Matematici

Time Line Fotografie Peniaze Pečiatky Škica Hľadať

Paul Adrien Maurice Dirac

Dátum narodenia:

Miesto narodenia:

Dátum úmrtia:

Miesto smrti:

8 Aug 1902

Bristol, England

20 Oct 1984

Tallahassee, Florida, USA

Prezentácia Wikipedia
POZOR - Automatický preklad z anglickej verzie

Paul Dirac 's otec bol Charles Adrien Ladislav Dirac a jeho matka bola Florence Hannah Holten. Charles Dirac bol švajčiarsky občan narodený v Monthey, v kantóne Valais Švajčiarsko, zatiaľ čo jeho matka pochádzala z Cornwallu v Anglicku. Charles bol vzdelávaný na univerzite v Ženeve, potom prišiel do Anglicka v roku 1888 po francúzskych a učil v Bristole. Tam sa stretol Florencia, ktorého otec sa presťahoval do Bristolu ako Master Mariner na lodi, Bristol, keď bola práca v knižnici tam. Charles a Florencii v roku 1899 oženil a sa presťahovali do domu v Bishopston, Bristol, ktorú pomenovali po Monthey mesto narodenia Charlesa. Do tejto doby bol Karel výučby francúzskeho jazyka na strednej škole pripojená k obchodníka spoluvlastníkov Technical College v Bristole.

Paul bol jedným z troch detí, jeho starší brat je Reginald Karol Felix Dirac a jeho mladšia sestra bola Beatrice Isabelle Marguerite Walla Dirac. Pavel bol veľmi prísny rodinnej výchovy. Jeho otec trval na tom, že len Francúzi hovoria u jedálenského stola, a ako výsledok, Paul bol jediný, jesť so svojím otcom v jedálni. Paulov otec bol tak prísny so svojimi synmi, že obaja boli odcudzení a Pavla bol vychovaný v trochu nešťastný domov.

Prvý školou, ktorý bol biskup Pavel navštevoval základnú školu a už v tejto škole svoje výnimočné schopnosti v matematike jasné, jeho učitelia. Keď mu bolo dvanásť rokov, nastúpil do strednej školy, ktorí študujú strednej školy, kde jeho otec učil, ktorá bola súčasťou obchodného spoluvlastníkov Technical College. Zhruba v čase Paul vstúpil do tejto školy, svetová vojna začala, a to malo pozitívny vplyv na Pavla, pretože starší chlapci v škole odišiel do vojenskej služby a mladší chlapci väčší prístup k vede laboratórií a ďalších zariadení. Paul sám písal o svojich školských rokoch:

Kupec spoluvlastníkov bola výborná škola pre vedu a moderné jazyky. Nebolo latinčiny alebo gréčtiny, niečo z toho som bol celkom rád, pretože som sa oceniť hodnotu starých kultúr. Sa cítim veľmi šťastný v mať mohol navštevovať školu. ... Bol som sa ponáhľal cez nižšie formy, a bola zavedená v ranom veku, najmä na základe matematiky, fyziky a chémie vo vyšších formách. V matematike som študoval z kníh, ktoré väčšinou boli pred zvyškom triedy. Tento rýchly rozvoj bol veľkým prínosom pre mňa v mojej druhej kariére.

On dokončil jeho školské vzdelanie v roku 1918 a potom študoval elektrotechniky na univerzite v Bristole. Do tejto doby univerzita mala v kombinácii so obchodníka spoluvlastníkov Technical College Dirac, aby zostal v rovnakej budove ako študoval počas jeho štyri roky na strednej škole. Hoci matematika bola jeho obľúbeným predmetom sa rozhodol študovať inžinierstvo štúdia na vysokej škole, pretože si myslel, že jedinou možnou kariéru matematik bol školskej výučby a určite sa chcel vyhnúť tomuto povolaniu. Získal titul v odbore inžinierstvo v roku 1921, ale po tomto, po nevýraznej letné brigády v inžinierskych prác, nenašiel stále miesto. Do tejto doby bol vývoj skutočnú vášeň pre matematiku, ale jeho pokusy o štúdium na Cambridge zlyhal trochu zvláštne dôvody.

Ak vezmeme štipendium Cambridge skúšky v júni 1921 získal štipendium na štúdium matematiky na St John College, Cambridge, ale neposkytli dostatok, aby ho podporili. Dodatočná pomoc by sa očakávať od svojej miestne školské úrady, ale bol odmietnutý pomoc z dôvodu, že jeho otec nebol britským občanom dostatočne dlhú dobu. Dirac bola ponúknutá možnosť študovať matematiku v Bristole bez platenia poplatkov, a urobil tak bola udelená prvej triedy vyznamenaním v roku 1923. Po tomto on bol udelený grant, aby uskutočnila výskum v Cambridge a začal študovať v roku 1923.

Dirac dúfal, že jeho výskum pod dohľadom Ebenezer Cunningham, v tejto dobe stal Dirac fascinovala v všeobecnej teórii relativity a chcel, aby uskutočnila výskum na túto tému. Cunningham už toľko výskumu študentov, zatiaľ čo on bol pripravený vziať na seba, a tak Dirac bol pod dohľadom Ralph Fowler. Autori napísať:

Fowler potom predné teoretik v Cambridge, zběhlý v kvantovej teórii atómov, jeho vlastný výskum bol väčšinou o štatistickej mechanike. Bol uznaný v Dirac študent nezvyčajné schopnosti. Pod jeho vplyvom Dirac pracoval na niektoré problémy v štatistickej mechanike. Do šiestich mesiacov po príchode do Cambridge napísal dva dokumenty o týchto problémoch. Nepochybujem o tom, Fowler vzbudil jeho záujem o kvantovej teórii, a máji 1924 Dirac dokončil jeho prvý papier, ktoré sa zaoberajú kvantovú problémy. Štyri ďalšie dokumenty boli ukončené v novembri 1925.

Napriek zjavnej akademického úspechu Dirac užili ako výskumný študent to nebolo ľahké pre neho. Jeho brat Reginald Dirac spáchal samovraždu počas tohto obdobia. Žiadny dôvod k samovražde sa zdá byť známe, ale Dirac vzťahy so svojím otcom, ktorý už napäté, zdalo takmer do konca úplne po tejto ktoré naznačujú, že Dirac cítil, že jeho otec vykonávajú aspoň nejaké zodpovednosti. Osoba, ktorá už mala niekoľko priateľov, táto osobná tragédia mala ten efekt, že ho ešte viac stiahnuté.

Hoci už mal výborný štart do jeho vedeckej kariéry, ešte pôsobivejšie práce bolo sledovať. To bolo v dôsledku Dirac sú uvedené dôkazy o stati Heisenberg čítať v lete roku 1925. Význam algebraické vlastnosti Heisenberg 's komutátory udrel Dirac, keď bol na prechádzku v krajine. Uvedomil si, že Heisenberg 's princíp neurčitosti bolo vyhlásenie noncommutativity z kvantové mechanických observables. Uvedomil si, analógie s držiakmi Poisson v Hamiltonian mechanici. Higgs píše:

Táto podobnosť predpokladu, vodítko, ktoré ho priviedlo k formulácii prvýkrát matematicky konzistentnú všeobecnej teórie kvantovej mechaniky v korešpondencii s Hamiltonian mechanici.

Myšlienky boli položené v Dirac dizertačnej práce Kvantová mechanika, pre ktoré získal Ph.D. v roku 1926. Je pozoruhodné, že Dirac mal jedenásť článkov v tlači pred podaním svojej dizertačnej práci. Po udelení stupňa odišiel do Kodane, aby spolupracovala s Niels Bohr, pohybujúce sa na Göttingen vo februári 1927, kedy bol v styku s Robert Oppenheimer, Max Born, James Franck a ruskej Igor Tamm. Prijíma pozvanie od Ehrenfest, strávil niekoľko týždňov v Leidene na svojej ceste späť do Cambridge. Bol zvolený Fellow St John College, Cambridge v roku 1927.

Dirac navštívil Sovietsky zväz v roku 1928. Bola to prvá z mnohých návštev išiel znova v roku 1929, 1930, 1932, 1933, 1935, 1936, 1937, 1957, 1965 a 1973. Aj v roku 1928 našiel spojenie medzi relativity a kvantovej mechaniky, jeho slávny spin-1 / 2 Diracova rovnica. V roku 1929 nakrútil svojej prvej návšteve v Spojených štátoch, prednášal na univerzite vo Wisconsine a Michigane. Po návšteve spolu s Heisenberg, prešiel Pacifiku a prednášal v Japonsku. On sa vrátil cez trans-sibírska železnica.

Dirac v roku 1930 uverejní princípy kvantovej mechaniky, a pre túto prácu mu bola udelená Nobelova cena za fyziku v roku 1933. De Fácia, revízie, hovorí tejto knihy:

Dirac nebola ovplyvnená kŕmenie šialenstvo v experimentálnej fenomenologie času. To dodalo Dirac knihy ... trvalej kvality, že len málo diel nemôže vyrovnať.

Autori poznamenávajú, že knihy:

... odráža Dirac je veľmi charakteristický prístup: abstraktné, ale jednoduché, vždy výber dôležitých bodov a dohadovať sa s bezkonkurenčnou logiky.

Nekrológ poznámky:

Jeho prednášky v Cambridge bola úzko vychádza z [princípmi kvantovej mechaniky], a prepravená na niekoľko generácií študentov silný dojem elegancie súdržnosti a kvantovej teórie. Oni tvoria jeho hlavný prínos ku vzdelaniu, pretože sa veľmi málo výskumu študentov.

Aj Dirac v roku 1930 bol zvolený za člena Kráľovskej spoločnosti. Táto česť prišla prvýkrát, že jeho meno bol predložený, samo o sebe dosť neobvyklej udalosti, ktorá vypovedá mnohé o mimoriadne vysokú mienku, že Dirac kolegovia vedci o ňom.

Dirac Lucasian bol menovaný profesorom matematiky na univerzite v Cambridge v roku 1932, ktorú zastával 37 rokov. V roku 1933 publikoval priekopnícku knihu o Lagrangian kvantovej mechaniky, ktorá sa stala základom, na ktorom Feynman neskôr postavil jeho myšlienky na cestu integrálu. V rovnakom roku Dirac získal Nobelovu cenu za fyziku, ktorý zdieľal s Schrödinger. Je to zaujímavý komentár k prírode Dirac, že jeho prvá myšlienka bola znížte cenu z toho dôvodu, že nenávidel publicitu. Avšak keď sa poukázať na to, aby mu, že dostane oveľa viac publicity, ak odmietol cenu, on to prijal. Iný komentár k tejto udalosti je, že Dirac bolo povedané, že by mohol pozvať svojich rodičov na slávnostnom ceremoniáli v Štokholme, ale on sa rozhodol pozvať len jeho matka a nie otec.

Akademického roka 1934-35 bol dôležitý pre Dirac ako pre osobné aj profesijné dôvody. Navštívil Institute for Advanced Study v Princetone, a tam sa spriatelil s Wigner. Kým tam bol Wigner Dirac 's sestra Margit, ktorý žil v Budapešti, navštívil svojho brata. Toto náhodné stretnutie viedlo v januári 1937, Dirac brať Margit v Londýne. Margit bola vydatá a mala dve deti a Judita Gabriel Andrew z prvého manželstva. Obe deti prijal meno Dirac a Gabriel Andrew Dirac šiel sa stal slávny matematik čistý, a to najmä prispievať do teórie grafov, stal profesorom čistej matematiky na univerzite v Aarhuse v Dánsku.

V roku 1937, toho istého roku, keď sa oženil, Dirac publikoval svoju prvú knihu o veľkom a kozmologické otázky. Máme ďalej vyjadriť svoje predstavy o kozmológii nižšie. Vydal knihu o svojej slávnej klasickej elektrónovej teórie, ktorá zahŕňala množstvo renormalizace a žiariace reakcie v roku 1938. Dirac pracoval počas druhej svetovej vojny na separáciu uránu a jadrových zbraní. Najmä pôsobil ako konzultant pre skupiny v Birminghame prácu na atómovej energie. Toto spojenie viedlo k Dirac je zabránené britskou vládou z návštevy Sovietskeho zväzu, po skončení vojny, nebol schopný znova navštíviť až do roku 1957.

Zistili sme, že vyššie Dirac bol volil člena kráľovskej spoločnosti v roku 1930. Mu bola udelená Royal Society 's Royal medailu v roku 1939 a spoločnosť mu udelila svoju Copley medaily v roku 1952:

... v uznanie jeho pozoruhodné príspevky k relativistické dynamike častíc v kvantovej mechanike.

Dirac v roku 1969 odišiel z Lucasian stoličky matematiky v Cambridge a odišiel so svojou rodinou na Floridu v Spojených štátoch. Držal hosťujúci menovania na univerzite v Miami, Florida State University. Potom, v roku 1971, bol Dirac menovaný profesorom fyziky na Floridskej štátnej univerzite, kde pokračoval vo výskume.

V roku 1973 a 1975 prednášal v Dirac fyzikálne inženýrská inštitútu v Leningrade. V týchto prednáškach hovoril o problémoch kozmológie, alebo presnejšie povedané, na problémy, ktoré nie sú-rozmerových kombinácií svetových konštánt.

Hoci Dirac sa nesmierne dôležité príspevky k fyzike, je dôležité si uvedomiť, že on bol vždy motivovaný princípy matematickej krásy. Dirac jednotnej teórie kvantovej mechaniky a teórie relativity, ale tiež je pripomínaný pre jeho vynikajúcu prácu na magnetickej monopole, základná dĺžka, antihmota, d-funkcie, podprsenka-kets, atď

Tam je štandardná folklórnych príbehov Dirac, väčšinou obieha okolo Dirac hovorí presne to, čo chcel, a nič viac. Raz, keď niekto, takže zdvorilé konverzácie pri večeri, sa vyjadril, že to bolo veterno, Dirac od stola a išiel ku dverám a pozrela sa, vrátil sa k stolu a odpovedala, že to bolo naozaj veterno. To bolo v žartu povedal, že jeho slovník hovorené tvorili "áno", "Nie", a "neviem". Iste, keď Chandrasekhar vysvetľoval svoje myšlienky, aby mu neustále Dirac vložil "áno", potom vysvetlil Chandrasekhar, že "áno", neznamená, že súhlasil s tým, čo hovoril, len to, že si prial, aby aj naďalej. On raz povedal:

Učil som sa v škole nikdy začať vetu, bez toho aby vedel, že do konca roka.

To môže vysvetľovať veľa o jeho rozhovor, a tiež o jeho krásne písomné vety v jeho kníh a článkov.

Dirac získal mnoho vyznamenaní za svoju prácu, z ktorých sme sa zmienili vyššie. Odmietol prijať čestné tituly, ale on to akceptovať čestné členstvo akadémií a učených spoločností. Zoznam týchto je dlhý, ale sú medzi nimi aj sovietskej akadémie vied (1931), indickej akadémie vied (1939), čínske Physical Society (1943), Kráľovskej írskej akadémie (1944), Royal Society of Edinburgh (1946), Institut de Francúzsko (1946), National Institute of Sciences of India (1947), American Physical Society (1948), National Academy of Sciences (1949), Národná akadémia vied a umení (1950), Accademia delle Scienze di Torino (1951), Academia das Ciencias de Lisboa (1953), Pápežskej akadémie vied, vo Vatikáne (1958), Accademia Nazionale dei Lincei, Rím (1960), Dánske kráľovskej akadémii vied (1962) a Académie des Sciences v Paríži (1963). On bol vymenovaný do Rádu za zásluhy v roku 1973.

Pamätník stretnutie sa konalo na univerzite v Cambridge v dňoch 19. apríla 1985 a dokumenty predložené na tomto zasadnutí bola uverejnená v pocty sa Paul Dirac, Cambridge, 1985 (Bristol, 1987). Papiere ,,,,, a pochádzajú z tohto objemu. Achuthan, preskúmanie zväzku, píše:

... sme naživo vidieť všade brilantné odtlačky Dirac, zjednotiteľ kvantovej mechaniky a teórie relativity. Každá zo skladieb je nielen vo chvále mimoriadne nadaných intelekt, ale aj miesta na zázname, ako hlboko a abidingly ľudská myseľ môže ponoriť do ríše matematického modelovania a pochopenie, vedenie neporušený duchu krásy a jasnosti tvorivého génia. Len niekoľko nositeľov Nobelovej ceny, kedy môžete porovnať, ako dobre sa tento obrovský matematických vied v ktorého zánik sveta originálneho myslenia určite stratil jednu z najcennejších duše zachovanie našťastie ešte slávu pre iné spievať a emulovať na dlhú dobu .

V novembri 1995 bola odhalená pamätná doska vo Westminster Abbey pripomínajúca Paul Dirac. Objem sa skladá z prednášok ku kráľovskej spoločnosti v tomto prípade. Pomník adresa bola predkladá Stephen Hawking, ktorý bol Dirac nástupcu v kresle Lucasian matematiky v Cambridge, ktorá bola pôvodne Newton 's stolička.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland