Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Louis Victor Pierre Raymond duc de Broglie

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

15 Aug 1892

Dieppe, France

19 March 1987

Paris, France

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Louis de Broglie 'babası Victor, Duc de Broglie ve annesi Pauline d'Armaillé oldu. Louis Lisesi Janson de Sailly Paris'teki 1909 yılında lise eğitimini tamamladıktan okudu. Bu aşamada o, ama bilim alanında kariyer öngörülüyor yoktu üniversitede edebi çalışmalar çekici de ilgilendi. Paris'te tarihi bir ders alarak kendisini diplomatik hizmet kariyer yapmak niyetinde Sorbonne girdi. 18 yaşındayken bir sanat mezun oldu ama zaten matematik ve fizik ilgi başlamıştı. Sonra seçti tarih, büyük ölçüde karar endişesi sonra, teorik fizik derecesi için çalışma bir araştırma konusu atandığı.

1913 yılında de Broglie ama Lisans es Bilimler verildi önce kariyerine çok ilerledi vardı daha Birinci Dünya Savaşı patlak verdi. De Broglie Savaşı sırasında orduda görev yaptı. O savaşın tamamı için telsiz telgraf bölümüne bağlı ve Eyfel Kulesi de istasyonunda görev yaptı. Bu savaş yıllarında tüm Boş zamanlarında teknik sorunlar hakkında düşünme geçti. O nasıl matematiksel fizik için Savaşı'ndan sonra (örneğin) bkz: çekti açıkladı

Ben, 1920 yılında çalışmalar yeniden başladı ... beni çekti ... teorik fizik oldu ... hangi maddenin yapısı ve radyasyon daha kuantum, Planck tarafından 1900 yılında, siyah-cisim ışıması halinde, günlük daha fazla fizik bütün içine nüfuz araştırmalarda tanıştırdığı tuhaf kavram olarak saran başlamıştı sır.

Matematiksel fizik araştırma yukarı çekme, de Broglie yine de deneysel fizik ilgi yapılmaktadır. Kardeşi Maurice de Broglie o zaman X deneysel çalışma-ışınları ve bu de Broglie için bu süre boyunca onun doktora çalıştı 1920'lerin ilk birkaç yıl içinde ciddi bir ilgi oldu yürüten idi. De Broglie's doktora tezi Recherches sur la Theorie des quanta (Araştırmalar kuantum teorisi) 1924 ileriye elektron dalgaları bu teori, Einstein ve Planck çalışmalarına dayalı koydu. Bu, onun için en iyi bilinen teori, yani parçacık dalga ikiliği kuramı bu konuda hem parçacıkların ve dalgaların özellikleri vardır önerdi.

Bir derste de Broglie vesilesiyle o 1929 yılında o fikirleri doktora tezi içerdiği için (örneğin bakınız) arka plan açıkladı: Nobel alınan verdi

Otuz yıl önce, fizik iki kamp bölündü: ... dalga yayılma fikri üzerine varsayımsal sürekli orta, parlak ve elektromanyetik eter bulunan parçacıklar ve atom hangi klasik Newton mekaniğinin yasalarına uymak gerekiyordu kavramlar dayalı maddelerin fizik, ve radyasyon fiziği,. Ama fizik bu iki sistem birbirinden müstakil kalamazdı: onlar madde ve radyasyon arasındaki enerji alışverişi bir teorinin formülasyonu ile birleşmiş gerekiyordu. ... Girişimi birlikte fizik iki sistem getirmek amacıyla, sonuçlar da ne de olsa bile madde ve radyasyon arasındaki enerji denge ... Planck uygulanan doğru kabul edildi aslında ulaştı vardı ... kabul ... bir ışık kaynağı ... eşit ve sonlu miktarda da radyasyon yayar - Quanta içinde. Planck 'ciddi sonuçlara eşlik edilmiştir fikir ın başarısı. hafif quanta olarak, yayılan olup, bir kez, bir parçacık yapısı yayılan sahip olmamalıdır? ... Jeans ve Poincaré [gösterdi], eğer malzeme hareket ışık kaynağı partikül klasik mekanik kanunlarına göre, daha sonra siyah-cisim radyasyon doğru yasa yapıldı, Planck yasası var, olamazdı aldı.

1963 de Broglie bir görüşme sırasında ne kadar, yukarıda açıklanan verilen arka plan, buluşları hakkında geldi:

Benim görüşmelerinde her zaman sonuç olarak da X-ışınları halinde bir iki dalga ve cisimciklerini vardı geldi kardeşim, böylece aniden olduğu gibi - ... bu yaz 1923 kursuna emindi - O bir malzeme parçacıklara, elektron özellikle bu ikiliği uzatmak zorunda fikrim var. Ve ben, bir yandan, Hamilton - Jacobi teorisi biraz o yöne gerçekleşmiştir, çünkü parçacıklar ve uygulanabilir, ek olarak, bir geometrik optik temsil eder; diğer taraftan, kuantum olayları tek elde kuantum içinde Bu nadiren mekanik bulunur ama çok sık dalga olayları ve tüm sorunları dalga hareketi ile ilgili ortaya numaraları.

Elektronun dalga doğası 1927 yılında deneysel CJ Davisson, CH Kunsman ve LH Germer tarafından Amerika Birleşik Devletleri olarak teyit edildi ve GP Thomson tarafından Aberdeen, İskoçya JJ Thomson (oğlu). Elektron madde dalgalarının De Broglie teorisi daha sonra Schrödinger, Dirac ve diğerleri tarafından dalga mekaniği geliştirmek için kullanılmıştır.

Doktora sonra de Broglie Sorbonne'da burada iki yıl için ders, Henri Poincaré Enstitüsü'nde 1928 yılında de teorik fizik profesörü oldu kaldı. 1.932 Ayrıca Faculté des Sciences Sorbonne'da de teorik fizik profesörü olarak düşük. Nihayet 1962 yılında emekli De Broglie orada öğretti. 1.944 Kimden o Bureau des Longitudes'de üyesiydi. 1945 yılında Fransız Atom Enerjisi Komiserliği danışmanı oldu.

En büyük onur 1929 yılında Nobel Ödülü ediliyordu. Yukarıda onun ders gelen ödül töreninde verilen alıntı var. Bize daha fazla (örneğin bakınız) ders alıntı yapalım:

Böylece hangilerinin araştırmalar rehberlik aşağıdaki genel bir fikir geldi: konuda, radyasyon gibi kadar, özellikle ışığında, biz bir ve aynı zamanda parçacık kavramı ve dalga kavramını tanıtmak gerekir. Diğer bir deyişle, her iki durumda da biz cisimciklerini dalgalar eşliğinde varlığını kabul gerekir. Ama cisimciklerini ve dalgalar, beri, Bohr göre, birbirlerini tamamlayıcı bağımsız olamaz; dolayısıyla bir zerre bir hareket ve ilişkili olduğu dalgasının yayılımı arasında belli bir paralellik kurmak mümkün olmalıdır.

De Broglie 1929 yılında Nobel Ödülü aldıktan sonra dalga mekaniğinin uzantıları üzerinde çalıştı. Birçok konularda yayınlar arasında o ışık yeni teorisi üzerine, Uhlenbeck ', spin teorisi ve dalga mekaniği uygulamaları nükleer fizik için elektron Dirac teorisi üzerinde çalışmak yayınladı. O Ondes et Mouvements (Dalgalar ve hareketleri) (1926), La mécanique ondulatoire (Dalga mekaniği) (1928), Une geçici d'Interprétation causale et non linéaire de la mécanique ondulatoire: La Theorie de la dahil olmak üzere beş kitabı en az yirmi yazdı çift çözüm (1956), Introduction à la nouvelle Theorie des partikül de M Jean-Pierre Vigier et de ses collaborateurs (1961), Étude eleştiri des üsleri l'Interprétation actuelle de la mécanique ondulatoire (1963 de). Son üç belirtilen kitaplar Sigara olarak İngilizce çeviriler yayınlandı-lineer Dalga Mekaniği: nedensel Tercümanlık (1960), Introduction to Vigier Teorisi temel parçacıklar (1963) ve Dalga Mekaniği Şu Yorum: Eleştirel Bir Çalışma (1964) .

Which he Madde ve Işık dahil modern fizik, felsefi etkileri duyduğu ilgi göstermek birçok popüler çalışmaktadır: Yeni Fizik (1939); yazdı Fizik (1953) yılında Devrimi; Fizik ve Microphysics (1960) ve New Perspectives in Physics ( 1962).

1933 yılında de Broglie Académie des Sciences 1942 yılında matematik bilimleri için Daimi Sekreteri olma seçildi. Académie 1929 yılında ve 1932 yılında Monako Ödülü Albert onun Henri Poincaré Madalyası ona verdi. O Kalinga Ödülü kendisine UNESCO tarafından 1952 yılında genel kamu tarafından Modern fiziğin anlaşılması çabalarında için layık olan yer aldı Other onur. Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi 1956 yılında altın madalya kendisine verilmiştir. Daha fazla onur onu Görevlisi Leopold Nişanı yapılan Grand Cross Légion d'Honneur ve Belçika of ödüllendirme dahil. O Varşova, Bükreş, Atina, Lozan, Quebec Üniversiteleri ve Brüksel fahri doktora aldı. O onsekiz akademileri onursal üyeliğine seçildi ve Avrupa, Hindistan toplumlar öğrendim ve Amerika Birleşik Devletleri.

De Broglie olarak kendini tarif:

... bir deneyci veya mühendis, sevgi dolu, özellikle genel ve felsefi bakış daha saf bir teorisyen ve zihnin daha devlet sahip ... .

De Broglie hayatında merkezi soru atom fizik istatistiksel niteliği veya altta yatan teori bir cehalet yansıtmakta olup istatistiklerini tüm bilinen olabilir idi. Hayatının en için o inanılan eski rağmen ilk olarak istatistik bizim bilgisizlik gizlemek inanılan vardı genç bir araştırmacı olarak. Belki şaşırtıcı olan, onun bu görüşü hayatının sonlarında belirten döndü:

... istatistik teorilerini gizlemek tamamen ve bizim deneysel teknikler kurtulmak değişkenler arkasındaki gerçeği anlaması mümkün belirlenir.

Bize haraç de Broglie için CW Oseen Başkanı Nobel Komitesi Fizik İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi için tarafından ödenen ile biyografi sonuna bakalım:

Zaman size oldukça tartışmalara fizikteki en derin sorunu yuvarlak Raging Kendini attı genç. Herhangi bir bilinen Aslında desteği olmadan assert cesaret vardı, bu konuda sadece bir eritrosit doğa değil, aynı zamanda bir dalga doğa vardı. Deney daha sonra geldi ve bakış doğruluğu kurdu. Taze zafer bir isim zaten onur ile yüzyıllardır taç kaplı var.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland