Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Arthur Cayley

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

16 Aug 1821

Richmond, Surrey, England

26 Jan 1895

Cambridge, Cambridgeshire, England

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Arthur Cayley 'olan Yorkshire nesiller için yaşamış bir aileden olmasına rağmen, İngiltere, St Petersburg, Rusya yaşayan babası Henry Cayley var. It St Petersburg önce ailesiyle İngiltere'ye döndü ve Londra yakınlarında yerleşmiş olan Arthur onun çocukluğunun ilk sekiz yıl geçti. Arthur ve okulda sayısal hesaplamalarda büyük beceri gösterdi, sonra King's College Okulu 1835 yılında taşınmış, ileri matematik için onun yetenek belirgin oldu. Onun matematik öğretmeni olan Arthur yerine babasının isteklerine tüccar olarak aile şirketi girmek için izlemeniz daha bu alanda yaptığı çalışmalarını sürdürmesini teşvik edilmesi önerilir.

1838 yılında Arthur burada 1842 yılında mezun Trinity College, Cambridge itibaren çalışmalarını başladı. Hala lisans Kendisi üç kağıtlar yeni kurulan Cambridge Mathematical Journal Duncan Gregory tarafından düzenlenmiş yayınlanan vardı. Cayley Kıdemli Wrangler olarak mezun oldu ve ilk Smith'in ödül kazandı. O Cambridge ve Bursu kazandı sahip, bu dönemde, o Cambridge Mathematical Journal, 28 bildiri yayınladı öğretti dört yıldır.

Böylece Cayley bir meslek bulmak zorundaydı Cambridge arkadaşlık sınırlı bir görev vardı. O ve hukuk seçti 1849 yılında bar başvurdu. Ancak çok conveyancing becerikli bir şekilde o matematik izleyebilecek para kazanmak demektir O 14 yaşında bir avukat ama Cayley olarak, (onun hukuki özel), her zaman ele geçirdi.

Devam ederken bir avukat Cayley için eğitim Dublin quaternions Doğum Hamilton ders duymak gitti. O Somon yanındaki bu konferanslar ve iki yıl içinde pek çok matematiksel fikir alışverişinde edildi sırasında oturdu. Başka bir Cayley arkadaşlarından bazıları Sylvester aynı zamanda yasal meslekte idi. Iki de Londra Lincoln's Inn of mahkemelerinde çalıştı ve onların iş günü içinde derin matematik soruları tartışıldı. Bir avukat Cayley 250 matematiksel kağıtları - kaç tane tam zamanlı matematikçiler hakkında bir verimlilik ile karşılaştırabilirsiniz yayınlanan bu 14 yıl boyunca bu 'amatör?

1.863 Cayley yılında Cambridge Saf Matematik Sadleirian profesör olarak atandı. Bu Cayley için gelir şimdi maaş üzerinde yalnızca bir kısmını yönetmek zorunda çok büyük bir azalma dahil onun yetenekli bir avukat olarak kazandı. Ancak Cayley çok şans tamamen matematik kendini adamak zorunda mutluydu.

Saf Matematik görev were Sadleirian profesör olarak

açıklamak ve saf matematiğin prensiplerini öğretmek ve bilimin ilerlemesine kendini uygulamak için.

Cayley fazla bu şartların yerine getirilmesi oldu. O 900 makale ve notlar üzerine modern matematiğin hemen hemen her yönünü kapsayan yayınladı. En önemli eserleri matrisler cebiri, olmayan çalışma Öklid geometrisi ve n-boyutlu geometri gelişmekte olduğunu.

Olarak 1.849 Cayley bir kağıt Cauchy 's ile permütasyon onun fikirleri bağlama gibi erken 1.854 Cayley hangi anlayış onlar soyut gruplarının sahip dikkate değer iki makale yazdı. O zaman sadece bilinen grupları permütasyon grupları vardı ve bu bile bir radikal yeni bir alan olduğunu, henüz Cayley soyut bir grup tanımlar ve grup çarpma görüntülemek için bir tablo sunuyor. O, ancak bazı özel permütasyon grupları 'Cayley tablolar' verir, soyut grup kavramının tanıtılması için çok daha önemli, o matrisler ve quaternions gruplar olduğunu anladılar.

Cayley, ve n onun gelişimi cebirsel değişmezlik teorisi geliştirilmiştir boyutlu geometri fizik uzay-zaman sürekli bir çalışma uygulandı. Matrisler olan Werner Heisenberg tarafından 1925 yılında geliştirilen kuantum mekaniği, için bir temel olarak hizmet üzerine yaptığı çalışma. Cayley da Öklid ve non-Öklid geometrisi geometri özel tipte olduğunu ileri sürdü. O Projektif geometri ve açıları ve çizgilerin uzunlukları ebatlarında bağlıdır vezne geometri birleşmiş.

1881 yılında bir ders vermek için davet edildi Johns Hopkins Üniversitesi, ABD, burada arkadaşı Sylvester matematik profesörü olarak da ders verdi. O Ocak Mayıs için 1882 yılında Johns Hopkins Üniversitesi'nde burada Abelian ve Teta fonksiyonları üzerine ders geçirdi.

1.883 Cayley yılında İlerleme Bilim Başkan İngiliz Kültür Derneği oldu. Cumhurbaşkanlığı adresi Cayley Matematik kendi görüşlerinin basit bir hesap verdi. Geometri görüşlerini edildi

Biliyorsunuz Öklid 'in onikinci aksiyom, bile Playfair', o biçimi var gösteri ihtiyaç olarak kabul edilmiştir: ve Lobaçevski mükemmel tutarlı teori, onda bu aksiyom iyi tutmak için değil kabul edildi, inşa veya söylemek bilinen bir sistem non-Öklid düzlem geometri. Kendi görünümü Öklid 'in Playfair' gösteri ihtiyacı yok onun formu var onikinci aksiyom var, ancak bizim deneyim parçasıdır - mekan, o da bizim ile deneyim haline haberdardır, ancak bu temsil de yalan söylüyor tüm dış deneyim temeli. Riemann 'görünümü var ... Bu, 'intellectu in' alan daha genel bir kavram olan (aslında olmayan bir kavramı-Öklid uzay), biz deneyimi deneyimlerimiz bu alanı (fiziksel alan bilgi) ise, tam olarak, eğer değilse en az yaklaşım en yüksek derecesi, Öklid alanı. Ama böylece sadece yaklaşık Öklid boşluk, ne kadar uzatılır sonucudur deneyimimizin fiziksel mekan değil mi? Sadece yaklaşık, ancak bu kesinlikle doğru kalacak olan sürece kabul edilmiştir ki Öklid uzay açısından gerçek bir geometri önermeleri olan deneyimimizin fiziksel mekan olma.

Cayley İki açıklamalar, hem onu eski bir adam olarak, ilgi çekicidir. Macfarlane [diyor

... Ben Matematik Derneği Londra toplantısına katıldı. Oda ve küçük, bazı oniki matematikçiler monte edilmiştir yuvarlak bir masa, bunların arasında Prof Cayley oldu ... Toplantının yakın olarak Cayley beni içten el sıkışma verdi ve kindest açısından o da okumuştu benim gazetelere anılacaktır. Daha sonra yaklaşık 60 yaşında, oldukça eğildi ve onun giysileri doldurma değil. Hakkında ona gri gözlerini ve tuhaf çocuksu gülümseme aktif bakışta ne olduğunu en dikkat çekici oldu.

Thomas Hirst, bir arkadaşlarını, şunu yazdı:

... ince zayıf tek tek büyük bir kafa ile seyir ve yüz ile küçük-çiçeği: o zorluk ve atlar biraz konuşur kutladı. O dik sandalyesinde oturuyor ama asla o sandalyenin koltuk üzerinde bir dirsek eğilir ve geri üzerinden diğer kol atar çok kenarında onun arka ile.


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland