Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Oscar Chisini

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

14 March 1889

Bergamo, Italy

10 April 1967

Milan, Italy

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Oscar Chisini asil bir Venedikli ailenin üçüncü oğludur. Hukuk bir derece düzenlenen Babası, profesyonel bir asker ve onun ailesi kariyerinin yol boyunca ona eşlik gibi. Küçük Oscar ve sonra Bologna bir klasik eğitim, Ravenna ilk aldı. Biz Carlo Felice Manara den Profesör Chisini Dante'nin Divina Commedia gelen uzun pasajlar aktardığı zevk biliyorum Bu onun üzerinde iz bırakmak oldu.

Daha sonra, Bologna Üniversitesi de mühendislik öğrenci olarak kayıtlı Oscar Chisini onun hayatını değiştirmek için bir toplantıya Federigo Enriques araya geldi. Nitekim, Enriques hemen yeteneğini kabul ona 1912 yılında matematik bir derece elde etmek için, yol ve yardımcısı ve yazarlarından tez yazma gibi denklemlerin geometrik teorisi üzerine Lezioni sulla teoria geometrica delle equazioni e delle funzioni algebriche (Dersler onu meşgul ve cebirsel fonksiyonlar). Bu monografi ve dört cilt, 1915 yılında başladı ve 1934 yılında bitmiş, Chisini bir şekilde gezginci olarak nitelendirdiği tasarlanmış olsaydı, bu Enriques ile Bologna revaklarla altında muhtemelen onun şemsiye ucuyla döşeme üzerine yazmak için durmaksızın yürüyor. Bu Chisini fikri kökeni ile ilgili olabilir ki:

Geometri nasıl yanlış fotoğrafa doğru akıl yürütmek için size öğretir.

Dört cildi 1915, 1918, 1924 yılında ortaya çıktı ve 1934 ve iki hacmi, iki kitap olarak 1985 yılında tekrar yayınlanmıştır edildi. Du Val, algebriche Piane Singolarità delle eğrisi Chisini's 1.960 kağıt gözden: Schemi rappresentativi e questioni connesse, yazıyor:

Bu bir uçak eğrisinin Singularities teorisi üzerine olgun meditasyon bir tür, klasik Enriques ve [Chisini], üzerinden yarım yüzyıl önce tarafından döşelidir.

Olarak o dağ topçu olarak gönüllü Büyük Savaş, Chisini akademik kariyerine bir ara işaretlenmiş. Öte yandan, ona bir fırsat askeri teknik sorunları çözmek için matematik uygulayarak onun çok yönlülük görüntülemek için verdi. Özellikle, o patentli bir uzaktan ölçüm cihazı icat etti. Savaştan sonra ilk kez 1923 yılında Cagliari profesör, daha sonra 1925 de Milano için ta ki 1959 yılında emekli nerede kaldı taşınmış oldu. Ölümünün sırada, emekli profesör ve aynı zamanda Accademia dei Lincei bir üyesiydi.

Eugenio Giuseppe Togliatti, matematiksel bilimleri Oscar Chisini aktivitesini göre cebirsel geometri ve yüksek düzey matematiksel teorileri orijinal yeniden inşa alanında üçlü: bilimsel araştırma, ve orta okul düzeyinde matematik öğretiminde etkin katılımı oldu. Bu kavramı üzerinde ortalama yansıtacak götürdü ikinci, sonunda ilk Bruno de Finetti tarafından takdir ve daha sonra istatistiklerde referans noktası oldu özgün tanımı veriyordu. Ayrıca o dergi Periodico di Matematiche ile 46 yıllık bir dönem içinde ilişkili ve temel matematik çeşitli yönlerine ilişkin çok sayıda makale ve kitap yazdı matematik eğitimi üzerine çalışmalarının bir parçası olarak. Örneğin o bu dergide yayınlandı: Sul principio di continuità (1956) olan cebirsel geometri süreklilik ilkesi bir açıklayıcı ders, Kepler ve fikirleri ile başlıyor; La superficie cubica (1957) olan net ve orijinal tedavi verir küp yüzeylerin temel özellikleri, cebirsel geometri çalışmak için bir ön giriş olarak sunulması ve Isoperimetri (1960) olan isoperimetric sorun uçakta temel düşüncelerini içerir.

So-İtalyan okul denilen bir parçası, diğerleri arasında featuring dikkate alınması gereken bir cebirsel geometri araştırmacı olarak, Oscar Chisini olduğunu Luigi Cremona, Corrado Segre Guido Castelnuovo Francesco Severi, Beniamino Segre ve tabii ki, Federigo Enriques. Chisini çalışmaları Genişletilmiş bibliyografya Carlo Felice Manara ve Eugenio Giuseppe Togliatti tarafından verilmektedir.

Carlo Felice Manara Oscar Chisini entelektüel kişiliğinin üç ana özellikleri: kendi hayal canlılık tanımlar, yeteneğini özel durumlarda aracılığıyla genelliği ile başa çıkmak ve onu akıl bu tür tuzaklardan kaçınmak için izin radikal bir eleştirel ruh . Manara yazıyor:

... zihninin nadir kaliteleri, hem yaratıcı sürecinde ve eleştiri, iyi eserlerindeki belirgin vardır.

Genel olarak, Chisini Tarihi ve hatalar önemli bir rol oynamaya olan bilim dinamik bir vizyon dile getirdi. Örneğin, o teoremleri parlak taşlar yerine ham mineraller olarak sunulabilir gerektiğini düşünür.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland