Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Jean Bourgain

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

28 Feb 1954

Ostende, Belgium

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Jean Bourgain 1975 yılında Belçika Araştırma Bursu verilmiştir ve Özgür Brüksel Üniversitesi de doktora öğrenim gördü. Onun doktora verildi 1977 ve onun Habilitasyon için Brüksel Özgür Üniversitesi'nde okumaya devam etti. Bu 1979 yılında verildi ve Bourgain Belçika NSF den Mezunlar Ödülü aldı.

Zaman onun Araştırma Bursu 1981 yılında sona erdi, Bourgain Brüksel Özgür Üniversitesi'nde profesör olarak atandı. O 1985 yılına kadar, kendi araştırma çalışmaları için büyük onur alıcı bu randevu düzenledi. O Belçika NSF tarafından 1983 yılında ve Empain Ödülü verildi, aynı yıllarda, o da Salem Ödülü aldı.

1.985 Bourgain yılında Damry-Deleeuw-Bourlart Ödülü Belçika dan en yüksek bilim onuruna layık görüldü. Ayrıca 1.985 Bourgain yılında Belçika ve sol iki randevuları kabul, bir JL Doob matematik profesörü olarak Illinois Üniversitesi ABD ve Institut des Hautes Études Scientifique Bures at-sur-Yvette, diğer Professor de France. Fransız Bilimler Akademisi Bourgain 1985 yılında en yüksek ödül olan Langevin Ödülü, E Cartan Ödülü 1990 yılında.

Bourgain analiz konuları bir bütün aralığında olağanüstü katkılarda bulunmuştur. Uluslararası Matematikçiler Kongresi ve Zürih 1994 yılında anda, Bourgain bu çalışma ne zaman o bir Fields Madalyası için yaptığı en büyük onur aldı. Caffarelli bu büyük onur yol açmıştı Bourgain çalışmaları hakkında Kongre hitaben:

Matematiksel analiz birkaç merkezi konularda Bourgain çalışmaları dokunur: Banach uzayları, yüksek boyutlarda dışbükeylik ve geometri, harmonik analiz, ergodic teorisi, ve son olarak, matematiksel fizik gelen doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemler.

Lindenstrauss da yazıyor:

O sık sık fikir ve yumuşak "yöntemleri ile" analiz farklı alanlardan tanınmış sabit sorunlarının çok uzun bir liste çözmek için hangi birlikte son derece güçlü bir analitik gücüne sahiptir. Çalışmaları birinde de bulur çok sayıda ve alanlar arasındaki bağlantıları şaşırtıcı olan hayranlığı vardı, önce işini oldukça alakalı olmayan.

Banach uzayları üzerinde yaptığı çalışmada, Bourgain bir Hilbert Subspace gibi sorunlar sonlu boyutlu Banach uzayı nasıl büyük bir bölümünü incelerken eğitim gördü. 1989 yılında, hangi L (p) problem, Banach uzayı teorisi ve harmonik analiz uzun süredir devam eden bir olmuştu çözülmüş yöntemleri analitik ve olasılık, bazı çarpıcı sonuçlar çıktı.

Which he sayılar teorisi ve teorik bilgisayar bilimleri dahil olmak üzere farklı alanlarda bir çok önemli sonuçları olan bir r n üzerinde bir norm ve birim topun hacmine Santalo eşitsizliği kanıtladı.

Ergodic teorisi Bourgain çalışmaları son derece yeni bir teori polinom iterasyon aileleri altında ortalamalara inceleyerek kurma yenilikçi vardır.

Diğer önemli katkısı daire maksimal fonksiyon için Bourgain's sonucudur. Sürekli bir f R 2 (x) Burada F (x) f çevrelerin üzerinde değerlerin ortalamaları ile maksimum yarıçapı göre, bir tanımlanabilir yeni bir fonksiyon F Verilen X merkezli. Bourgain 2 F 1986 yılında boyutlu durumda kullanılarak elde edilen sınır:

... hassas geometrik argümanlar. Bu sonuç aynı zamanda uzun uçağı bazı fraktal kümelerinin varlığı konusunda açık duran sorun çözüldü.

Bazı Bourgain çalışmalarının bir daha teknik açıklamalar ve bulunabilir; makale kadar 1994 Bourgain's kağıtları seçili bir listesini içerir. Kağıt bir anketin sonuçları daha sonra makaleleri Fields Madalyası verilmesi için çalışmalarını kadar tarif kaplıydı dahil matematiksel fizik gelen doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemler, Doğum Bourgain çalışmalarına ilişkin içerir.

1.988 Bourgain lady in Davis Matematik Profesörü Kudüs İbrani Üniversitesi yılında oldu ve 1991 yılında, Fairchild Değerli Profesör Caltech'te Birleşik Devletleri'nde. 1.995 Bourgain yılında Enstitüsü Advance Study için Princeton 1994 yılında atandı sahip Institut des Hautes Études Scientifique görevinden ayrıldı.

Bourgain zaten ve fahri derece ve yukarıda belirtilen ek olarak çok sayıda ödül verilmiştir açıkça çok daha fazla onur onu önümüzdeki yıllarda ihsan edilecektir. 1991 yılında İbrani Üniversitesi ve fahri derece aldı, aynı yıl, o Ostrowski Vakfı İsviçre yılında Ostrowski Ödülü verildi. 1994 yılında Fransa ve-la-Valle Université Marne bir şeref derecesi verildi, ertesi yıl, Free University of Brussels temin edebiliriz.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland