Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Nasir al-Din al-Tusi

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

18 Feb 1201

Tus, Khorasan (now Iran)

26 June 1274

Kadhimain (near Baghdad now in Iraq)

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Her ne kadar genellikle Nasir al-Din el olarak bilinen-Tusi, onun doğru adı Muhammed ibn Muhammed ibn el-Hasan El-Tusi vardı. Aslında al-Tusi farklı isimler bir dizi Muhaqqiq gibi onun ömrü-i Tusi, Khwaja-yi Tusi ve Khwaja Nasir sırasında biliniyordu.

Al-Tusi Tus, hangi kuzeydoğu İran kadar Kashaf Nehri vadisinde yüksek meshed yakın yatıyor doğdu. Bir yüzyıl başında olan İslam dünyasının genelinde Çin yakın dan Avrupa'ya batıda doğuda fetihler görürdünüz doğdu. O zaman Moğol büyük askeri güç İslam dünyasında İslam yolunda acı bir düşmanlık görüntüleme geniş alanlar üzerinde ve süpürme istiyorsunuz zalimce kişi katliam devriydi. Bu, içinde küçük bir barış ve huzur kendi eserlerini sürdürmeye büyük akademisyenler, ve el-Tusi olacağı bir dönem kaçınılmaz olarak çatışma ülkesinin içine çeken içine çekilmiş oldu.

Tus olarak, el-Tusi babası Onikinci İmam Okulu'nda bir hukukçu oldu. Onikinci İmam Şii Müslümanlar ve okul el-Tusi eğitimli idi ana mezhep ağırlıklı olarak dini bir kuruluş. Ancak, Tus, al eğitim-Tusi amcası hangi entelektüel gelişimi üzerinde önemli bir etkisi olacak diğer konular öğretildi. Bu konulara mantık, fizik ve metafizik ederken aynı zamanda özellikle cebir ve geometri diğer öğretmenler matematik öğrenme ile birlikte çalıştı.

1.214 olarak, el-Tusi 13 yaşında, Cengiz Han, kim Moğol lideri, uzakta Çin'de fetihlerine dan döndü eski ve batıya doğru yaptığı hızlı ilerleme başladı. It be çok geçmeden el-Tusi, ancak kendi bölgelerinde bu fetihler etkilerini görmek istiyorsunuz wouldn't önce kendisinin daha ileri konularda çalışma başardı oldu. Tus, al-Tusi Nishapur hangi Tus 75 km batı gitti. Nishapur al için iyi bir seçim-Tusi onun eğitimi tamamlamak için çünkü öğrenmenin önemli bir merkezi idi. Orada al-Tusi felsefe, tıp ve matematik eğitimi aldı. Özellikle onun Kamal al-Din ibn Yunus, kendisini Şeref al-Din al-Tusi bir öğrencisi olmuştu tarafından matematik öğretildi. Nishapur süre içinde al-Tusi seçkin bir bilim adamı olarak ün kazanmak ve oldu bilinen bölge genelinde başladı.

Moğol istilası 1.220 civarında ve Tus alanında ulaştığı çok fazla imha edildi. Cengiz Han daha doğru dikkatini çevirdi doğu onun generaller ve oğulları batıda fetihlerine devam etmek için ayrılıyorum. Orada, bölgedeki sık mücadele ortasında, hangi el-Tusi çeken huzurlu kalelerinden. Assassins olan aşırı Shi'ism bir entelektüel biçim uygulandığı, Elburz Dağları ve dağlarda diğer benzer zaptedilemez kaleleri Alamut ve kale kontrollü. Zaman Isma'ili hükümdarı Nasir ad-Din 'Abd ar-Rahim tarafından Assassins, al hizmeti davet-Tusi kabul Isma'ili Mahkemesi çok kabul üyesi oldu. Tamamen açık değil İster o, bırakmak, mümkün olurdu diye istediğini olduğu. Süre kalelerinden yuvarlak farklı hareket Ancak, el-Tusi, bazı yakın çalışma yaptım ve o mantık önemli eserler yazdı bu dönemde, felsefe, matematik ve astronomi. Bu işleri, Akhlaq-i nasiri, ilk 1232 yılında yazılmıştır. O el-Tusi Isma'ili hükümdarı Nasir ad-Din 'Abd ar-Rahim hangi adanmış etik bir çalışma oldu.

1.256 al-Tusi Alamut ve kale zaman Moğol lideri Hulegu, Cengiz Han, o zaman İslam alanlarda Moğol güç uzanan ayarlanmış idi bir torunu güçleri tarafından saldırıya uğradı oldu. Bazı iddia al-Tusi istilacı Moğollar için Alamut ve savunma ihanet. Kesinlikle Hulegu güçleri ve Hulegu bizzat kendisi bilim ilgi olmanın Alamut yok, o el ele-Tusi büyük saygı ile. Bu gerçekten el-Tusi onun Alamut onun iradesine karşı, kesinlikle o kendi bilimsel danışman olarak atadı onu muzaffer Moğollar katılmak hevesli görünüyordu için tutulan hissettim olabilir. Ayrıca dini işlerden sorumlu koymak ve Hulegu altında Moğol kuvvetleri zaman 1258 yılında Bağdat saldırıya idi.

Mustasım, Bağdat'ta son Abbasi halifesi, zayıf bir lider oldu ve o zaman Bağdat'ta saldırıya Hulegu's Moğol kuvvetleri için bir maç oldu. Sonra şehri kuşattı sahip, Moğollar Şubat 1258 ve 300 onun yetkililerinin Mustasım birlikte öldürüldü içine girdi. Sonra kendi ordularının bir savaş kazanmıştı Hulegu, bu yüzden yanmış ve kent yağma ve sakinlerinin çoğu öldürüldü Bir şehirde çok az sempati vardı. Kesinlikle al-Tusi kadar doğru bir hareket yapmış gibi kendi güvenliği söz konusu olduğu ve aynı zamanda bilimsel bağlılık onun değişiklik kar olur.

Hulegu çok Bağdat onun fethi ve memnun olduğunu da diğerleri gibi bir ünlü bilim adamı-Tusi ona katılmıştı memnun. Böylece, el-Tusi ince Gözlemevi inşaat planlarının Hulegu sunulan Hulegu kabul etmek için mutluydu. Hulegu Maragheh başkenti yapmıştı. Maragheh kuzeybatı İran'ın Azerbaycan bölgesinde idi ve Maragheh de bu Rasathanesi inşa edilecek idi. Gözlemevi İnşaat Maragheh ile 1.259 batısında başladı ve bunun izleri hala bugün görülebilir.

Maragheh de rasathane 1262 yılında faaliyete geçmiştir. Ilginç Persler inşaat ve rasathane çalışma Çinli gökbilimciler tarafından yardım edildi. Bir 4 metre duvar kadran bakırdan yapılmış ve Al-Tusi kendisi icat eden bir azimut kadranda gibi çeşitli aletleri vardı. Al-Tusi de Rasathanesi hangi uzak astronomi için bir merkez daha fazla olduğu için diğer araçlar tasarlanmıştır. Ise bilim, matematik ve felsefe çalışmaları şiddetle orada takip edildi Bu bilimsel konuları geniş bir dizi kitap ile ince bir kütüphane sahipti.

Al-Tusi, gezegen hareketleri çok hassas bir tablo yapmak onun Rasathanesi iyi kullanmak koydu. He Zij yayınlanan-i ilkhani (Ilkhanic Tablolar), Farsça ve daha sonra ilk Arapça tercüme yazılı, 12 yıl gözlem yaptıktan sonra. Bu eserin gezegenlerin konumlarını bilgisayarlar için tablo içerir ve aynı zamanda bir yıldız katalog içerir. Bu al-Tusi astronomi yılında üretilen tek önemli işi değildi. O el-Tusi Ptolemaios 'güneş merkezli model geliştirme kadar Copernicus bir süre içinde gezegen sistemi modeli nin en önemli gelişme yapılmadı söylemek adil. Al-Tusi başlıca astronomik bilimsel eser, el-Tadhkira fi'ilm el-hay'a (Anı astronomi) he:

... Ay hareket yeni bir model, aslında Ptolemaios 's farklı tasarlanmış Ve prosneusis merkezinde eksantrik Kaldıran, o sadece sekiz ilke düzgün ve küreler döner böylece aynı doğruluk ile Ay hareket düzensizlikleri temsil eden başarılı üzerine kurulmuştur "Almagest". Onun iddia 10 için iki teorileri tutarlar arasında boylam olarak maksimum fark mükemmel gerçek kanıtlar. Astronomi tarihinde ilk kez onun modeli Nasir, bir teoremi istihdam içinde kendisi tarafından da, 250 yıl sonra yeniden icat Copernicus oluştu, "De Revolutionibus", III 4.

Teoremi bu tırnak atıfta ünlü "Tusi endişeleri-çift" iki dairesel hareketleri toplamı olarak doğrusal hareket giderir. Al-Tusi amacı bu sonuç ile Ptolemaios 'da Düzgün dairesel hareket ilkesine dayalı değildi sisteminin tüm parçaları kaldırmak oldu. Birçok tarihçi sonra Al-Tusi discovered it's çalışmalar Tusi-çift sonucu Copernicus, ancak kullanılan tüm katılmıyorum iddia örneğin nerede o Copernicus gelen Proclus 'ilk kitap üzerinde Yorum ler sonucu aldı iddia görmek Öklid değil al-Tusi.

Astronomi, birçok diğer katkıları arasında el-Tusi ekinoksların devinim için 51 değeri 'hesaplanır. Ayrıca, örneğin üzerinde inşa ve usturlap kullanarak astronomik aletleri çalışır yazdı.

Mantık al-Tusi İbn Sina'nın öğretilerini izledi. O, en önemli olan konu beş eser yazdı bir çıkarsama açıktır. Street Bu şöyle anlatılmaktadır:

Tusi, bir Onüçüncü yüzyılda mantıkçı Arapça yazma, moleküler önermeler oluşturmak için iki mantıksal connectives kullanır: 'if-then', ve 'ya-ya da'. Dichotomous bir ağaca bakarak, Tusi nasıl uygun disjunction disjuncts koşullarını göre seçmek gösterir. Ayrıca bir şartlı teklif dan takip bölen önermeleri tartışır.

Al-Tusi Yunan metinleri birçok yorumlar yazdı. Bu Autolycus, Aristarchus, Öklid, Apollonius, Archimedes, Hypsicles, Theodosius, Menelaos ve Batlamyus tarafından eserlerinin Arapça versiyonları revize dahil. Bizzat Menelaus 'bir yorum yazdı küresel geometri s (detaylar için) ve küre ve silindir Archimedes' On (Detaylar için bakınız) bakınız. İkinci çalışma al-Tusi itirazları önceki matematikçiler tarafından düz çizgiler ve kavisli çizgilerin uzunlukları karşılaştırma yükseltilmiştir görüştü. Al-Tusi bu karşılaştırmalar, itirazlarına rağmen, bu eşsiz farklı kuruluşlar olmak meşru olduğunu savunuyor.

Ptolemaios 'Almagest Arapça bir bilim adamı dikkatle inceledi hangi işleri buydu. 1.247 al-Tusi Almagest Doğum) hesaplamak için sinüs tablo çeşitli trigonometrical teknikleri olan o tanıştırdı Tahrir el-Majisti (Yorum yazdı; bilgi için bkz. Zij olduğu gibi-i Ilkhahi el-Tusi kayıt argüman her yarım derece için üç altmışlık yerlere hesaplanan Sines tablo verdi.

Bir al-Tusi en önemli matematiksel katkıları kendi başına matematiksel bir disiplin olarak trigonometrinin oluşturma ziyade astronomik uygulamalar için sadece bir araçtır. Tez dörtlü on al In-Tusi düzlem ve küresel trigonometri ile tüm sistemin ilk kaybolmamış fuar verdi. Olarak belirtilen:

Bu iş gerçekten ilk tarihinin trigonometri saf matematik bağımsız bir şube ve hangi bir dik açılı küresel üçgen için altı ileri durumlarda belirlenmiş ilk olduğu gibi.

Bu eser aynı zamanda düzlem üçgenler için sinüs ünlü formülü içerir:

a / sin A = b / sin B = c / Sin C.

Başka bir matematiksel katkısı oldu al-Tusi's elyazması, 1265 tarihli n hesaplama-tamsayı çıkan kökleri ile ilgili, bu el yazması 1413 yılında yapılan bir kopyasını detayları için bkz. Al Bu eser-Tusi neredeyse kesin ama özgün değil yerine o yöntemleri arkadaşları tarafından geliştirilen onun sürümü Karaji s 'okul. El yazması al-Tusi bir güç binom formülü ve binom katsayıları Pascal üçgeni arasındaki ilişkileri vermek için binom ve genleşme katsayıları belirlendi.

Kısaca hangi al-Tusi katkıda diğer alanlara bahsetmeliyiz. O mineralleri hangi renk ilginç bir teori karışımları dayalı içeren bir ünlü eseri yazdı siyah ve beyaz, mücevher ve parfüm bölümler dahil. Ayrıca ilaç, ancak onun tıbbi eserlerini yazdı onun en önemli arasındadır. Daha al edildi felsefesi ve etik için Tusi katkıları önemli. Özellikle o alan niteliği hakkında önemli sorular sordu felsefe.

Al-Tusi-a'Raj aynı zamanda Almagest bir yorum yazdı öğrencilerin bir dizi, bir iyi bilinen olma Nizam al vardı. Diğer öğrencileri Qutb ad-Din kül-Shirazi bir gökkuşağının ilk tatmin edici matematiksel açıklama getirdi: . el-Tusi etkisi olan bu öğrenciler ile devam özetlenebilir aşağıdaki gibidir:

Al-Tusi etkisi, doğu İslam özellikle de büyük oldu. Eğer dikkate tüm alanları alıp Muhtemelen, o daha başka bireysel fazla İslami bilimlerin canlandırılması sorumluydu. Onun getiren çok yetkin bilim adamı ve Maragheh bilim adamları sadece matematik ve astronomi değil, aynı zamanda İslam felsefesi ve hatta ilahiyat yenilenmesi yılında canlanma sonuçlandı.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland