleri verdi. O Trans-Sibirya demiryolu üzerinden döndü.

1930 yılında Dirac Kuantum Mekaniği ilkeleri yayınlanan ve o Fizik için 1933 yılında Nobel Ödülü'ne layık görüldü bu iş için. De Facio, incelerken, bu kitap diyor ki:

Dirac zaman deneysel fenomenoloji içinde Feeding Frenzy etkilenmiştir değildi. Dirac bu kitabı verdi ... kalıcı bir kalite çok az eser eşleşebilir.

Yorumun Yazarlar, kitap:

... Dirac çok karakteristik yaklaşım: soyut ama basit, her zaman önemli noktaları seçerek ve rakipsiz bir mantıkla savunarak yansıtır.

Obituary notlar:

Onun Cambridge yakından örnek alınarak edildi dersler [Kuantum Mekaniği ilkeleri], ve öğrencilerin nesillere tutarlılık ve kuantum teorisinin zerafet güçlü bir izlenim veriyordu. Onlar eğitim yaptığı başlıca katkı oluşturmaktadır, çünkü çok az sayıda araştırma öğrencileri aldı.

Ayrıca 1930 yılında Dirac Royal Society üyeliğine seçilmiştir. Bu onur ilk fırsatta onun adını ileriye, kendi içinde olan çok Dirac diğer bilim adamları onun sahip olduğu son derece yüksek görüşü hakkında diyor oldukça ilginç bir olay konulmuştur geldi.

Dirac Cambridge Üniversitesi, 1932 yılında matematik Lucasian profesörü olarak 37 yıldır düzenlenen bir yazı atandı. 1933 yılında hangi hangi Feynman daha sonra yolun fikirlerini ayrılmaz kurduğu temel olmuştur Lagrange kuantum mekaniği bir öncü kağıt yayınladı. Aynı yıl o Dirac Schrödinger paylaştığı fizik için Nobel ödülü aldı. It Dirac doğa üzerinde yaptığı ilk düşünce o tanıtım da nefret gerekçesiyle ödülü geri çevirmek oldu ilginç bir yorumdur. Ancak zaman ona eğer o ödülü geri çevirdi ki çok daha fazla tanıtım alacağı işaret olduğunu, bunu kabul etti. Bu olay hakkında bir açıklama, Dirac onun Stockholm'deki ödül törenine ailesi davet söyledim oldu, ama sadece annesinin değil babasının davet etmek için seçti.

Dirac için kişisel ve mesleki nedenlerle her ikisi için önemli akademik yıl 1.934-35 oldu. O ve orada Wigner ile dost oldu Institute for Advanced Study için Princeton'da ziyaret etti. Ise Dirac orada Wigner 'kızkardeşi Margit olan Budapeşte yaşamış neydi kardeşi ziyaret etti. Bu tesadüf toplantı, Ocak 1937, Dirac Londra'daki Margit evlenmek yol açtı. Margit önce evli olduğunu ve onun ilk evliliğinden iki çocuğu Judith ve Gabriel Andrew vardı. Her iki çocuklu ünlü bir saf matematikçi, özellikle grafik teorisi katkıda bulunarak, University of Aarhus Danimarka saf matematik profesörü olmak oldu gitti ismi Dirac ve Gabriel Andrew Dirac kabul etmiştir.

1937 yılında, o evli aynı yıl, Dirac büyük sayıları ve kozmolojik konularda ilk yazısını yayınladı. Biz yorum daha aşağıda kozmoloji üzerine fikirleri. O kitle renormalisation ve 1938 yılında ışınımsal reaksiyon dahil klasik elektron teorisi, onun ünlü kağıt yayınladı. Dirac Dünya Savaşı sırasında uranyum ayırma ve nükleer silah üzerinde çalıştı. Birmingham atom enerjisi üzerinde çalışan bir grup için bir danışman olarak hareket özellikle. Bu dernek Dirac için İngiliz hükümeti tarafından savaşın sonunda Sovyetler Birliği ziyaret engel olmak önderliğinde; yine 1957 yılına kadar ziyaret edemedi.

Biz Dirac 1930 yılında Royal Society üyeliğine seçilmiştir yukarıda kaydetti. O Royal Society 've 1939 yılında Kraliyet Madalyası ler Derneği 1952 yılında kendi Copley Madalyası ona layık verildi:

... kuantum mekaniği bir parçacığın göreli dinamikleri yaptığı katkıları dikkate değer tanınması da.

1969 yılında Dirac Cambridge'de matematik Lucasian sandalye emekli ve Amerika Birleşik Devletleri Florida ailesiyle birlikte gitti. O University of Miami de randevular Ziyaret düzenlenen ve Florida Eyalet Üniversitesi'nde. Daha sonra, 1971 yılında, Dirac Florida Eyalet Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak atandı burada araştırmalarına devam etti.

1973 yılında 1.975 Dirac Fizik Mühendisliği Enstitüsü Leningrad olarak dersler vermiştir. Bu o kozmoloji sorunları hakkında konuştu veya daha hassas olmak, olmayan sorunları dünya sabitleri boyutlu kombinasyonları için dersler.

Dirac rağmen büyük ölçüde fizik önemli katkıları, bu hep matematiksel güzellik ilkeleri motive olduğunu anlamak için önemlidir. Dirac kuantum mekaniği ve görelilik kuramının teorileri birleşik, ama aynı zamanda manyetik Monopole üzerine önemli çalışmaları ile anılır, temel uzunluğu, Antimatter, d-fonksiyonu, bra-keTs, vb

Orada Dirac hikayeler, çoğunlukla Dirac tam olarak o ve bir daha ne anlama geldiğini söyleyerek etrafında döner standart bir folklor olduğunu. Bir kere birisi, yemekte, kibar konuşma yaparak bu rüzgarlı, Dirac masa kaldı ve kapıya gitti, dışarı baktı, masaya döndü ve bu gerçekten de rüzgarlı olduğunu yanıtladı yorumladı. Onun konuşulan kelime "Evet", "Hayır", ve "Bilmiyorum bu oluşuyordu şakacıktan" söylenmiştir. Kesinlikle zaman Chandrasekhar Dirac evet "sonra" evet "onun ne söylediğini kabul etti istemedim Chandrasekhar açıkladı diye sürekli" araya girdi onun fikirlerini açıklayan olarak, sadece onu devam etmek istiyordu. Bir keresinde şöyle dedi:

Okulda bunun sonu bilmeden bir cümle başlamak için hiçbir zaman öğretildi.

Bu kadar yaptığı konuşma, ve ayrıca kitap ve gazeteler onun güzel yazılı cezalar hakkında açıklayabilir.

Dirac çalışmaları için, bazıları Yukarıda belirttiğimiz birçok onursal ödül aldı. O onursal derece reddetti ama akademileri onursal üyelik öğrendiği ve toplumlarda kabul yaptı. Bunların listesi uzun ama bunların arasında SSCB Bilimler Akademisi (1931), Hint Bilimler Akademisi (1939) ve bazıları, Çince Physical Society (1943), İrlanda Kraliyet Akademisi (1944), Royal Society of Edinburgh (1946), Institut de bir Fransa (1946), Ulusal Bilimler Enstitüsü Türkiye (1947), American Physical Society (1948), Ulusal Bilimler Akademisi (1949), Ulusal Sanat ve Bilim Akademisi (1950), Accademia delle Scienze di Torino (1951), ve akademi das Ciencias de Lisboa (1953), Papaya ait Bilimler Akademisi, Vatikan (1958), Accademia Nazionale dei Lincei, Roma (1960), Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi (1962), ve Académie des Sciences Paris (1963). O Başarı Nişanı 1973 yılında atandı.

Bir anma toplantısı Cambridge Üniversitesi 19 Nisan 1985 tarihinde yapıldı ve belgeleri bu toplantıda sunulan Tributes Paul Dirac, Cambridge, 1985 (Bristol, 1987) yayınlandı. Kağıtları,,,,, ve bu ses geliyor. Achuthan, ses incelerken, yazıyor:

... Biz canlı bir şekilde her yerde Dirac, kuantum mekaniği ve görelilik kuramının unifier ve parlak diziniz bakın. Her adet değil sadece bir olağanüstü yetenekli zeka ile övgü ama aynı zamanda kayıt nasıl derinden ve abidingly insan zihninde kavrayış ve matematiksel modelleme alemlerine içine, güzellik ve yaratıcı dehasının anlaşılır sağlam ruhu defterleri tutmak yerler olduğunu. Sadece birkaç Nobel Ödülü hiç de kimin ölümü özgün düşünme dünya matematiksel bilimlerin bu dev kesinlikle en değerli ruhlarını neyse ki hala söylemeye diğerleri için zafer istinat kaybetmiştir ile karşılaştırabilir ve uzun bir süre gelip taklit .

Kasım 1995 plaket ayında Westminster Abbey Paul Dirac anısına açıldı. Hacmi Royal Society bu vesileyle sunulan dersler oluşmaktadır. Anıt adresi Stephen Hawking Cambridge kim olduğunu aslında Newton sandalye hangi s matematik Lucasian sandalyede Dirac halefi olarak sunuldu.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland