Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

John Griggs Thompson

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

13 Oct 1932

Ottawa, Kansas, USA

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

John Thompson Yale Üniversitesi'nde, 1955 yılında Lisans alma okudu. O Chicago Üniversitesi'nde araştırma yapacaklardır gitti ve 1959 yılında doktorasını tamamladı. Doktora tezi, bir kanıtı, bir Sonlu Grubu Sabit Nokta-Alerjik Automorphism Başbakan Sipariş ile nilpotent bir hak Mac Lane tarafından denetlenir oldu. Aslında doktora tezi bir Frobenius olan yaklaşık 60 yıldır çözülemeyen kalmıştı conjectures bir çözüme olarak. Thompson tezi olarak başlığı gelen Frobenius 'varsayım bu, herhangi bir grup elemanı gidermezse bir automorphism ile sonlu bir grup mutlaka nilpotent s ispat açıktır.

Frobenius 'varsayım ın çözümü daha başkalarının yaptığı gibi sadece daha mevcut teknikleri iterek bitmiş değildi; yerine hangi grup kuramı birçok gelişmelere önderlik etti birçok derece orijinal fikirler getirerek sağlandı.

Thompson Harvard Üniversitesi 1.961-62 yılında asistan, o zaman, 1962 yılında Chicago Üniversitesi'nde profesör olarak atandı. 1968 yılında Thompson, University College, Cambridge İngiltere'de bir dostluk kabul edilir. O Cambridge'de 1970 yılında Rouse Ball Profesör Saf Matematik atandı.

Bu bir tesadüf Thompson'ın tezi zaman başlayan, grup teorisi öne atladı olduğu en dikkat çeken ve bu en hızlı gelişme görüyordu matematiksel konu olarak. Nedeni aniden ilerleme bir sonlu grup teorisinin temel sorunlar üzerinde, sonlu basit gruplar yani sınıflandırma yapılması başladı.

Her sonlu grup olarak sonlu basit gruplar sonlu bir koleksiyon inşa görülebilir. Sonlu basit gruplar nedenle hangi sonlu gruplar inşa edildiği yapı taşlarıdır. Sonlu grupları sınıflandırmak için bu nedenle iki sorunu, yani basit sonlu grupların sınıflandırılması ve uzatma sorunun çözümü azaltır, nasıl birlikte yapı taşları uygun bir sorunudur.

Erken katkıları Galois, Ürdün ve Emile Mathieu tarafından yapılmıştır. Claude Chevalley 1955 yılında bu Lie grupları basit gruplar sonlu sonlu analogları var gösterdi. M Suzuki 1960 yılında sonlu basit gruplar yeni sonsuz aileler keşfetti. Bu onun tarafından bağımsız Chevalley 'ama o zaman ki gerçekten Chevalley gruplar bükülmüş olduğunu fark olduğu teorisi s keşfedilmiştir. Bir automorphims cevapsız edilmiş orijinal Chevalley 'bu yüzden Suzuki gruplar yalnızca bir süre sonra bulunmuştu bir teoridir ın çalışma dışarı.

Thompson, Walter Feit, 1963 ispatladı çalışan tüm nonabelian sonlu basit gruplar bile düzeni vardı. Onlar Tek Sipariş olan Pasifik Journal of Mathematics 13 (1963), 775-1.029 birinde ortaya bir 250 sayfa kağıt Gruplarının Solvability bu sonucu yayınladı. Kağıt önemine rağmen birkaç dergi uzunluğu nedeniyle yayınla reddetti. Kağıt Pasifik Journal hacmi 13 bir bütün olarak iki kısımdır. Bu sonuç matematik dünyasını hayrete düşürdü ama o da matematikçiler bu sonlu basit gruplar bir sınıflandırma mümkün kanıtlamak inanmak için açtı. Hem Thompson ve Feit 1965 yılında on üçüncü ödül onlara bu ortak kağıt yapıldı Frank Nelson Cole Ödülü aldı.

Sonlu basit grupların sınıflandırılması doğru Thompson tarafından bir diğer önemli ilk adım bu sonlu basit gruplar içinde her çözünür alt çözünebilir bir normaliser vardır onun sınıflandırma oldu.

Thompson Nice Uluslararası Kongre matematikçiler of çalışmaları için 1970 yılında Fields Madalyası verildi. Brauer, Kongre'de Thompson çalışmalarının konuşan, ilk 'tek sipariş kağıt of' konuştu:

Ben söz var ilk kağıt dersin Walter Feit ve John Thompson ve, ortak bir kağıt, bu da Feit parçası göz ardı edilmemelidir. Burada, yazar olmayan bütün siklik sonlu basit gruplar bile sipariş sahip etkisi ünlü bir varsayım oldu. Kim bu gözlemlemek için ilk olarak emin değilim. [1.920 Elli yıl önce] Bu zaten çok eski bir varsayım olarak anılıyordu. Ise genellikle derslerde cebir tarihinde bahsedildiği gibi, sadece söylemek doğru olduğunu kimse bir şey yaptı bu konuda, çünkü kimse bir fikrin nasıl başlamak zorunda kaldı. Hatta bütün sorunun mantıklı net değildi. Tamamen olağanüstü rol oynamaktadır başbakan 2 rolünün sadece küçük bir kaza oldu; 2 mi yoksa hangi delik grup düzenin diğer asal bölenler özellikleri vardı bu en az 2 ile bazı benzerlikler de? It Feit sonra oldu-ki bütün soru makul bir biriydi Thompson kağıt, bir emin olabilir.

Brauer Thompson'un sonraki iş konuşmaya devam etti:

Şimdi Fields Madalyası ile onurlandırıldı Thompson çalışmalarının bu ilk kağıt bir devamı olduğunu. Onu o az basit sonlu gruplar belirlenecek, bu, uygun olan alt çözümü mümkün olan basit gruplar söylemektir. Aslında, daha genel bir problem çözüldü. Bu yalnızca belirli alt gruplar, bu nedenle yerel alt grupları olarak varsaymak, çözümü mümkün olan yeterlidir. Bu asal güç düzenin alt ve normalizers vardır ... Bu sonuçlar ilk önemli sonuçlar elde ilgili basit gruplar vardır. Önemli corollaries bir dizi, bir anda hangi edildi tamamen sonlu gruplar üzerinde soruları cevaplamak için önce ulaşmak mümkün olduğunu göstermiştir. Ben bir: sonlu bir grup halledilebilir bir anma ve sadece her iki alt grup elemanları tarafından oluşturulan halledilebilir eğer.

Nonabelian sonlu basit gruplar sonsuz serisi ve 26 dağınık gruplar az sayıda girer. 1970'lerde Thompson bu grupların anlayışına katkıda bulunmuştur. Brauer, sonunda kişisel bir yorum bu tahmin:

Nereye tek tek natürmort ne beklediğini merak hayatta bir noktaya ulaştığında, hâlâ ne görmek ne istiyorsunuz. Bu matematik için de geçerlidir. Ben de söylediğim nokta geçti. Ben ve Thompson çalışması içinde oyun bekliyoruz parçası sonlu basit gruplar sorunun çözümü görmek istiyorum demek gibi. Oldukça genellikle ne Thompson gelecekteki çalışmaları onu daha da yüksek olacak görmek istiyoruz.

John Thompson çıkarlarını 1970 yılından sonra daha geniş olmuş ve 1970'lerde üzerinde aynı zamanda kodlama teorisine büyük katkıları olmuştur. Kodlama teorisi üzerine yaptığı çalışma uzun ayakta sorunun çözümü için zemin hazırlamaya olduğunu, yani gerçek şu ki sipariş 10 hiçbir sonlu bir uçak.

1980'lerde çok Thompson çalışmalarının hangi sonlu gruplar Galois grupları olarak oluşabilir sorun vardı. Bu alanda İş Hilbert tarafından irreducibility teoremi onun kanıtı, ve devlet yazarlar başladı ki:

Thompson çalışmaları da en önemli önceden beri Hilbert 'zamanı olabilir.

1989 yılında Thompson bir beş ana hoparlörlerin Grupları St Andrews toplantı oldu. Diye bir dizi verdi toplantıda Galois gruplar konferans. Thompson resmi burada St Andrews konferans sırasında çekilmiş gösterilmektedir.

Thompson matematik yaptığı olağanüstü katkılarından dolayı birçok ödül aldı. 1970 yılında Amerikan Matematik Derneği ve Fields Madalyası gelen Cole Ödülü yanı sıra yukarıda, o Londra Matematik Derneği 1982 yılında Kıdemli Berwick Ödülü verildi açıklanan Sylvester Madalyası Royal Society, 1985 yılında ve o Wolf Ödülü aldı ve Poincaré Prize in 1992. O Ulusal Bilimler Akademisi Amerika Birleşik Devletleri 1971 yılında ve Royal Society of London 1979 yılında seçildi. 2000 yılında Ulusal Kimya Madalyası verildi.

Fahri derece kendisinin aldığını arasında Yale Üniversitesi (1980) dan olanlar, Chicago Üniversitesi (1985) ve Oxford Üniversitesi (1987).

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland