ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

Niels Henrik David Bohr

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

7 Oct 1885

Copenhagen, Denmark

18 Nov 1962

Copenhagen, Denmark

ارائه ویکیپدیا
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

نیلز بور 'ثانیه بور پدر مسیحی و مادر او الن آدلر بود. کریستین بور دکترا در زمینه فیزیولوژی از دانشگاه کپنهاگ در سال 1880 اعطا شد و در سال 1881 او Privatdozent در دانشگاه شد. در اواخر همان سال او ازدواج کرد الن که دختر دیوید آدلر ، سیاستمدار یهودی ایستاده بالا در دانمارک زندگی سیاسی و تجاری بود. مسیحی و الن سه فرزند بود. فرزند ارشد جنی در سال 1883 متولد شد در عمارت که دیوید آدلر مخالف بود Christiansborg قلعه متعلق به دانمارکی که در آن مجلس نشسته. الن مادر را به در این خانه زندگی می کنند پس از همسرش دیوید آدلر ادامه داد درگذشته بود در سالهای 1878 و الن بازگشت به صفحه اصلی او و مادرش رفته بود به فرزندش. دو سال بعد نیلز بر مادر او 25 سالگرد تولد هفتم در همان صفحه اصلی با شکوه متولد شد ، الن دوباره که برای تولد فرزند خود را به خانه او و مادرش بازگشته است. فرزند سوم از خانواده ، که رفت تا تبدیل به یک ریاضیدان معروف ، هارالد بور بود که دو سال جوانتر از نیلز بود.

هنگامی که نیلس تنها چند ماه سن داشت پدرش مسیحی به عنوان یک مدرس دانشگاه ، برای پر کردن پست منصوب شده بود ، سمت چپ خالی از مرگ پیتر Panum ، استاد فیزیولوژی در دانشگاه کپنهاگ ، و کوتاه مدت در حالی که بعد از نقل مکان خانواده به خانه به استادی Panum در کپنهاک است.

کندی می نویسد در :

نیلس ، هارالد ، و خواهر بزرگتر خود ، جنی ، در یک خانه محرک کشت و بزرگ شد. اولین روز خود را از آنها به جهان ایده ها و بحث ، در معرض نظرات متضاد بود و خوب و عقلانی مورد بررسی قرار temperedly ، و آنها احترام به همه کسانی که به دنبال دانش و درک عمیق تر توسعه یافته.

در یدلایمخیرات 1891 اکتبر نیلس وارد مدرسه Grammelholms. وی با حضور این مدرسه ، به عنوان بود و برادرش هارالد ، برای تکمیل تحصیلات متوسطه خود را مصرف Studenterexamen خود را در سال 1903. او در مدرسه خوب بدون همیشه درخشان است ، که معمولا آینده سوم یا چهارم در کلاس حدود 20 دانش آموزان بود. اگر او واقعا در عنوان آن سرآمد بود ، شاید شگفت آور ، آموزش و پرورش فیزیکی. او فوتبالیست فوق العاده بود ، هنوز به خوبی به عنوان برادرش هارالد که برنده مدال نقره بازی برای فوتبال دانمارک نیست. نیلس در حالی که برخی از دوستان خوب در مدرسه ، اما بهترین دوست خود را در طول زندگی اش و برادرش هارالد ساخته شده بود.

آخرین بار او را در طول دو سال در مدرسه نیلس تخصصی در ریاضیات و فیزیک. مطمئنا برخی از شواهد وجود دارد که او به زودی متوجه باشند که معلم ریاضیات بود به خوبی درک از موضوع را نه به عنوان او باید بود ، و او تا حدودی از دانش آموز استثنایی که بور وحشت زده شد. در فیزیک نیز بور مورد مطالعه متون جلوتر از کلاس پیدا کردن خطاهای موجود در آنها را. این پدر ، بیش از معلمان مدرسه اش ، که او را در مطالعات خود در ریاضیات و فیزیک الهام گرفته شده بود. او در سال 1922 نوشته است :

علاقه من در مطالعه فیزیک در حالی که من هنوز در مدرسه بود بیدار شده بود ، عمدتا با توجه به تاثیر پدر من.

بور مورد مطالعه در دانشگاه کپنهاگ که او در سال 1903 وارد شده باشد. او فیزیک به عنوان موضوع اصلی را مورد مطالعه قرار گرفت اما ریاضیات ، ستاره شناسی و شیمی به عنوان مطالب اندک. او توسط فیزیک مسیحی و فلسفه Christiansen توسط هارالد Hoffding آموزش داده شد. او هر دوی آنها را برای سالهای زیادی از دوستان شناخته شده بودند آنها نزدیک با پدر خود و به عنوان بخشی از یک گروه بحث به طور منظم ، با هر دو برادر و هارالد نیلس بور شرکت کننده در اسرع وقت آنها به اندازه کافی قدیمی برای مشارکت در ملاقات کرده بود. بور ریاضیات در دانشگاه تدریس توسط Thorvald Thiele شد.

بور در دانشگاه نمی تواند انجام آزمایشهای فیزیک از آنجا که آزمایشگاه فیزیک وجود نداشت. با این حال پدر او را به حال یک آزمایشگاه فیزیولوژی و اولین مقاله خود را شرح کار آزمایشی ، در فیزیک که او را که در آزمایشگاه انجام می شود. او املا کاغذ به برادرش هارالد. شاگردی از نیلس نوشت و هارالد :

دو تفکیک ناپذیر هستند. من هرگز مردم را به دست می شود تا نزدیک به هم هستند.

این مقاله ، تنها که بور نوشت که او را شرح آزمایش های انجام بوده است. با آن که مدال طلا برای یدلایمخیرات 1906 از آکادمی سلطنتی علوم دانمارک را برای تجزیه و تحلیل خود را از ارتعاشات از جت آب به عنوان ابزاری برای تعیین کشش سطحی آن خود کرد. او در کارشناسی ارشد از دانشگاه کپنهاگ در سال 1909 و دکتری خود را یدلایمخیرات 1911 مه برای دریافت پایان نامه مطالعات در نظریه الکترونی فلزات برخوردار شوند. این پایان نامه بر اساس فیزیک کلاسیک بود و به این ترتیب ، لزوما موفق به توضیح اثرات معینی باشد. بور نوشت : در این کار می کنید :

این کار به نظر نمی رسد در مرحله فعلی توسعه نظریه الکترون ممکن است که توضیح می دهند خواص مغناطیسی اجسام از این تئوری دارد.

بور اختصاص داده تز خود را به یاد پدرش که از حمله قلبی چند ماه پیش از آن در یدلایمخیرات 1911 فوریه فوت کرده بود. در این زمان بور به Margrethe Norlund مشغول بود. جفت ازدواج کرده در 1 اوت 1912 و ریچارد کورانت ، صحبت پس از مرگ بور است ، به حال این را به ازدواج آنها می گویند :

برخی از افراد در مورد شرایط خوش شانس را که ترکیبی از نیلس آنقدر موفق به نظرشان. من فکر میکنم مواد تشکیل دهنده زندگی او شد به هیچ وجه از مسائل احتمال ingrained اما عمیقا در ساختار شخصیت او را... این شد شانس نیست ، بلکه بینش عمیق ، او را که منجر به در سال های جوان و همسرش ، که ، همانطور که همه میدانیم ، چنان نقش اساسی در ساخت یافتن تمام خود را علمی و فعالیت های شخصی امکان پذیر و هماهنگ.

بور به بنیاد برای کمک هزینه سفر Carlsberg یدلایمخیرات 1911 مه گرفته و پس از جایزه ساخته شده بود ، به انگلستان در سال یدلایمخیرات 1911 سپتامبر رفت و با سر تامسون مطالعه JJ در کمبریج. او به خرج خود را تمام مدت مطالعه ، در کمبریج در نظر گرفته شده بود اما او با تامسون و در پس گرفتن نیست ، پس از ملاقات با ارنست رادرفورد در کمبریج در ماه دسامبر 1911 ، بور منتقل شد به دانشگاه ویکتوریا ، منچستر (در حال حاضر دانشگاه منچستر) در یدلایمخیرات 1912 مارس. زمان خیلی اتفاقی بود چون در مدت کوتاهی قبل از ملاقات بور و رادرفورد ، رادرفورد به حال منتشر شده کار اصلی که نشان می دهد قسمت عمده جرم اتم در هسته اقامت.

در منچستر مشغول به کار با گروه بور رادرفورد در ساختار اتم. رادرفورد مدل بور در هر دو نقش را برای او کیفیت های شخصی و علمی تبدیل شد. با استفاده از ایده های کوانتومی پلانک و به دلیل انیشتین ، بور و حدس زده است که یک اتم می تواند فقط در یک مجموعه گسسته از کشورهای انرژی پایدار وجود داشته باشد. شواهد فوق العاده وجود دارد ، امروز از پیشرفت علمی بور را از او اغلب با برادرش هارالد مکاتبه. او به هارالد در یدلایمخیرات 1912 ژوئن 12 نوشته است :

شما می توانید تصور کنید آن را خوب است که اینجا ، جایی که بسیاری افراد را به صحبت با... وجود داشت. و این کار را با کسانی که اطلاع بیشتر در مورد این چیزها ؛ و پروفسور رادرفورد طول می کشد چنین علاقه سرزنده و در همه است که او معتقد است چیزی وجود دارد اید در آخرین سالهای او کار کرده است از یک تئوری در ساختار اتم ، که به نظر می رسد کاملا کمی محکم تر از هر چیزی است که تا به امروز وجود داشته است ، تاسیس شد.

یک هفته پس از نوشتن این نامه ، در 19 ژوئن ، بور بود و گزارش پیشرفت هارالد :

شاید متوجه کمی در مورد ساختار اتم. آیا در مورد آن بحث نیست که هر کسی ، در غیر این صورت من برای نوشتن نمی تواند به شما درباره آن را تا به زودی. ... شما را در درک که من هنوز ممکن است اشتباه است ؛ برای آن نشده است مشغول به کار به طور کامل خارج نشده (ولی من فکر نمی کنم آن اشتباه است). ... اعتقاد من ، من مشتاق به آن را در پایان عجله ، و برای انجام چنین کاری من گرفته اند چند روز خارج از آزمایشگاه (این هم یک برنامه محرمانه).

توسط یدلایمخیرات ژوئیه 13 او نوشته است :

چیزهایی که می رویم و نه خوب ، برای من اعتقاد دارم که من متوجه چند چیز ، اما ، تا مطمئن شوید که ، من نشده اند بنابراین سریع به آنها را کار کردن به عنوان احمق بود به من فکر می کنم. من امیدوارم که یک کمی کاغذ آماده و آن را قبل از رادرفورد نشان دادن به من را ترک و به همین دلیل من هستم تا مشغول ، پس سرش شلوغ است.

هرچند رادرفورد و بور به حال شخصیت های کاملا متفاوت ، آنها به طور مشترک شور و شوق زیادی برای فیزیک و آنها نیز دوست یکدیگر باشید. با این حال رابطه بود که هرگز کاملا از دوستان نزدیک از بور رادرفورد همواره به عنوان معلم او را دیدم. آنها از زمان آنها در سال 1911 تا ملاقات مکاتبه یدلایمخیرات 1937 ، سال مرگ رادرفورد است.

در یدلایمخیرات 1912 ژوئیه 24 ، با کاغذ هنوز ناتمام خود ، گروه بور رادرفورد در منچستر را ترک کرد و برگشت به کپنهاک به ادامه نظریه جدید او را از اتم به منظور توسعه ، از اتمام کار در سال 1913. در همان سال او سه مقاله از اهمیت بنیادین در تئوری ساختار اتمی منتشر شده است. مقاله اول در اتم هیدروژن ، دو بعدی در ساختار اتم های سنگین تر از هیدروژن است. در این مقالات بور :

... تنظیم startling تلاش خود را به ترکیب جنبه های گوناگون از فیزیک کلاسیک را با مفهوم پلانک 'ثانیه کوانتومی عمل. ... سه مقاله معروف... شکل پایه و اساس اعتبار اولیه بور است. کار او ، اگرچه بلافاصله توسط همه پذیرفته نیست ، intrigued معاصران خود را ساخته و آنها را از نیاز به شیوه جدیدی را برای شرح وقایع در سطح اتمی آن آگاه است. اتم بور ، اگر چه آن را علمی جایگزین شده است ، ادامه یابد حتی امروز هم در ذهن بسیاری از مردم به عنوان یک تصویر واضح از آنچه اتم مانند و نمادی از نگاه فیزیک.

در یدلایمخیرات 1913 ژوئیه بور به عنوان تدریس در کپنهاک منصوب شد. با این حال از آن بود که وضعیت او را خوشحال و از او می تواند به سبک فیزیک ریاضی است که او در حال توسعه را دنبال نبود. در یدلایمخیرات 1914 مارس 10 ، او به وزارت امور آموزشی نوشته است :

امضاء طول می کشد آزادی تسلیم دادخواست این اداره به درباره تاسیس کرسی استادی در فیزیک نظری در دانشگاه و احتمالا علاوه بر واگذار کردن به من با آن موقعیت به ارمغان بیاورد.

این حرکت ، اما در حال حاضر بالا ضخیم بور 'sشهرت معنا بود که او را جدی خواهد شد. دانشکده دانشگاه او را برای یک صندلی از فیزیک نظری توصیه می شود ، اما وزارت امور آموزشی تصمیم به تاخیر تایید ارسال. البته در سال 1914 بار بور شدند نامشخص است و متوجه است که هیچ تصمیم گیری سریع بود به احتمال زیاد. به همین جهت به پذیرفتن پیشنهاد شده توسط رادرفورد برای پیوستن به گروه خود را به عنوان منچستر Schuster خواننده خوشحال بود. انتظار می رود که او در منچستر می شود برای یک سال ، با پیش بینی که صندلی او در فیزیک نظری در کپنهاک که توسط آن تایید شده باشد. وقوع جنگ جهانی اول در حالی که او در تعطیلات در Tyrol قبل از مسافرت به منچستر ساخته شده بود سفر خود را بسیار دشوار است ، اما او و همسرش در منچستر در یدلایمخیرات 1914 اکتبر وارد دور داشتن sailed شمال اسکاتلند را از طریق توفان شدید در راه خود.

بور بود در منچستر بیش از او انتظار می رود از صندلی خود را تا یدلایمخیرات 1916 آوریل تایید نشده بود. با این حال ، یک دوره بسیار سازنده و شادی بود. País می نویسد در :

در اوایل تابستان از یدلایمخیرات 1916 Bohrs بازگشت به دانمارک. چهار سال قبل از بور منچستر پر از هیجان انگیز است ، اما ایده های هضم نشده در مورد اتم را ترک کرده بود. در حال حاضر او به عنوان استاد که در زمینه رفتگان ، به عنوان یک استاد در کپنهاگ ، با همسرش بود که در انتظار اولین فرزند خود را در کنار او.

در سال 1917 بور به آکادمی سلطنتی علوم دانمارک انتخاب شد و او شروع به موسسه فیزیک نظری کپنهاگ در برنامه است. این کار را برای او ایجاد شد ، و از گشایش آن در سال 1921 ، او مدیر آن ، و موقعیت او برای بقیه عمر خود را برگزار شد :

این موسسه به زودی مکه برای فیزیکدانان نظری از سراسر جهان تبدیل شد ، و پس از یدلایمخیرات 1933 پناهگاه خوبی برای بسیاری از دانشمندان که هیتلر از آلمان فرار کرده بود. مرکز اجتماعی خود عمارت "Gamle Carlsberg" ، توسط بنیانگذار ابجوسازی معروف به ملت ایران داده شد و در اختیار قرار داده نیلز بور در سال 1932. در اینجا ، که تحت مراقبت مادرانه همسر زیبا بور است ، Margrethe... دانش آموزان و دانش پژوهان همه ملت ها گرد هم آمدند تا غذا خوردن و صحبت کردن و گوش دادن به موسیقی ، و اغلب به تحصن کاملا به معنای واقعی کلمه در پای بور ، تلاش برای به چالش گرفتن اظهارات خود ، نظر دقیق و لطیف جوک ها ، صحبت او را صدا نرم دانمارکی.

بور است بهترین راه حل برای تحقیقات در ساختار اتمی شناخته شده در بالا و همچنین برای کار بر روی تابش ، که او را یدلایمخیرات 1922 برنده جایزه نوبل فیزیک خوانده می شود. او به سخنرانی در کار است که برای او جایزه در 11 دسامبر 1922 در استکهلم اهدا شد. او از ثبات اتمی و تئوری الکترودینامیک دادن حساب از ریشه های شکلگیری نظریه کوانتوم ، صحبت کردیم ، طیف هیدروژن ، توضیح روابط بین عناصر. توضیح او تحت پوشش جذب و تحریک خطوط طیفی و مکاتبات اصل که او خود را در سه مقاله در نظریه کوانتومی طیف بین 1918 و 1922 تنظیم کرده بود.

در سال 1923 بور summed تا ایده :

صرف نظر از حرکت بنیادین از ایده ها از نظریه های مکانیک کلاسیک و الکترودینامیک درگیر در این postulates ، ممکن بوده است آن را برای ردیابی ارتباط بین تابش اشعه ساطع شده توسط اتم و حرکت ذرات که در نمایشگاه قیاس گسترده به آن ادعا شده توسط افکار و کلاسیک از منبع اشعه.

مکانیک کوانتومی ممکن است که گفت : در سال 1925 وارد کشور شدند و دو سال بعد هایزنبرگ اصل عدم قطعیت خود را اعلام کرد. در یک جلسه در Cómo در شمال ایتالیا در یدلایمخیرات 1927 سپتامبر بور نامزد خود را از اصل متمم که داد تفسیر فیزیکی هایزنبرگ 'ثانیه روابط عدم قطعیت. او پیشنهاد متمم از تصورات و تصاویر ، ذره موج ، متغیرهای مزدوج ، تکامل کوانتومی -- کلاسیک و غیره اندازه گیری و اساسا به عنوان یک تفسیر جدیدی از پایه های تئوری کوانتوم. ایده های بور در کمال به طور کامل در کاوش.

بور تصور می کردند که ایده اش از تکمیل می تواند نقش مهمی در زمینه های دیگری از فیزیک کوانتوم و بازی او در این ایده ها در سراسر بقیه زندگی اش کار کرده است. او در نظر گرفته نرم افزار کاربردی برای زیست شناسی ، روانشناسی و معرفت شناسی. پیشنهاد شده است که این ایده از متمم آمد از فیزیک خارج ، برخی از استدلال است که ریشه های این ایده آمدند از بحث و مذاکره با پدرش ، Christiansen و Hoffding فیلسوف زمانی که او هنوز در مدرسه بود. صداها ، از جمله در País ، دلائل قانع کننده را به نشان می دهد که بور بود فلسفه Hoffding 'sآگاهانه تحت تاثیر قرار نمی.

برای مشاهده آن بور از نظریه کوانتوم بود که در نهایت تبدیل شدن به پذیرفته شد. انیشتین ، ابراز شک و تردید در مورد قبر تفسیر بور و بور ، انیشتین و Ehrenfest ساعات زیادی را صرف در بحث عمیق است ، اما بور مشاهده 'sغالب. بور بیان این دیدگاه گفت :

مدارک تجربی تحت شرایط مختلف به دست آمده می توانند درون یک عکس نه تنها مدرک باشد ، ولی باید به عنوان مکمل در مفهوم که فقط کلیت پدیده های اگزوز اطلاعات ممکن است در مورد اشیا در نظر گرفته شود.

HBG Casimir نوشت : توصیف آنچه آن را مانند کار با بور در موسسه او این بود :

حتی که تمرکز بیشتری داشتند و به شدت در ادامه اقامت در قدرت از هر کدام از ما ، نگاه را برای استراحت در پازل جدول کلمات متقاطع ، در ورزش ها ، و در بحث ها شوخ بور.

دیگر بور سهم مهمی را ، علاوه بر تئوری کوانتوم ، شامل توضیحات نظری خود را در جدول تناوبی عناصر در حدود 1920 ، نظریه خود را از هسته اتم در حال ترکیب ساختار در سال 1936 ، و درک او از عمل شکافت هسته اتم اورانیوم در شرایط 235 ایزوتوپ 1939.

بور در سال 1937 ، همسر و پسر خود را هانس ، ساخته تور جهان است. آنها به ایالات متحده ، ژاپن ، چین ، و اتحاد جماهیر شوروی سابق سفر. در همان سال او با حضور در مراسم تشییع جنازه رادرفورد کلیسای وستمینستر در لندن ، حرکت دادن یک سخنرانی :

وقتی که من اولین بار بود امتیاز کار شخصی تحت الهام بخش او شد در حال حاضر از بزرگ ترین فیزیکدان مشهور است ، اما با این حال او شد و سپس ، و همیشه ، باز باقی مانده برای گوش دادن به آنچه مرد جوان بود در ذهن او. ... فکر او را همیشه برای ما می شود یک منبع ارزشمند به جا مانده از تشویق و بردباری.

بور ، اگر چه او در کلیسای مسیحی christened شده بود ، به حال ریشه های یهودی را در کنار مادر خود و غیره ، زمانی که نازی ها دانمارک را اشغال کردند در سال 1940 ، بیش از عمر خود را دشوار شد. او مجبور بود در سال 1943 به سوئد فرار با قایق ماهیگیری می شود گرفته شده است. از آنجا او به انگلستان پرواز بود که او شروع به بر روی این پروژه را به ساختن یک بمب اتمی شکافت هسته ای کار کند. بعد از چند ماه او با گروه تحقیقاتی انگلیس به لوس آلاموس در ایالات متحده رفتند جایی که آنها کار بر روی پروژه را ادامه داد.

بور با این حال عمیقا در مورد کنترل سلاح های هسته ای و از 1944 ، او سعی در متقاعد کردن چرچیل و روزولت برای نیاز به همکاری بین المللی بود که نگران است. او یک نامه نوشت عمومی سازمان ملل متحد در سال 1950 برای استدلال عقلانی ، سیاست های صلح آمیز اتمی :

بشریت را با خطرات ناشی از شخصیت بی سابقه ای مواجه شود مگر اینکه ، در زمان مقتضی ، اقدامات را می توان به پیش گویی کردن به یک مسابقه تسلیحات خطر ناک در چنین نیرومند برای ایجاد و کنترل های بین المللی از ساخت و استفاده از مواد قدرتمند.

Aage پسر بور نیز یک فیزیکدان بود و جایزه نوبل فیزیک در سال 1975. (این فقط یک نمونه از دانشمندان مشهور در خانواده همان دیگران هستند Vlecks ون و همچنین Braggs و مادام کوری و او را دختر ایرن ژولیو.)

بور اولین بار آمریکا اتم برای صلح در سال 1957 جایزه دریافت کرد. او از حمله قلبی در خانه اش در سال 1962 درگذشت و پس از این دانشمندان و شخصیتهای برجسته جهان در سرتاسر ادای احترامات در پرداخت به او ملحق شد. کندی ، رئيس جمهور نوشت : (نگاه کنید به عنوان مثال) :

دانشمندان آمریکایی ، در واقع تمام شهروندان آمریکایی می دانستند که به نام دکتر بور و سهم بزرگ او ، مورد احترام اند و او را برای بیش از دو نسل venerated...


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland