Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Stefan Banach

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

30 March 1892

Kraków, Austria-Hungary (now Poland)

31 Aug 1945

Lvov, (now Ukraine)

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Stefan Banach babası Stefan Greczek buydu. Fark ilk şey Banach babasının soyadı değildi, ama Banach babasının ilk ismi verilmiştir. Stefan Greczek kim sonra Stefan, o sadece dört gün yaşlı olarak vaftiz edildi kim sahneden kayboldu Banach annesi ile evli olmayan bir vergi resmi ve hiçbir şey onu daha fazla bilinir oldu. Adı Stefan annesi olarak onun doğum belgesi verilen Katarzyna Banach olduğunu. Diğerleri onun kim Stefan hallettim bir çamaşırcı olduğunu iddia Biraz tarafından Stefan annesinin hizmetçi olduğu, düşünce çok genç o oldu. Daha sonra hayatın Banach yılında annesini ama babası onun gizlilik kimliğini üzerine yemin edilmiş başka bir şey söylemek reddetti öğrenmek için çalıştı.

Stefan Greczek küçük bir kasabada Ostrowsko, Kraków yaklaşık 50 km güneyinde denilen doğdu. It Ostrowsko, onun büyükannesinin evine olduğunu belirterek, Banach vaftiz sonra alınmıştır. Ancak, Banach büyükannesi kötü aldı için oğlu Franciszka Plowa Kimler Kraków'da kızı Maria ile yaşamış kadar getirilmesi için, Stefan Greczek düzenlenmiştir. Banach rağmen geri büyükannesi ile yaşamaya gitti asla onun gibi büyüdü, sık sık onu ziyaret yaptı. Maria's koruyucu bir Fransız entelektüel Juliusz Mien ve o hızla Banach sahip olduğu yeteneklerin tanıdı. Eda ve Fransızca biliyor genel olarak onu eğitim için bir takdir verdi küçük çocuk öğretti.

Banach, 1902 yılında Henryk Sienkiewicz Gymnasium No 4 Kraków'da geçirdiği ortaöğretim başlamak için okulu terk Kraków'da ilköğretim okulu katıldı. Şanslı bir tesadüf olarak, bir Banach sınıftaki öğrencilerin Witold Wilkosz kendini matematik profesörü olmak kim gitmiş. Okul, özellikle iyi bir ve 1906 yılında Wilkosz daha iyi bir Jimnastik geçmek için bırakılmış görünmüyor. Rağmen Wilkosz temas yapılmaktadır Banach Ancak, Henryk Sienkiewicz Jimnastik No 4 de kaldı.

Gymnasium Banach de ilk yıllarda matematik ve fen bilimleri en iyi konular olmanın birinci sınıf notlarını aldı. Bir diğer öğrenci okul hayatında, bu dönemde (bakınız) Banach diyordu:

[Banach] meslektaşları ile ilişkilerinde, hoş ama hiçbir şey ilgi değildi matematik dışında. Eğer tüm konuştu diye matematiksel olarak düşünmüştüm, çok hızlı olarak hızla konuşmak olacaktır. ... Wilkosz benzer bir olay oldu. Ikisi arasında herhangi bir matematiksel sorun onların hızla mücadele gibi davrandı. Ayrıca, süre Banach hızlı matematiksel sorunlar, Wilkosz Olağanüstü hızlı fizik olan Banach hiçbir ilgi vardı sorunları çözmede idi.

Olarak onun sonu okul sınavı yaklaştı onun erken yıllık mükemmel notları yoksul sınıflarda yol verdi. O 1910 yılında bu sınavı geçti ama ayrım bir geçiş olan öğrencilerin yaklaşık dörtte biri gitti bir onur elde etmek için başarısız oldu. Bırakarak okul Banach ve Wilkosz her iki matematik çalışma istedim, ama her ikisi de yeni matematik kadar her çalışmaya seçtim hiçbir şey fark olabilir hissetti bir matematik dışındaki konu. Banach mühendislik çalışması için seçtim, Wilkosz Doğu dilleri seçtik. Iki tür üstün gelecek matematikçiler ki düzgün onlara tavsiyelerde kimse olduğunu bu nedenle bir karar demek gerekir yapabiliriz.

Banach babası oğlu, ama şimdi bir kez o açıkça şimdi kendi üzerinde olduğunu söyledi Banach okulu bıraktı çok destek verilen hiç. Banach Kraków sol ve Lvov orada Lvov Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kayıtlı gitti. Neredeyse o Banach, herhangi bir mali destek olmadan, ders kendisini desteklemek zorunda kesindir. Bu ve döneminin oldukça çok meşgul olması gerekir o 1914 yılında o uzun ders tamamlamak için almıştı normalden daha mezun oldu. Sık sık 1914-1910 den Lvov yaptığı çalışmalar süresince Kraków dönmüştü. Değil tamamen Banach planları 1914 yılında ama ne olduğunu Mezuniyetinden kısa bir süre sonra Ağustos ayında Dünya Savaşı patlak, Banach Lvov terk gördüm açıktır.

Lvov olarak, Avusturya kontrolü Banach orada okudu zamanda, altında olarak 1772 yılında Polonya bölümünden olmuştu. Bir anlamda Banach gençlik Polonya, içinde olmasaydı ve Rusya çok ülkenin kontrollü. Varşova sadece bir Rus dili üniversite vardı ne "seçildi bulunmaktadır oldu Vistula Land". I. Dünya Savaşı, Rus askerlerinin Lvov kenti işgal edilmiş salgını ile. Banach fiziksel askerlik hizmeti, sol göz kötü vizyonuna sahip uygun değildi. O yolları aynı zamanda Kraków'da burada yerel okullarda öğretmenlik yaparak para kazandı zaman harcanan bina çalıştı savaş sırasında. Ayrıca matematik katıldı Jagiellonian Üniversitesi Kraków'da dersi veriyor ve tamamen belli değil ancak bu, o inanılan yaptığı s Zaremba 'derslerine katıldı.

Bir şans olay 1916 yılının hangi Banach hayatı üzerinde büyük bir etkiye sahip oldu bahar oluştu. Steinhaus, askeri servis taahhüt edilmiş, hakkında Jan Kazimierz Üniversitesi Lvov içinde bir mesaj kaplar oldu. Ancak o Kraków'da 1916 yılının baharında, randevu sürebilir bekleyen yaşamaya başladı. O akşamları Krakow sokaklarında yürüyüş söyledi ve, aynı derecede o anılarında ilgili

Sırasında böyle bir ben kelimeleri "Lebesgue ölçümü kulak misafiri" walk. Ben park tezgah yaklaştı ve matematik iki genç çırak kendimi tanıttı. Onlar Witold Wilkosz, onlar extravagantly kimi övdü adında başka bir arkadaşı olduğunu söyledi. Gençler Stefan Banach ve Otto Nikodym edildi. O andan itibaren biz düzenli olarak ve bir araya geleceğini ... biz matematiksel bir toplum kurmaya karar verdi.

Steinhaus Banach o başarı olmadan çalışan bir problem söyledi. Sonra Banach gerekli counterexample ve Steinhaus ve Banach için ana fikri vardı birkaç gün onlar için Zaremba yayın için sunduğum ortak bir kağıt yazdı. Savaş, Banach ilk Bülteni Kraków Akademisi olarak 1918 yılında ortaya yayın fakat kağıt erteledi. Zaman onun Steinhaus bu ilk sonuçlar itibaren Banach bir hızla önemli matematik kağıtları üretimine başlamıştır. Bunu söylemek mümkün değil tabii olup, Steinhaus ile görüşme fırsatı olmadan, Banach matematik alanında araştırma rota takip olurdu. Ayrıca Steinhaus aracılığıyla Banach gelecekteki eşi Lucja Braus karşılandı. Onlar Zakopane dağ beldesinde 1920 yılında evlendiler.

Doğum Steinhaus 'girişimi s Mathematical Society of Krakow, 1919 yılında kurulmuştur. Zaremba ve açılış toplantısı başkanlığında ilk Cumhurbaşkanı Derneği seçildi. Banach Derneği 1919 iki kez sırasında ders ve kaliteli araştırma kağıtları üretmeye devam etti. Matematik Derneği Kraków üzerinde Lehçe Matematik Derneği 1920 yılında oldu gitti.

Banach Lomnicki için Lvov Teknik Üniversitesi 1920 yılında bir de asistanlık teklif edildi. Orada matematik dersleri ve Lomnicki gözetiminde doktora için bir tez sundu. Bu, elbette, bir doktora standart rota değildi, Banach için hiçbir Üniversitesi Matematik nitelikleri vardı. Ancak, bir istisna onu Operasyon Özet Takımları ve İntegral Denklemler kendi Uygulama On göndermenize izin yapıldı. Bu tez:

... bazen fonksiyonel analiz doğum işaretlemek için söylenir.

1922 yılında Jan Kazimierz Üniversitesi Lvov de Banach tedbir teorisi tezi için yaptığı Habilitasyon verdi. Üniversite Takvim 1.921-22 raporlar için:

7 Nisan 1922 günü, Fakülte Kurulu, Doktor Stefan Banach çözünürlükte tarafından Matematik derece bir Doçent için yaptığı Habilitasyon aldı. O Devlet Başkanlığı kararname ile 22 Temmuz 1922 tarihinde yayımlanan Profesör bu konunun Olağanüstü atandı.

1.924 Banach yılında profesörlüğe yükseltildiğini ve o öğretim yılı 1.924-25 Paris'te geçirdi. Savaşları arasındaki yıllar son derece Banach için bir meşgul edildi. De önemli gazetelerin bir akım üretmek için sürekli olarak olarak, aritmetik, geometri ve yüksek okullar için cebir metinler yazdı. O çok matematik yayın ile ilgili de oldu. 1929 yılında, birlikte Steinhaus ile, o ilk editörler oldu yeni bir günlük Studia Mathematica ve Banach ve Steinhaus başladı. Içerik politikasına oldu:

... araştırma fonksiyonel analiz ve ilgili konularda odaklanmak.

Önemli bir yayıncılık girişimi 1931 yılında başlamış, Matematiksel Monographs yeni bir dizi oldu. Bu Lvov ve Knaster, Kuratowski, Mazurkiewicz gelen Banach ve Steinhaus ve editörlük altında kuruldu ve Sierpinski from Warsaw. Serisi Theorie des Opérations linéaires yılında ilk cildi Banach tarafından yazılmış ve 1932 yılında çıktı. O ilk Polonya 1931 yılında yayınlanan ve hızlı bir birimin bir Fransız versiyonu bir klasik oldu oldu. 1.936 Banach yılında Oslo Uluslararası Kongre matematikçi bir genel adresi verdi. Bu adres yılında Lvov okulun bütünün çalışma anlatılan ve aynı zamanda hangi fikirleri daha da geliştirmek zorunda planlarının konuştu.

Banach bir diğer önemli etkisi olması Kuratowski Lvov Teknik Üniversitesi 1927 yılında atandı ve orada 1934 yılına kadar çalıştı. Banach Kuratowski işbirliği ve bu dönemde bazı ortak bildiri yazdı.

Şekilde Banach çalıştı alışılmamış oldu. O matematiksel Lvov ve kafeler onun meslektaşları ile yapmak severdi. Ulam İskoç Kafe sık oturumlarında hatırlatır:

It dayanmak ya da bu oturumları sırasında Banach outdrink zordu. Biz sorunları ele orada, bir çözüm ortaya sık düşünme birkaç saat sonra bile önerdi. Ertesi gün Banach kağıt içeren bazı küçük levhalar ile görünme olasılığı vardı o tamamlamıştı delillerden özetliyor.

Sen İskoç Kafe bir resim görebilirsiniz.

Andrzej Turowicz, bir Kazimierz Üniversitesi Lvov yılında matematik profesörü aynı zamanda da çalışma Banach tarzı açıklanan (bakınız):

[Banach] başkalarının şirket değil sadece, aynı zamanda kendisi tarafından kafeler yılında gün, en geçirecekti. O gürültü ve müzik seviyordu. Bunlar konsantrasyon ve düşünme önlemek değildi. Orada zaman sonra kafeler gece için kapalı durumda olduğunu, o tren istasyonu nerede kafeterya saat açık olduğu için üzerine yürümek olacaktır. Orada, Bir bardak bira üzerine, onun sorunlar hakkında düşünürdüm.

1939 yılında Dünya Savaşı başlatmak hemen önce, Banach Başkanı Lehçe Matematik Derneği seçildi. Sovyet birlikleri Lvov işgal savaşın başında. Banach Sovyet matematikçiler önce savaş başladı, Moskova birkaç kez ziyaret ile iyi şartlarla ve olmuştu o iyi yeni Sovyet yönetimi tarafından tedavi edildi. O üniversitede koltuğunu tutmak için devam etmek ve o Dekan Bilimler Fakültesi üniversitede, şimdi İvan Franko Üniversitesi adını oldu izin verildi. Banach babası Lvov için Alman orduları Kraków yolunda ilerlediğini kaçan geldi. Hayat bu aşamada küçük Banach için onun araştırma devam değiştirildi, onun ders kitabı yazma, anlatım ve oturumları kafelerde. Süre Banach Sovyetler Birliği'nde konferanslara katıldı Sobolev ve Aleksandrov Lvov 1940 yılında, Banach ziyaret etti. Kiev o zaman Almanya Sovyetler Birliği işgal etti ve o hemen ailesine Lvov içinde iade edildi.

Haziran 1941'de Lvov ve Nazi işgali bu Banach çok zor koşullar altında yaşadığı anlamına geliyordu. Alman para birimi ticareti şüphesi altında tutuklandı ancak birkaç hafta sonra piyasaya sürdü. O zaman birçok katliamlar gerçekleşen bir dönemde Polonyalı akademisyen öldürüldü, doktora danışmanı Lomnicki 3 Temmuz 1941 trajik gece ölen kurtuldu. 1.941 Banach sonuna doğru Alman kurumundaki bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bitleri besleme çalıştı. Besleme biti hayatının Lvov ve Nazi işgali kadar Temmuz 1944 için geri kalan sırasında oldu. En kısa sürede Sovyet birliklerinin Lvov Banach retook görüşmelerinin yenilendi. Moskova dışında ama Sobolev araya açıkça o bu kez çok ağır hasta gerçekleşti. Sobolev, Banach için bir anıt toplantısında bir adres vererek, bu toplantının (örneğin) bakın: dedi

Alman işgali altında savaş yıl ağır izleri rağmen ve Banach gözleri hala canlı olduğunu gücünü, undercutting oldu mezar hastalık rağmen. O aynı, neşeli, girişken ve olağanüstü iyi niyetli ve sevimli Stefan Banach Ben Lvov yılında savaştan önce kimi görmüştü kaldı. Nasıl o benim hafızasında hala geçerli: mizah bir anlamda, enerjik bir insan, güzel bir ruh, ve büyük bir yetenek.

Banach sonra savaş Jagiellonian Üniversitesi matematik sandalye almak için ama Lvov 1945 akciğer kanserinden öldü Kraków gitmek için planladı.

Banach modern fonksiyonel analiz kurdu ve topolojik vektör uzayları teorisine büyük katkıları olmuştur. Ayrıca, o teori, entegrasyon ölçmek için katkıda bulunan, kümeler teorisi ve dik serisi.

Tezini olarak, 1920 yılında, o axiomatically bugün bir Banach uzay denir tanımlanan yazılı. Fikir başkaları tarafından aynı anda hakkında, örneğin Wiener ama kavramı tanıttı teorisi geliştirmek vermedi tanıtıldı. Adı 'Banach space' Fréchet tarafından icat edildi. Banach cebirleri da ondan sonra "olarak seçilmiştir.

Bir Banach uzayı bir ya da karmaşık normlu vektör uzayı bir metrik uzay olarak metrik altında tamamlandığında gerçek

d (x, y) = | | x - y | |

normu ile indüklenen. Eksiksizliği Bu aracı olarak önemlidir Banach uzayları yakınsama içinde Cauchy dizileri.

Bir Banach cebri bir Banach uzay nerede norm karşılar

| | Xy | | | | x ||.|| y | |

Banach katkının önemi onun fonksiyonel analiz, sistematik bir teorisini geliştirdi nerede önce sonradan yeni teoriye uygun görüldü yalnızca izole edilmiş sonuçları vardı. Teori katkıları Volterra, Fredholm ve Hilbert tarafından integral denklemleri yapılan genel.

Banach ve normlu lineer uzaylar üzerinde temel sonuç bir dizi kanıtlamış birçok önemli teoremleri onun adını bugün. Orada Hahn-sürekli doğrusal fonksiyoneller ve uzantısına Banach teoremi ise, Banach-dönüşümlerin sınırlı aileler üzerindeki Steinhaus teoremi, Banach-Alaoğlu teoremi, Banach sabit nokta teoremi ve Banach-Topun Tarski paradoksal ayrışımı.

Banach-Tarski paradoksu iki matematikçi ortak bir kağıt 1926 yılında Fundamenta Mathematicae göründü Sur la ayrışma des birliktelikler de puan partiens respectivement uyumlu tr başlıklı. Şaşırtıcı paradoks gösterir bir top bir araya takılabilir altkümelerini içine kadar ayrılabilir Her ilk özdeş iki topları yapmak. Seçme aksiyomu ve aslında o-sezgisel sonucu böyle bir sigara verebilecek bir ayrışma tanımlamak için bazı matematikçiler aksiyom kullanımı soru yaptı gereklidir. Banach-Tarski paradoks çalışması için önemli bir katkı olarak bu dönemde yaklaşık aksiyomatik küme teorisinin üzerinde yapılmaktadır.

1929 Banach açık dönüşüm de ayarlamak kullanır teorik kavramları, bu zaman kavramları Baire tarafından onun 1.899 tez olarak tanıttı.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland