Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Jules Tannery

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

24 March 1848

Mantes-sur-Seine, France

11 Dec 1910

Paris, France

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Jules Tabakhane 'anne Delphin Tabakhane olan bir mühendis Fransız demiryolları için çalışıyordu ve elverişli Perrier idi var. Delphin ve elverişli Tabakhane, bir kızı olmak en büyük ikinci en eski ederken, Paul Tabakhane ve Jules genç idi üç çocuğu vardı. Demiryolları ile Delphin Tabakhane işi ona ülke çapında nerede demiryolu inşa ediliyordu bağlı olarak hareket eden yer. Aile Mantes den Redon için Ille de kuzeybatı Fransa'nın Brittany bölgesi-et-Vilaine taşındı. Daha sonra Caen Mondeville ile yakın çalıştı.

Jules derin bir Hıristiyan ailede büyümüştüm. Ailesi Delphin ve elverişli Tabakhane olan Roma Katolik olduğunu, ancak erken eğitim verdi o da büyük ölçüde evde ağabeyi Paul Tabakhane Kimler klasikleri ve felsefe için bir tutku vardı etkilenmiştir. Olarak ailesi babasının işi nedeniyle taşındı Jules çeşitli kentlerde okullar katıldı, ama Lisesi'nde Caen geçirdiği orta öğrenimini tamamladı.

Caen Jules anda gerçekten mükemmel bir öğrenci, ödüller kazanmış olan ve çok oğulları öğrenimlerine ile büyük işler başarmak görmek için istekli olduğunu ailesiyle mutlu mesut olarak kendini kanıtlamıştır. 1866 yılında orta öğrenimini tamamlayan, Tabakhane için hem de bilim alanında giriş sınavlarında Ecole Normale Supérieur ve Ecole Polytechnique oturdu. Hem sınavlarda en yüksek notu elde olduktan sonra iki okul seçimi ve belki de çok şaşırtıcı, Ecole Normale Supérieur seçti vardı.

1869 yılında mezun ve üst o yıl tüm mezunları arasında yer, Tabakhane Rennes Lisesi'nde bir matematik öğretmeni, ardından 1871 de Caen de Lisesi'nde öğretmek taşındı oldu. Bu onun için zor bir zaman olduğu için o, çok kesin bir Hıristiyan yetiştirilmesine verilmiş fakat vardı derin antik bilim adamlarının kültür ilgilenmeye başladı kanıtlamıştır. Özellikle o Lukretius, bir Latin şairi fikirleri takdir ve kimin MÖ birinci yüzyılda yaşamış filozof. Kendisi bu pagan yazar felsefesi doğru çizilen bulundu etik ve mantıklı doktrinler üzerine Lukretius fikirleri Tabakhane dini bir kriz geçirmesi neden oldu.

Tabakhane 1872 yılında Paris'e döndü ve Ecole Normale Supérieur öğretim başladı. Onun için doktora eğitimi olmadan okulu bıraktı ve şimdi oraya dönmüştü vardı, onu Hermite matematik araştırma yapacaklardır teşvik etti. O 1874 yılında bir tez için Propriétés des integrales des denklemler différentielle linéaires öğleden katsayıları değişkenler doktora verildi.

Tabakhane matematik seçkin bir öğretmen olduğunu ve o farklı kuruluşlar bir dizi ders verdi. O Lisesi'nde Saint-Loius de, yüksek matematik dersleri ve Sorbonne'da öğretti. Sonra 1881 de Ecole Normale Supérieur de Maître de Konferanslar atandı ve bu kısa süre sonra École Normale Sevr kadınlar için. 1.884 Kimden o Ecole Normale de çalışmaların bir danışman ve Profesör diferansiyel ve integral hesabın 1903, kimden Paris Bilimler Fakültesi. Speziali, içinde yazıyor:

... Tabakhane yirminci yüzyılın başında Fransa'da pedagojik reformların önemli bir rol oynadı. Aracılığıyla yaptığı ve Ecole Normale bu yetenekli birçok öğretmen öğrencilere rehberlik değerli ve bunların sayısı ilham (örneğin bilim alanında kariyer aramaya verdi denetim görevleri ders Paul Painlevé Jules Drach ve Emile Borel ).

Başlıca katkıları tarih ve matematik felsefesine edildi. Ayrıca genç matematikçiler üzerinde büyük etkisi olan bazı mükemmel kitaplar yazdı. Speziali, içinde yazıyor:

Tabakhane yazar olarak önemli hediyeler sahipti. onun özgür saat içinde oluşan şiir saf ve zarif stili açıkça klasik bir duyarlılık damgasını taşımaktadır. Bir rasyonel topraklı ahlak onun engin kültürü, karakteri asalet ve doğuştan anlamda onun Pensées, dostluk üzerine düşüncelerini bir koleksiyon yansıtılır, sanat ve güzellik. sık sık onlar mizah çok rafine duygusu sergiler.

Tabakhane Galois 'notları ve harfler üzerinde çalıştı. 13 Haziran 1909 günü bir plak Galois 'de Bourg-la-Reine doğum yeri var yerleştirildiğinden ve Jules adanmışlık anlamlı bir konuşma yaptı. It Bulletin des Sciences Mathématiques (1909) yayımlandı. It belirterek bu Tabakhane 1.876 beri Bulletin des Sciences Mathématiques bir editör olduğunu değerdir ve o rolü ölümüne kadar devam etti. O Darboux, Hoüel ve Emile Picard bu büyük proje üzerinde çalıştı. Tabakhane, değerlendirme sayıda yazma Bülteni etkileyici bir katkıda bulundu. Örneğin 1905 ve 1910 arasındaki dönemde Bülteni için 200 kitap değerlendirmeleri üzerine yazdı.

Emile Picard hakkında hem Jules Tabakhane ve kardeşi Paul Tabakhane de yazıyor:

Onlar çok tüm hayatlarını yakındık. Çok farklı doğa ki, iki braothers birbirini tamamlayıcı ... Jules felsefesi ... entelektüel kaygı onu özgür değildi. onun bakış açısı daha az kardeşi, ama aynı zamanda daha derin daha evrensel oldu. O metafizikçi iki ince zihin ve hayal kırıklığına ahlâkçı bir nüfuz fikir vardı.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland