Matematici

Time Line Fotografie Peniaze Pečiatky Škica Hľadať

Werner Karl Heisenberg

Dátum narodenia:

Miesto narodenia:

Dátum úmrtia:

Miesto smrti:

5 Dec 1901

Würzburg, Germany

1 Feb 1976

Munich, Germany

Prezentácia Wikipedia
POZOR - Automatický preklad z anglickej verzie

Werner Heisenberg 's otec bol august Heisenberg a jeho matka bola Anna Wecklein. V čase, keď Werner sa narodil jeho otec bol o pokroku pred učiteľ klasických jazykov byť menovaný ako súkromný na univerzite vo Würzburgu. Annin otec, Nikolaus Wecklein, bol riaditeľom Maximilians Gymnázium v Mníchove a to bolo počas augusta Heisenberg bol praktikant učiteľ na tejto škole, že sa stretol s Annou. Augusta a Anna sa vzali v máji 1899. Werner mal starší brat Erwin, narodený v marci 1900, ktorý bol teda takmer o dva roky staršie, ako je predmetom tejto biografie.

August Heisenberg bol:

... skôr tuhé, je prísne kontrolovaná, autoritatívne postava.

Bol Evangelical Lutheran a jeho manželky Anny obrátila pred rímsky katolík, aby sa ubezpečil, že žiadne náboženské problémy s ich manželstva. Augusta a Anna však bola iba náboženskej kvôli dohovoru. Kresťanská viera bola očakávaná ľudí z ich postavenia, takže pre nich to bola sociálnej potrebnosti. V súkromí však, že vyjadrili svoj nedostatok náboženské presvedčenie, a najmä oni vychovali svoje deti sledovať kresťanskou etikou, ale ukázalo celkom pohyb v historickom strane kresťanstva.

V septembri 1906, krátko pred jeho piate narodeniny, Werner zapísal do základnej školy vo Würzburgu. On strávil tri roky v tej škole, ale potom v 1909 jeho otec bol menovaný profesorom strednej a novořečtiny na univerzite v Mníchove. V júni 1910, niekoľko mesiacov po tom, čo jeho otec vzal do profesorom, Werner a zvyšok rodiny sa sťahoval do Mníchova. Tam navštevoval Elisabethenschule od septembra, výdavky len jeden rok na tejto škole pred vstupom do Maximilians Gymnázium v Mníchove. To samozrejme bola škola, kde jeho dedko bol riaditeľom školy.

V roku 1914 Svetová vojna já začal, a telocvičňa bola obsadená vojskami. Lekcie sú usporiadané v rôznych budovách a v dôsledku narušenia Heisenberg zaviazala veľa nezávislej štúdie, ktorá pravdepodobne mala pozitívny vplyv na jeho vzdelanie. Jeho najlepšie predmety boli matematika, fyzika a náboženstvo, ale jeho záznam skrz jeho školskej kariéry bol vynikajúci celé kolo. V skutočnosti jeho matematické schopnosti boli také, že v roku 1917 sa školil rodinný priateľ, ktorý bol na univerzite v kalkulu. Počas tohto obdobia patril k polovojenskej organizácie, ktorá pôsobila v Telocvičňa s úmyslom pripraviť mladých ľudí pre neskoršiu vojenskú službu.

Heisenberg tiež pracoval na farmách ako jeho príspevok na inej dobrovoľnej organizácii, ktorá poslala chlapca na pomoc v oblastiach, na jar av lete. Táto práca ho ďaleko od domova po prvýkrát v roku 1918, keď bol poslaný do práce na mliečnej farme v Hornom Bavorsku. Bola to doba veľkého utrpenia sa dlhé hodiny práce ešte horšie, pretože tam bolo nedostatočné potravy. Trávil svoj voľný čas hraním šachu, ktorý urobil veľmi vysoký štandard, a tiež čítať texty matematiky vzal so sebou. V skutočnosti do tejto doby on stal sa zaujatý v teórii čísel a čítal Kronecker 's prácou a snažil sa nájsť dôkaz Fermat je posledný teorém.

Po skončení vojny v roku 1918 sa situácia v Nemecku sa stala nestabilnou s rôznymi frakciami snaží brať moci. Heisenberg sa zúčastnil vojenskej potlačenie bavorskej sovietskych vojsk, ale aj keď je to veľmi vážna záležitosť, mladí muži zrejme považujú to takmer ako hra. Neskôr napísal:

Bol som chlapec z 17 a som považovala za akési dobrodružstvo. Bolo to ako hrať policajty a zlodeja ...

Gymnázium v Heisenberg viedol mládežnícke hnutie a neskôr viedol hnutie v Mladej bavorskej ligy. V roku 1920 si vzal jeho Abitur vyšetrenie a bol jedným z dvoch žiakov zapísaných z Maximilians Gymnázium pre bavorskej celej súťaži o štipendium z Maximilianeum nadácie. Jedenásť štipendií boli k dispozícii a Heisenberg len robil to, keď prišiel v jedenástom mieste. Jeho výsledky skúšky z matematiky a fyziky boli klasifikované ako mimoriadne, ale jeho esej o "tragédiu ako básnické umenie" bolo oveľa menej pôsobivý. On odmietol ponuku na bezplatné ubytovanie od nadácie, radšej žiť so svojimi rodičmi.

V období medzi prijatím jeho Abitur vyšetrenie a vstupujú na univerzite v Mníchove, Heisenberg šiel turistiku s jeho mládežnícke skupiny. Skoro zomrela na týfus, ktorý sa nakazil potom, čo strávil noc na zámku, ktorý bol používaný ako vojenská nemocnica. Sa spamätal, aj napriek problémom získavania vhodných potravín, v čase začať svoje vysokoškolské štúdium. Počas leta roku 1920 Heisenberg bol, ako bol na nejakú dobu, so zámerom študovať čistú matematiku na univerzite. Čítal Weyl a tiež Bachmann 's textom, ktorý dával kompletný prehľad o teórii čísel, a to mala byť jeho plánované výskumné tému pre jeho doktorát. Keď sa blížil Ferdinand von Lindemann, aby zistil, či by bol jeho výskum vedúci.

Mal rozhovor s Lindemann bol úspech potom Heisenberg by mohla byť dnes známy ako prominentný číselný teoretik. Avšak, rozhovor nešiel dobre, takmer určite pretože Lindemann bol len o dva roky odišiel preč a len súhlasil, že vidí Heisenberg ako pre jeho otca, ktorý bol priateľ a kolega. Po tomto Heisenberg mal rozhovor s Sommerfeld, ktorí šťastne prijala ho ako študent.

So spolužiakom Pauli, Heisenberg začal študovať teoretickú fyziku pod Sommerfeld v októbri 1920. Spočiatku bol opatrný, pričom sa väčšinou vyučovanie matematiky a zabezpečiť, aby sa mohol vrátiť k matematike v prípade, že teoretická fyzika išla zle. Vyhol kurzy podľa Lindemann, však, tak jeho matematické záujmy presťahovala z teórie čísel ku geometrii. Čoskoro jeho dôveru v teoretickej fyzike bol taký, že v druhom polroku bol pri všetkých Sommerfeld 's kurzy. On tiež vzal kurzy v experimentálnej fyziky, ktoré boli povinné, a začal plánovať, aby uskutočnila výskum v teórii relativity. Avšak Pauli, ktorý bol v tom čase pracoval na svojom hlavnom prehľad o teórii relativity, odporučil mu proti tomu, že výskum v téme. Na atómovej štruktúry, však, Pauli vysvetlil, veľa treba urobiť, pretože teória a experiment s tým nesúhlasili.

Heisenberg písal vo svojich začiatkoch na vysokej škole:

Moje prvé dva roky na mníchovskej univerzite strávil vo dva úplne odlišné svety: medzi svojich priateľov z hnutia mládeže a abstraktné oblasti teoretickej fyziky. Oba svety boli tak plné intenzívnej aktivite, že som bol často v stave veľkého vzrušenia, o to viac, keď som zistil, že pomerne ťažké kyvadlová doprava medzi oboma.

V júni 1922 sa zúčastnil prednášky Niels Bohr v Göttingene. Vraciate sa do Mníchova, Sommerfeld mu problém hydrodynamiky, aby ho obsadené, zatiaľ čo on (Sommerfeld), strávil zasadnutie 1922-23 v Spojených štátoch. Heisenberg prezentované predbežné výsledky o probléme na turbulencie na konferencii v Innsbrucku, ako sa opäť do Göttingene študovať sa narodil, Franck, a Hilbert, zatiaľ čo jeho nadriadeným bol preč. Tam on pracoval s Narodený atómová teória, písanie spoločného dokumentu s ním na hélium. Jeho dizertačnej práce, predložená do Mníchova v roku 1923, bol na turbulencie v kvapaline prúdy.

Po stiahnutí jeho doktorát Heisenberg išiel na výlet do Fínska neskôr, v októbri 1923 sa opäť vrátil do Göttingene ako Born 's asistentom. V marci 1924 navštívil Niels Bohr v Ústavu pre teoretickú fyziku v Kodani, kde sa stretol s Einstein prvýkrát. Vracajúci sa opäť do Göttingen vydal svoju habilitačné prednášku dňa 28. júla 1924 a kvalifikované na výučbe na nemeckých vysokých školách.

Heisenberg neskôr napísal:

Naučil som sa optimizmus z Sommerfeld, matematiku v Göttingene a fyziky Bohr.

Od septembra 1924 do mája 1925 pôsobil, s podporou grantu Rockefeller, s Niels Bohr na univerzite v Kodani, vracať sa na roky 1925 až Göttingen. Heisenberg vynašiel maticovou mechaniku, prvá verzia kvantovej mechaniky, v roku 1925. On nevynalezl tieto pojmy ako maticová algebra, ale skôr sa sústredil pozornosť na súbor quantised amplitúdy pravdepodobnosti. Tieto amplitúdy tvoril non-komutatívna algebra. Bolo Max Born a Pascual Jordán v Göttingene, ktorý rozpoznal túto non-komutatívna algebra, ktoré majú byť maticová algebra.

Maticová mechanika bola ďalej rozvíjala v troch autor stati Heisenberg, Born a Jordan uverejnená v roku 1926. V máji 1926 Heisenberg bol vymenovaný docent teoretickej fyziky v Kodani, kde pracoval s Niels Bohr. V roku 1927 Heisenberg bol ustanovený na stoličke na univerzite v Lipsku a vydal svojej úvodnej prednášky dňa 1. februára 1928. On mal držať tento post, až v roku 1941, sa stal riaditeľom inštitútu Kaisera Wilhelma pre fyziku v Berlíne.

V roku 1932 mu bola udelená Nobelova cena za fyziku za:

Vytvorenie kvantovej mechaniky, aplikácie, ktorá viedla okrem iného k objavu allotropic foriem vodíka.

V prezentácii H Pleijel prejavu povedal:

Heisenberg ... zobrazené jeho problém, od samého začiatku, ze tak široký uhol, ktorý sa staral o systémy elektrónov, atómov a molekúl. Podľa Heisenberg jeden musí vychádzať z fyzikálnych veličín, ako je umožniť priame pozorovanie, a úloha spočíva v nájdenie zákony, ktoré spojenie týchto veličín spolu. Množstvo najprv je treba zvážiť, sú frekvencie a intenzity čiar v spektrách atómov a molekúl. Heisenberg teraz považovaný za kombináciu všetkých týchto kmitov spektra ako jeden systém, pre matematické spracovanie, ktoré si budú stanovené určité symbolická pravidlá výpočtu. To bolo pôvodne stanovené už, že niektoré druhy pohybov vnútri atómu musí byť chápaná ako nezávislé od seba do určitej miery, rovnakým spôsobom, že konkrétny rozdiel je vyrobený v klasickej mechanike medzi paralelnými pohyb a rotačný pohyb. Malo by byť spomenuté v tejto súvislosti, že s cieľom vysvetliť charakteristiky spektra bolo potrebné prijať vlastné rotácie-pozitívnych jadier a elektrónov. Tieto rôzne druhy pohybu atómov a molekúl pre výrobu rôznych systémov v kvantovej mechanike Heisenberg. Ako základný faktor Heisenberg teórie môžu byť predložené pravidlo stanovené podľa neho s odkazom na vzťah medzi pozícii koordináciu a rýchlosť elektrónu, ktorú spravidla Planck 's konštanta je zavedená do kvantovej mechaniky-výpočtov určujúcim faktorom. ...

Heisenberg kvantová mechanika bola použitá sebou a iní štúdium vlastností spektra atómov a molekúl a prinieslo výsledky, ktoré súhlasia s experimentálny výskum. Dá sa povedať, že Heisenberg kvantová mechanika umožnil systemizácie spekter atómov. Treba tiež spomenúť, že Heisenberg, keď on aplikoval svoje teórie na molekuly sa skladajú z dvoch podobných atómov, objavil okrem iného, že molekula vodíka musí existovať v dvoch rôznych formách, ktoré by sa mali objaviť v niektorých danom pomere k sebe navzájom. Táto predpoveď Heisenberg bol neskôr aj experimentálne potvrdený.

Heisenberg je možná najlepšie známy pre Princíp neurčitosti, zistil v roku 1927, ktorý stanovuje, že určenie pozície a hybnosť častice nevyhnutne obsahuje chyby výrobku, ktorý nemôže byť nižšia ako kvantová konštanta h. Tieto chyby sú zanedbateľné všeobecne, ale kritická, pri štúdiu veľmi malých, ako je atóm. To bolo v roku 1927, že Heisenberg sa zúčastnilo Solvay konferencii v Bruseli. Napísal v roku 1969:

Pre tých z nás, ktorí sa podieľali na vývoji atómovej teórie, päť rokov po Solvay konferencii v Bruseli v roku 1927 vyzeral tak skvelé, že sme často hovorili o nich ako zlatý vek atómovej fyziky. Veľké prekážky, ktoré bolo obsadené všetky naše úsilie v predchádzajúcich rokoch bola odstránená z cesty, bránou do úplne novej poľa, kvantová mechanika atómovej granáty dokorán otvorené, a čerstvé ovocie zdalo pripravená na žatvu.

Heisenberg vydával Fyzikálne princípy kvantovej teórie v roku 1928. V roku 1929 odišiel na prednáškové turné do Spojených štátov, Japonska a Indie. V roku 1930 Heisenberg a Pauli použili quantised realizáciu priestoru v ich mreže výpočty. Heisenberg dúfal, že to matematické vlastníctva by viedlo k základnú vlastnosť prírody s 'základné dĺžka' ako jeden z konštánt prírody.

V roku 1932 Heisenberg napísal tri časti dokumentu, ktorý opisuje moderný obraz atómového jadra. Choval sa štruktúrou rôznych jadrových komponentov diskutovať o ich väzobných energií a ich stabilita. Tieto doklady sa otvoril cestu pre ďalšie použitie kvantovej teórie na atómové jadro.

V roku 1935 nacisti priniesol zákon, ktorým profesori nad 65 rokov musel odísť. Sommerfeld bol 66 a bol už predtým uviedla, že on chcel Heisenberg svojho nástupcu. To bolo vymenovanie, ktorý Heisenberg zle a chcel v roku 1935 Sommerfeld opäť ukázal, že on chcel Heisenberg vyplniť jeho stoličku. Avšak toto bolo obdobie, kedy nacisti chceli "nemeckého matematika" nahradiť "židovskú matematika" a "nemeckej fyziky" nahradiť "židovskú fyziku". Relativity a kvantovej teórie boli klasifikované ako "židovský" a ako dôsledok Heisenberg menovania do Mníchova bola zablokovaná. Hoci bol v žiadnom prípade židovskej, Heisenberg bol vystavený častým útokom v tlači opisujú ho, aby bol "židovského štýlu".

V roku 1937 Heisenberg si vzal Elisabeth Schumacher. On sa stretol s ňou prostredníctvom jeho hudby, ktorá bola dôležitá pre neho po celý život. Vynikajúci pianista, Heisenberg sa stretol s Elisabeth Schumacher na koncert, v ktorom on hral v dome priateľa. Elizabeth bola len 22, keď sa stretli, Heisenberg bol 35.. Oni boli zosobášení dňa 29. apríla 1937, necelé tri mesiace potom, čo sa prvýkrát stretli. Heisenberg bol požiadaný, aby do vymenovania v Mníchove marca, ale požiadal o dátum, ktoré majú byť odložené až do augusta, pretože jeho svadbe. Bolo dohodnuté, že by mal trvať do funkcie od 1. augusta. On a jeho žena prišli v Mníchove v júli, ale jeho menovanie bolo zablokované nacistami.

Počas druhej svetovej vojny Heisenberg viedol neúspešnú nemeckých jadrových zbraní projektu Uranverein. Pracoval s Otto Hahn, jeden z objaviteľov jadrového štiepenia, na vývoji jadrového reaktora, ale nepodarilo vyvinúť efektívny program pre jadrové zbrane. Či už to bolo z dôvodu nedostatku zdrojov alebo nedostatok želanie, aby jadrové zbrane v rukách nacistov, to je jasné.

Po vojne bol zatknutý Alsos, tajnú misiu, ktorá nasledovala postupujúcej spojeneckých síl v Európe, sa rozhodne o postupe nemeckej atómovej bomby projektu. On bol internovaný na Farm Hall v Godmanchester, Huntingdonshire, Anglicko, s poprednými nemeckými vedcami. Avšak on sa vrátil k Nemecku v roku 1946, kedy bol menovaný riaditeľom Max Planck Inštitútu pre fyziky a astrofyziky v Göttingene. V zime 1955-1956 dal Gifford prednášky "O fyzike a filozofiu" na University of St Andrews. Keď Max Planck Institute sa sťahoval do Mníchova v roku 1958 Heisenberg pokračovať ako jeho riaditeľ. Tento post zastával až do svojej rezignácie v roku 1970.

On bol aj záujem o filozofiu fyziky a písal fyziky a filozofie (1962) a fyziky a Beyond (1971).

Heisenberg dostal mnohé vyznamenania za jeho pozoruhodné príspevky okrem Nobelovej ceny za fyziku. Bol zvolený za člena Kráľovskej spoločnosti v Londýne a bol členom akadémie v Göttingene, Bavorsko, Sasko, Prusko, Švédsko, Rumunsko, Nórsko, Španielsko, Holandsko, Rím, Akademie der Naturforscher Leopoldina, Accademia dei Lincei a americká akadémia umení a vied. Medzi ocenenie získal cenu bol Kopernik.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland