Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

John Frank Adams

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

5 Nov 1930

Woolwich, London, England

7 Jan 1989

Near Brampton, Huntingdonshire, England

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Frank Adams annesi Jean Mary Baines, bir biyolog, ve babası William Frank Adams, bir inşaat mühendisi idi var. O babasına iki çocuk en büyüğü, bir kardeşi sahip oldu. Aile Londra Dünya Savaşı sırasında da biraz onun erken eğitim kesintiye boşaltıldı. O yerlerde bir dizi ama okula onun eğitim esas Bedford Okulu'nda bir sonucu olarak. Onun okullaşma Dünya Savaşı tamamlandı sırada bitmişti ama İngiltere hâlâ ulusal hizmet ve genç erkekler iki yıl süreyle görev için gerekli idi. Adams Royal Engineers, 1948 ve 1949 boyunca onun üniversite eğitimi başlamadan önce yaptı.

Adams 1949 yılında matematik çalışmak için Trinity College, Cambridge, girdi. O Matematiksel Tripos 1951, ve ertesi yıl Bölüm III Bölüm II aldı. O Cambridge Besicovitch ile geometrik ölçüm teorisi üzerine yüksek lisans yapmaya başlamış ilk derecesini aldıktan sonra. O 1953 yılında Grace Rhoda Carty evlendi. James yazıyor:

O Cemaat kilisede bir bakanı oldu evlilikleri kısa bir süre sonra. Onlar kabul) bir oğlu ve üç kızı (biri vardı. Ama o meslek hayatının ayrı tutmak için tercih edilen aile hayatı son derece Adams, önemliydi. Aile birlikte, özellikle düştü-Lake District yürüme birçok şey yapmak için kullanılır.

O müfettişler değiştirildi ve Shaun Wylie ile cebirsel topoloji üzerinde çalışmaya başladı. En güçlü Henry Whitehead, kim cebirsel topolojinin önde gelen İngiliz okul liderliğindeki etkilenmiştir Ancak, he was. Bu Adams Oxford Üniversitesi'nde bir genç öğretim üyesi olarak geçirdiği yıl 1.954 sırasında meydana geldi. O Trinity College, Cambridge, at Kendi Özel dizileri-İkaz Değişmezler günü de 1955 yılında gönderdiğiniz spektral dizileri üzerine doktora tezi ile Bursu kazandı. O Cambridge 1956 yılında Bursu sürebilir ve günümüzde "Adams 'spektral dizisi hangi denir spektral dizisi geliştirilen bu dönemde" döndü.

Adams Federal Bursu olan 1.957-58 bir araştırma ortak olarak Chicago ziyaret onu etkin kazandı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Princeton Kendisi de ziyaret etti. Adams dedi ki:

... Ben konuda benim Amerika'da en başarılı olarak araştırmalar devam. ... Şans olarak, ayrıca, yeni yöntemler yeterli bir benim konunun klasik sorunları yanıtlamak için, bu H Hopf tarafından 1935 yılında önerilen güçlü edildi.

Varsayım bu Adams çözüldü H varlığı küreler üzerindeki yapılar hakkında ünlü varsayım oldu.

Amerika Birleşik Devletleri diye bir Trinity College Öğretim Hall Cambridge oldu dan döndükten. Çalışmaları K döndü-teorisi, vektör demetleri üzerinde genel kohomoloji teorisi. Bir başka önemli varsayım çözülen bu teoriyi kullanarak, bu bir küre üzerinde vektör alanları hakkında olmak.

Princeton daha fazla zaman geçirdikten sonra Adams, 1962 yılında, Newman 'sandalye zaman 1964 yılında emekli s atanmadan bir okuyucu olarak Manchester'da bir göreve geldi. Şu anda o Fielden profesör oldu. O olağanüstü derinlik ve özgünlük iş üretmeye devam etti ve Manchester de ilk birkaç yıl içinde o gruplar J (X kağıtları bir dizi yazdı) son derece homotopi teorisi etkili olmuştur.

1.964 Adams Royal Society üyeliğine seçilmiştir. James diyor:

O 1965 yılında Ancak, o, eserlerinden birkaç ay için hastalık izni bir sonucu olarak bir psikiyatrik hastalık ilk krizi geçirdi oldu. Bu görünüşe göre endişe departmanı başkanı olarak görev yaptığı sorumlulukları kaynaklanan getirildi ...

1.970 Adams Lowndean Profesör Astronomi ve Geometri olarak Cambridge, Hodge başarılı ve o Trinity College döndü şu anda. Araştırma temel önem topolojik gruplar, sonlu H alanlarda-boşluklar ve equivariant homotopi teorisi sınıflandırırken homotopi teoride olmaya devam etmiştir. Yaptığı araştırma kağıtları ek olarak bu zaman zarfında, o dersin bazı dersler sonucu yorumlayan çalışmaları yayımlamak başladı. Bu kitapların çok önemli, ve Lie grupları (1969), Cebirsel topoloji: Bir öğrencinin kılavuzu (1972) kararlı homotopi teorisi (1964), Ders, Stabil homotopi teorisi ve yaygın homoloji (1974), Yerelleştirme ve tamamlama (1975) dahil ve sonsuz döngü boşluk (1978). Bize bu eserler hakkında biraz düşünelim.

Homotopi teorisi (1964) Kararlı olan altı temel alan bir kısa 74 sayfalık kitap Adams konferanslar University of California Berkeley 1961 yılında yer verdi. Lie grupları (1969) tarihinde Ders NR Wallach tarafından açıklanan aşağıdaki gibidir:

Bu kitap bir özlü şekilde ince yapısı ve kompakt Lie grupları temsil teorisinde, klasik gruplar üzerinde durularak kapsar. Kitap, ve cebirsel topoloji bazı anlayışına sahiptir bu cebirsel topoloji alakalı kompakt Lie grup teorisi yönlerini anlamak istiyorum okuyucu amaçlı olduğu fuar. Kitap admirably ve amaçları yerine getirmesi olan kompakt Lie grupları hakkında temel sonuçları öğrenmek istediğiniz herhangi bir matematikçi için yararlı bir referans olmalıdır.

Cebirsel topoloji: Bir öğrencinin kılavuzu (1972) çok olağan dışıdır. Iki kısımdan oluşmaktadır, ilk konu Adams önemli bir genç matematikçi cebirsel topoloji ilgilenen düşünce bir açıklama içerir. It Adams ile ders kitapları gösteren çeşitli bağlantılar biri konu davranır o en iyi şekilde dikkate alır. İkinci bölümde cebirsel topoloji bazı ünlü kağıtları birlikte jeneralize kohomoloji teorileri ve karmaşık cobordism Adams tarafından yazılmış anketler alıntılar içeriyor. Kararlı homotopi teorisi ve yaygın homoloji (1974) üç ders kursları, bir kompleks içinde istikrarlı operasyonların cebir üzerinde oluşur cobordism 1967 yılında teslim, karmaşık cobordism teorisi 1970 yılında teslim ve istikrarlı homotopi ve yaygın homoloji teori 1971 yılında teslim üçüncü ikinci.

Stewart B Priddy, Infinite Loop boşluk (1978) incelerken, yazıyor:

Son birkaç yılda, çeşitli topologists sonsuz döngü alan teorisinin uzun ve teknik doğası hakkında şikayet duydum edilmiştir. Bile biri, bazı bu detractors ve kulpları ile ilgili sorunları ile gelmediğini şüpheli, hâlâ konu için bir temel ve orta derecede kompakt giriş için inkar edilemez bir ihtiyaç ve güncel literatür oldu. Adams 'kitabı ve bu ihtiyacı güzel doldurur herkes ana konu önemli bir özeti arayan tavsiye edilebilir.

Adams olarak yayımladığı ders derslerden belirgin, onun dersleri iyi ama genellikle sabit hazırlanmıştır. Bir keresinde lisans sınıfı ikinci yıldan itibaren söyleyerek bir mektup aldı:

Sınıf, arkasında bırakıldı Profesör Adams bilgilendirmek istemektedir.

Diye cevap verdi:

Ben dış cebir yapmış olursa olsun, az bile ikinci yıl değil.

James araştırma öğrencilere ve araştırma yaptığı tavır açıklanır:

Adams bir huşu eden ve işin kendisine soldurma olabilir etkilemek değildi olan eleştiri yaptığı araştırma öğrencilerin büyük bir ilham bekleniyor öğretmendi. Olanlar yerine teşvik edilmiştir ve bu tedavi ile korkutmak için, onun yardımıyla cömert idi. Adams içinde rekabet içgüdüsü yüksek, örneğin onun tutum araştırma için geliştirilmiştir. Keşif Öncelik ona ve büyük bir önemi o değil bu tür sorulara tartışmaya bilinen güne kadar ancak günün zaman. Bir konu olarak nerede 'göstermek ve' söyle o olağanüstü ilerleme araştırma hakkında gizli olarak alışılmış bir.

Adams yaptığı çalışmalarla birçok ödül aldı. Bunlar arasında Sylvester Madalyası Royal Society of London ve kendisine 1982 yılında layık vardı:

... cebirsel topoloji ve o ana önemi olan bu konunun teoride kanıtladık bu amaçla icat yöntemleri çeşitli sorunların onun çözümü tanımada.

Londra Matematik Derneği 1963 yılında ve 1974 yılında kendi üst düzey Whitehead Ödülü kendi küçük Berwick Ödülü ona verilmiştir. O Ulusal Bilimler Akademisi (ABD) 1985 ve Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi, 1988 yılında of seçilmiştir.

Sağlığı ona 1986 yılında başka bir psikiyatrik hastalığı olan sorunlara neden devam etti. Beri Londra gitmeye karar verdim Belki onun sağlık ölümüne, kendini iyi hissederek rağmen, bir arkadaşının emeklilik için bir kutlama katkıda bulunmuştur. O bir araba kazasında Dönüş evinden sadece birkaç mil uzaklıkta öldürüldü. O her zaman belli bir araba sürücüsü olarak ün olmuştu. Göre:

O olağanüstü beceri ancak onun yolcu üzerinde kalıcı bir izlenim bıraktı bir stil ile otomobil sürdü.

Son olarak unutmayın ki yedi yıl sonra Adams başka bir kitabı ders kursları dayalı yayımlandı öldü. Bu Ders istisnai Lie grupları 1996 yılında yayınlanan açık. Kitap dayanmaktadır Adams Cambridge olan o Lie grupları (1969) kitabının Ders için devamı olarak kabul verdiğiniz dersler.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland