Matematici

Time Line Fotografie Peniaze Pečiatky Škica Hľadať

Albert Einstein

Dátum narodenia:

Miesto narodenia:

Dátum úmrtia:

Miesto smrti:

14 March 1879

Ulm, Württemberg, Germany

18 April 1955

Princeton, New Jersey, USA

Prezentácia Wikipedia
POZOR - Automatický preklad z anglickej verzie

Okolo 1886 Albert Einstein začal svoju kariéru školu v Mníchove. Rovnako ako jeho husle lekcií, ktoré mal veku od šiestich do trinástich, on mal aj náboženskú výchovu doma, kde sa učil judaizmu. O dva roky neskôr vstúpil do Luitpold gymnázium a po tejto svoje náboženské vzdelanie získal v škole. Študoval matematiku, najmä v počte, začína okolo 1891.

V roku 1894 rodina Einsteinových presťahovala do Milána, ale Einstein zostal v Mníchove. V roku 1895 Einstein nepodarilo vyšetrenie, ktoré by mu umožnilo študovať na diplom ako elektrikár v Eidgenössische Technische Hochschule v Zürichu. Einstein sa vzdal nemeckého občianstva v roku 1896 a mala byť bez štátnej príslušnosti za niekoľko rokov. Dokonca ani žiadať o švajčiarske občianstvo až do roku 1899, udelenie štátneho občianstva v roku 1901.

Potom, ak nie je na prijímacie skúšky na ETH, Einstein navštevoval strednú školu v Aarau plánujete používať túto cestu vstúpiť na ETH v Zürichu. Zatiaľ čo v Aarau napísal esej (pre ktoré bol podávaný iba trochu vyššie polovice značky!), V ktorom písal o svojich plánoch do budúcnosti, pozri:

Ak by som mal mať to šťastie, že som prejsť skúšky, by som ísť do Zürichu. Chcel by som zostať tam po dobu štyroch rokov, aby študoval matematiku a fyziku. Ja si sám stáva učiteľom v týchto odboroch prírodných vied, výber teoretická časť z nich. Tu sú dôvody, ktoré ma vedú k tomuto plánu. Predovšetkým, je to moje dispozície pre matematické a abstraktné myslenie, a môj nedostatok predstavivosti a praktických schopností.

Vskutku Einstein uspel so svojím plánom absolvoval v roku 1900 ako učiteľ matematiky a fyziky. Jeden z jeho priateľov na ETH bol Marcel Grossmann, ktorý bol v rovnakej triede ako Einstein. Einstein sa pokúsil získať miesto, písomne Hurwitz, ktorí mali na niektoré nádej na miesto, ale nič nebolo. Tri zo spolužiakov Einstein, vrátane Grossmann, boli menovaní asistenti na ETH v Zürichu, ale jasne Einstein nemal dojem dosť a ešte v roku 1901 písal okolo univerzity v nádeji na získanie zamestnania, ale bez úspechu.

Sa to podarí, aby sa zabránilo švajčiarskej vojenskej služby z dôvodu, že má ploché nohy a kŕčové žily. Do polovice roka 1901 mal dočasnú prácu ako učiteľ, výučba matematiky na Technickej vysokej škole vo Winterthur. V tejto dobe napísal:

Dal som do ambíciu dostať na univerzitu ...

Ďalším dočasné miesto výučby v súkromnej škole v Schaffhausene nasledoval. Potom Grossmann 's otec snažil pomôcť Einstein získať prácu odporučil ho riaditeľovi patentovom úrade v Berne. Einstein bol menovaný ako technický expert tretej triedy.

Einstein pracoval v tomto patentovom úrade 1902 - 1909, drží dočasné miesto, keď bol prvýkrát menovaný, ale namiesto 1904 bola vykonaná v roku 1906 trvalé a bol povýšený do technického experta druhej triedy. Zatiaľ čo v Berne patentového úradu absolvoval úžasnou škálu teoretickej fyziky publikácií, zapísaný vo svojom voľnom čase, bez toho by využívali úzkom kontakte s odbornou literatúrou alebo kolegami.

Einstein získal doktorát na univerzite v Zürichu v roku 1905 pre prácu na novom určenie molekulárnych rozmerov. Venoval práce na Grossmann.

V prvom z troch dokumentov, všetky zapísaná v roku 1905, Einstein skúmala fenomén objavil Max Planck, podľa ktorej elektromagnetickej energie sa zdalo byť z vyžarovania objektov v diskrétnych množstvách. Energia týchto kvánt bola priamo úmerná frekvencii žiarenia. To sa zdalo byť v rozpore s klasickou elektromagnetickej teórie, založené na Maxwell 's rovnice a zákony termodynamiky, ktorý predpokladal, že elektromagnetickej energie pozostávalo z vĺn, ktoré by mohli obsahovať malé množstvo energie. Einstein používa Planck 's kvantovú hypotézu popísať elektromagnetické žiarenie svetla.

Einsteinov druhý papier 1905 navrhla, čo je dnes tzv špeciálnej teórie relativity. Krédom jeho novú teóriu o prehodnotenie klasického princípu relativity, teda že fyzikálne zákony mali mať rovnaký tvar v každom referenčnom rámci. Ako druhý základnej hypotéze, Einstein predpokladal, že rýchlosť svetla zostáva konštantná vo všetkých referenčnej hodnoty, ako to vyžaduje Maxwell 's teórie.

Neskôr v roku 1905 Einstein ukázal, ako hmoty a energie sú ekvivalentné. Einstein nebol prvý navrhnúť všetky komponenty špeciálnej teórie relativity. Jeho príspevok je zjednocujúcej dôležitých častí klasickej mechaniky, Maxwell 's elektrodynamiky.

Tretí dokumentov Einstein v roku 1905 o štatistickej mechanike, polia, ktoré boli študované Ludwig Boltzmann a Josiah Gibbs.

Po roku 1905 Einstein pokračoval v práci v oblastiach popísaných vyššie. On robil dôležité príspevky ku kvantovej teórii, ale on sa snažil rozšíriť špeciálnej teórie relativity javov vrátane zrýchlenia. Kľúčovým sa objavil v roku 1907 sa princíp ekvivalencie, v ktorom sa konala gravitačné zrýchlenie nemožno odlíšiť od zrýchlenia spôsobené mechanickými silami. Gravitačnej hmotnosti je teda totožná s inerciálnej hmotnosti.

V roku 1908 sa Einstein stal lektorom na univerzite v Berne po predložení jeho habilitačná práca Dôsledky pre vytvorenie týchto žiarenia zo zákona rozdelenia energie čierneho tela. Nasledujúci rok sa stal profesorom fyziky na univerzite v Zürichu, ktoré odstúpil jeho docent V Berne a jeho práca v patentovom úrade v Berne.

V roku 1909 Einstein bol uznaný ako vedúci vedecký mysliteľ a v tomto roku nakoniec odišiel z patentového úradu. Bol menovaný riadnym profesorom na Karl-Ferdinandova univerzite v Prahe v roku 1911. V skutočnosti 1911 bol veľmi dôležitý rok, pretože Einstein bol schopný vykonať predbežné prognózy o tom, ako lúč svetla zo vzdialenej hviezdy, ktorá prechádza v blízkosti Slnka, sa zdá byť mierne ohnutý v smere Slnka. To by bolo veľmi významné, pretože to by viedlo k prvej experimentálny dôkaz v prospech Einsteinovej teórie.

Asi 1912 Einstein začal novú etapu svojho gravitačného výskumu s pomocou svojho priateľa matematika Marcel Grossmann, vyjadrením jeho práce z hľadiska tenzora kalkulu Tullio Levi-Civita a Gregorio Ricci-Curbastro. Einstein nazval svojho nového diela všeobecnej teórie relativity. Sa presťahoval z Prahy do Zurichu v roku 1912, aby sa na stoličke u Eidgenössische Technische Hochschule v Zürichu.

Einstein sa vrátil do Nemecka v roku 1914, ale ani podať novú žiadosť o nemecké občianstvo. To, čo prijal bol impozantný ponuky. Bol to pracovné miesto v pruskej akadémie vied spolu so stoličkou (ale nie vyučovacej povinnosti) na univerzite v Berlíne. On bol tiež ponúkol ředitelování Kaiser Wilhelm Inštitútu fyziky v Berlíne, ktorý bol asi má byť vytvorený.

Po niekoľkých neúspešných štarty Einstein zverejnená koncom roka 1915, konečná verzia všeobecnej teórie. Tesne pred zverejnením tejto práci prednášal o všeobecnej teórii relativity v Göttingene a napísal:

K mojej veľkej radosti, som úplne podarilo presvedčiť Hilbert a Klein.

V skutočnosti Hilbert predložený na publikácii, týždeň pred Einstein dokončil svoju prácu, papier, ktorý obsahuje správne rovnica poľa všeobecnej teórie relativity.

Keď britská expedícia zatmenie v roku 1919 potvrdil jeho predpovede, bol Einstein zbožňovaný o bulvárnej tlače. Londýn Times titulok dňa 7. novembra 1919:

Revolúcia vo vede - Nová teória vesmíru - Newtonove myšlienky zvrhnutý.

V roku 1920 Einstein prednášky v Berlíne boli prerušené od demonštrácie, ktoré, hoci oficiálne popieral, sa takmer určite anti-židovskej. Iste existujú silné pocity vyjadril proti jeho práce počas tohto obdobia, ktoré Einstein odpovedal v tlačovej citoval Lorentz, Planck a Eddington za podporu svojej teórie a konštatuje, že niektoré Nemci by na nich zaútočil, keby bol:

... nemecký štátny príslušník s alebo bez svastiky miesto Žida s liberálne medzinárodné odsúdenie ...

Počas 1921 Einstein robil jeho prvú návštevu Spojených štátov. Jeho hlavným dôvodom bolo získať finančné prostriedky pre plánované Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Napriek tomu sa mu dostalo Barnard Medal počas jeho návštevy a niekoľkokrát prednášal o teórii relativity. On je údajne komentoval to predseda na prednáške vo veľkej sále v Princetone, ktorá bola preplnená ľuďmi:

Nikdy som si uvedomil, že aj mnohí Američania sa zaujímali o tenzorovú analýzy.

Einstein dostal Nobelovu cenu v roku 1921, ale nie pre relativity skôr pre jeho 1905 prácu na fotoelektrického javu. V skutočnosti nebol prítomný v decembri 1922 cenu získať je na ceste do Japonska. Okolo tentoraz on robil veľa medzinárodných návštev. Mal predtým navštívil Paríž v roku 1922 a počas 1923 navštívil Palestínu. Potom, čo sa jeho posledný hlavný vedecký objav o združovaní vĺn s látkou v roku 1924 natočil ďalšie návštevy v roku 1925, tentoraz do Južnej Ameriky.

Medzi ďalšie ocenenia, ktoré dostal Einstein bol Copley medailu Kráľovskej spoločnosti v roku 1925 a Zlatá medaila Kráľovskej astronomickej spoločnosti v roku 1926.

Niels Bohr a Einstein sa pokračovať v diskusii o kvantovej teórii, ktorá začala na Solvay konferencii v roku 1927. Planck, Niels Bohr, de Broglie, Heisenberg, Schrödinger a Dirac bol na tejto konferencii, okrem Einstein. Einstein odmietol poskytnúť príspevok na konferencii a:

... povedal skoro nič než predstavujú veľmi jednoduchá námietka pravdepodobnosti interpretáciu .... Potom padol späť do ticha ...

Vskutku Einstein život bol hektický a on mal zaplatiť cenu v roku 1928 s kolapsom fyzickej podané cez prepracovanie. Avšak urobil úplné uzdravenie, hoci sa šetriť v celom roku 1928.

Roku 1930 bol uskutočňovaní medzinárodných návštev zase späť do Spojených štátov. Tretia návšteve Spojených štátov v roku 1932 nasledovala ponuka post na Princetonskej univerzite. Hlavnou myšlienkou bolo, že Einstein by stráviť sedem mesiacov roka v Berlíne, päť mesiacov v Princetone. Einstein prijal a opustil Nemecko v decembri 1932 pre Spojené štáty. V nasledujúcom mesiaci nacisti prišli na sile v Nemecku a Einstein sa nikdy vrátiť tam.

Počas 1933 Einstein cestoval v Európe návšteve Oxford, Glasgow, Brusel a Zürich. Ponuky akademických pozícií, ktoré našiel tak ťažké sa dostať v roku 1901, boli hojné. Sa mu dostalo ponuky od Jeruzalema, Leiden, Oxforde, Madride a Paríži.

Aký bol určený len ako návšteva sa stala trvalé usporiadanie v roku 1935, keď sa uchádzal a bolo udelenie trvalého pobytu v Spojených štátoch. V Princetone svojej práci pokúsil zjednotiť zákony fyziky. Avšak on bol pokus problémy veľkej hĺbky, a napísal:

Som zamkol do úplne beznádejnej vedeckých problémov - tým skôr, ako starší muž, som zostal odcudzil spoločnosti tu ...

Einstein v roku 1940 sa stal občanom Spojených štátov, ale rozhodli sa zachovať svoje švajčiarske občianstvo. On robil veľa príspevkov k mieru počas jeho života. V roku 1944 prispel k vojnovému úsiliu rukopis jeho 1905 kniha o špeciálnej teórii relativity a jeho uvedenie do dražby. Vyjadrila šesť miliónov dolárov, dnes je rukopis v knižnici Kongresu.

Do roku 1949 Einstein bol dobre. Pobytu v nemocnici mu pomohol získať späť, ale on sa začal pripravovať na smrť vypracovanie jeho vôle v roku 1950. Opustil svoju vedeckú prác na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, univerzity, ktorý mal zvýšiť finančné prostriedky na jeho prvej návšteve v USA, slúžil ako guvernér univerzita 1925 - 1928, ale on odmietol ponuku na post 1933, keď bol veľmi kritický voči svojej správy.

Ešte jedna významná udalosť sa mala konať v jeho živote. Po smrti prvého prezidenta Izraela v roku 1952, izraelská vláda rozhodla ponúknuť miesto druhého prezidenta, aby Einstein. Odmietol ale našiel ponuku rozpaky, pretože to bolo ťažké ho odmietnuť, bez toho aby dochádzalo trestného činu.

Jeden týždeň pred svojou smrťou Einstein podpísal jeho posledný list. Bol to list, Bertrand Russell, v ktorom sa zhodli, že jeho meno by malo ísť na manifeste ktorom vyzýva všetky štáty, aby sa vzdal jadrových zbraní. Je príhodné, že jedna z jeho posledných aktov mal tvrdiť, ako to robil celý život, pre medzinárodný mier.

Einstein bol spopolní v Trenton, New Jersey, vo 4 hod dňa 18. apríla 1955 (v deň jeho smrti). Jeho popol bol rozptýlený na neznámom mieste.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland