Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Jean-Christophe Yoccoz

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

29 May 1957

France

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Jean-Christophe Yoccoz ilk Ecole Normale Supérieure için giriş sınavı ve Ecole Polytechnique için de 1975 yılında yerleştirilmiştir. 1977 ortak ilk sırada içinde Agrégation de Mathématiques aldı.

Yoccoz Brezilya'da 1981-1983 yılında askerliğini yaptı. O M Herman öğrencisi oldu ve 1985 yılında doktora tezini sundu. Herman, dinamik sistemlerde lider bir kelime uzman bir öğrenci olarak, bu Yoccoz kendini dinamik sistemlerde çalışacak şaşırtıcı değildi. Ancak, dikkat çekici olarak ne kadar hızlı Yoccoz bu alanda en parlak araştırmacı olarak kendini kurmak oldu. Onun tezde, Yoccoz aynı zamanda zayıf varsayımlar altında aynı sonuçları elde etmek basit deliller vererek Herman onun danışmanın teoremleri geliştirilmiş.

Onun hızlı ve randevu verilecek gerçekten de University of Paris-Sud (Orsay) profesör olarak atandı açıktı onun önemli çalışmaları göz önüne alındığında. O Universitaire Institut de France üyesi ve bir üyesi oldu Unité Recherche Associé "Topoloji ve Dinamiği" Centre National de la Recherche Scientifique ve Orsay güncellenmiştir.

Uluslararası Matematikçiler Kongresi ve Zürih 1994 yılında anda, Yoccoz dinamik sistemlerde bu iş için o bir Fields Madalyası onun en büyük onur aldı. Kongre kendi adresini yılından itibaren, konunun amacı belirten başladı:

Genel olarak konuşmak gerekirse, dinamik sistemlerin teorisi hedefi, olması gerektiği, en sistemlerin dinamikleri en anlamaktır.

Dinamik sistemlerin teorisi gerçekte kim güneş sisteminin istikrarı inceliyordu Poincaré ile başladı. Bu dinamik sistem teorisi ne çalışır tipik bir: nasıl bir sistem zaman içinde olan, sistemin herhangi bir eyalet için aşağıdaki durumunu bir kural verilen geliştirilmesi anlatılmaktadır. Güneş sistemi örnek tam olarak ne bir bilmek istiyor gösterir - sisteminin herhangi bir yapılandırma buna Newton ancak stabil olacaktır ya da yasalara göre ler geliştikçe verilen, yıllar sonra olacak bir gezegenlerin sistemden atılır mı?

Sonra Poincaré, teori Arnold, Fatou, Herman, Julia, Kolmogorov, Palis, Siegel, Smale ve Yoccoz gibi matematikçiler çok sayıda tarafından geliştirilmiştir. Douady de yazıyor:

... onlar - dinamik stabilite, öyle ki gibi güneş sisteminin veya yapısal istikrar için, sistemin küresel özellikleri parametre değişiklikleri altında kalıcılık anlamı aranan istikrar özelliklerini kanıtladık.

Yoccoz 1994 yılında Zürih Uluslararası Kongre matematikçiler of kendi adresini dedi:

Benim de, muhafazakar durumunda özellikle, bir sistem hem hiperbolik ve quasiperiodic özellikleri sergileyen dinamik özellikleri iki sınıf, hiperbolik dinamikleri ve quasiperiodic dinamikleri düşmek anlamak edebiliyoruz; olur. ... amacıyla için birçok sistem olarak biz hesabınıza biz bu kavramları uzatmak, dinamikleri makul bir anlayış tutarak, isteyin. Büyük soru bu kavramları en sistemleri anlamak için yeterli mi o zaman:?

Douady genel anlamda ama daha ayrıntılı olan makale matematik Fields Madalyası "ödülü için önde gelen açıklayan oldu Yoccoz katkılarını anlatıyor. Biz teklif ve bu daha fazla teknik bilgi için başvurabileceği isteyen tavsiye:

O, bir penetran Kombinatoryal anlamda hangi o öne çıkmaktadır satranç oyunu son derece akut geometrik sezgi, analiz etkileyici bir komut birleştirir. O bazen yarım gün matematiksel "deney" üzerine, elle veya bilgisayar tarafından harcamaktadır. "Ben" böyle bir deney yapmak, diyor, "sadece sonuç değil bu ilgi beni, ancak bunu, hangi ışık neler olduğunu tutuyor izlerken şekilde." Yoccoz - "Yoccoz bulmaca" denilen - ki derin kavrayış izin Julia setleri ve Mandelbrot kümeleri kombinatrik çalışmanın bir yöntem geliştirdi.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland