Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

William Spottiswoode

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

11 Jan 1825

London, England

27 June 1883

London, England

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

William Spottiswoode babası Andrew Spottiswoode, Eyre ve Spottiswoode, Queen's yazıcıların baskı firması bir üyesi oldu ve o John Spottiswoode kim St Andrews Başpiskoposu olarak ilgili buydu. Bir yıl sonra William Andrew Spottiswoode doğdu Saltash ve dört yıl sonra Colchester için milletvekili için meclis üyesi oldu. William annesi Mary Longman, yayıncı Thomas Longman ve kızıdır. William, sonra Eton Koleji, İngiltere'nin en prestijli okulları Thames Londra yakınlarında yer ile gittik Laleham okul katıldı. Ancak:

... o şehirde, böylece bir kararname karşı okul müdürü tarafından kusurlu kapalı bildirdiğiniz için havai fişek atıldı.

Eton o Harrow School, Londra Büyükşehir prestijli başka bir okula gittik. Kesinlikle bu bölüm Spottiswoode olan Harrow matematik onun en sevdiği konu daha iyi eğitim almış bir avantaj oldu. Harrow itibaren Spottiswoode Balliol College, Oxford, o 1842 yılında girdiğiniz katılmak için Lyon Bursu verilmiştir. Üç yıl sonra matematik alanında birinci sınıf bir derece ile mezun oldu. Daha sonra şunu yazdı:

[M] matematik y ilgi Oxford ve temel enerji ve benim öğretmen Dr Tapınağı (Bishop Exeter) teşviki nedeniyle başladı.

Oxford bulunduğu sırada o yıllık Oxford Üniversitesi-Cambridge kürek yarışı hem 1845 ve 1846 yılında için rowed. 1846 ve 1847 yılında o Balliol Koleji'nde matematik burs verildi burada matematik alanında öğretim görevlisi oldu.

1846 yılında babası Eyre ve Spottiswoode firması devraldı bu Queen's Yazıcı haline mali sorunlar ve Spottiswoode vardı. Firma onun liderliğinde zenginleşmiş ve o kalbinde onun çalışanların çıkarları ile örnek bir firma oluşturdu. Ilk matematiksel yayın çıktı ertesi yıl; Meditationes Analyticae. Herbert Rix, içinde yazılı olarak, Spottiswoode's matematiksel katkıları anlatılmaktadır:

Onun matematiksel çalışmalarının cisimleşmiş hali 'olarak tanımlanan simetri. Bilinen teoremleri zarif yöntemlerle yeni deliller temin yanı sıra, o önemli orijinal eserin bolluk yaptı. Eğriler kişinin üzerine anılarında Onun serisi ve, 1862 ve sonraki yıl 'Felsefi İşlemler' katkıda yüzeyleri, özellikle bir matematikçi olarak onun yüksek rütbe verdi. Ayrıca 1.851 belirleyicileri üzerine ilk temel tez in yazarı ve tez çok bu konunun hızlı gelişim atfedilebilecek idi.

Onun ders kitabı İlköğretim önemi belirleyicileri (1851) ile ilişkilendirilmesi, bu teklif atıfta, aslında onun Crelle's Journal tarafından dergi belirleyicileri daha onun yaklaşım geliştirmek için bir belgesi istendi görüleceği Teoremleri, bu yaptı 1856 yılında. 2 Haziran 1853 tarihinde Spottiswoode Royal Society üyeliğine seçilmiştir. O 1865 yılında İngiliz Derneği matematik bölümü başkanı olarak atandı ve Derneğin saymanı 1861 1874 arasında oldu. Ayrıca Royal Geographical Society konseyine 1.962 den 1.864 görev yapmıştı.

Spottiswoode 27 Nisan 1861 Eliza Taş Arbuthnot evlendi. Eliza William Urquhart Arbuthnot, Hindistan için Konsey üyesi ve büyük kızı oldu ve o Madras, Hindistan doğmuştu:

Bunlar at-Grosvenor Place de evleri, Londra sezon boyu düzenlenen, hem Victoria bilim ve kabine bakanlarının krem çekti. Bilim son haberleri bu olaylar sırasında kaçınılmaz olan evin bir parçası işgal laboratuvarda göstermiştir olacaktır.

Oğulları William Spottiswoode, 1864 yılında doğdu. Bir ortak, daha sonra bir yönetmen, Eyre ve Spottiswoode babasının yayıncılık firması oldu.

Kesinlikle Spottiswoode her zaman keskin bir gezgin ve o ülkelerin hangi kesinlikle biraz dönem için alışılmadık bir dizi ziyaret edildi. 1856 yılında doğu Rusya'yı ziyaret etti ve fırsat yayıncılık tarafından 1857 yılında bir Tarantasse Journey Doğu Rusya ile Sonbahar 1856 in büyüleyici bir hesap edebi becerilerini kullanmak için aldı. 1860 yılında Hırvatistan ve Macaristan ziyaret etti. 1861 yılında, evliliği, Spottiswoode tipik dağ yayınlanan: Hangi olup Asya dağ oluşturduğu olduğunu belirlemek için istatistiksel yöntemler kullanmaya teşebbüs fiziki coğrafya için Olasılık hesabın bir uygulamanın yıl bir veya birkaç neden olur. Francis Galton bu kağıt sosyal bilimler için istatistik uygulamak için onun ilham kaynağı olduğunu söyledi.

1.870 Çevresinde Spottiswoode araştırma yönünde büyük değişiklikler vardı. Bu bir zaman o toplumların bir dizi yüksek ofis alınan, 1872-1870 den Londra Matematik Derneği başkanı olan ve, 1871 1878 arasında, Royal Society olmak veznedar. Ayrıca Kraliyet Kurumu saymanı 1865 1873 arasında oldu. 1.878 Spottiswoode yılında Royal Society başkanı seçildi ve cumhurbaşkanı kaldı kadar 1883 yılında ölümünden. Ayrıca, kendi Dublin toplantısı için İngiliz Derneği başkanı oldu 1878 yılında. Dublin toplantıda o mekanize buluşun büyüme matematik için uygulanan cumhurbaşkanlığı adresini verdi.

Biz Spottiswoode araştırma doğrultusunda, fiziksel konular dönüp değiştirmek bahsettiniz. 1.871 o ve ışığın polarizasyon okudu sonra o rarefied gazlar elektrik deşarj okudu düşük. Spottiswoode 100 dahil olmak üzere birçok makale ve kitaplar üzerinde yayınlanan determinantlar yukarıda belirtilen bir ek olarak: Işık (1874), polarizasyonlu Işık (1879) ve Kutuplaşma ve Elektrik Deşarj, şekil ve Fonksiyonlar (1881) konulu bir konferans. Belgeler:

... esas Felsefi İşlemleri, Proceedings of the Royal Society, Quarterly Journal of Mathematics, Proceedings Londra Matematik Derneği ve Crelle ve bir veya iki Paris Akademisi Comptes rendus içinde of yayınlandı, onlar bir listesi göre düzenlenmiş az bilinen anıları üzerine kısa notlar ile bunların başlangıçta ortaya çeşitli dergi, verilmektedir.

Beri de Avrupa dilleri ve Doğu dilleri üzerinde önde gelen bir uzman Onun çıkarları Ancak matematik ve fizik ile sınırlı değildi. O matematik ve Hindistan'da astronomi tarihine ilişkin araştırma üstlenerek bu farklı becerileri birleştirilmiş. O orijinal Hint kaynakları ve onun önemli katkılar okumak için Royal Asiatic Society tarafından yayımlanmıştır başardı. Journal of Royal Asiatic Society İngiltere ve İrlanda (1860) of duyduğu makale Aslında bu diferansiyel hesabın ilkeleri en eski Hint matematik alanında 12. yüzyılda Bhaskara II süre önce biliniyordu görüştü.

Kempe, içinde, onun matematiksel katkıları özetliyor:

Eğriler kişinin üzerine iletişim ilginç serisi ve 1862 ve müteakip yıl Felsefi İşlemlerde yalnız o bir matematikçi olarak elde edilen yüksek rütbe için hesap istiyorsunuz içerdiği yüzeyler. ... O matematiksel semboller üzerinden böylece o ifadelerin kullanımından Ancak karmaşık nay küçüldü hiçbir zaman tam olarak hangi aldığını hakimiyet, daha karmaşık onlar daha o gibiydi onları mest onlar iktidar ruhuna karşı günah değildi sağlanan tüm çalışma simetri. Bir zihin determinantlar çalışmada doğal olarak her cazibe vardı matematiksel simetri sevgiyle duyguyla doldurulmuştu için.

Bu Spottiswoode iş miktarını kendisinin hem bilimsel, yaptım ve idari üstlenmeyi başardı dikkat çekicidir. Ancak onun sağlığı üzerindeki otoyol alıp, en azından dolaylı olarak ölümüne katkıda bulundu:

İtalya'da kısa bir tatil fazla çalışmak ve iyileşmek gitti bir üç tekerlekli bisiklet kaza etkiler ama sonra eve tifo ve sözleşmeli döndükten sonra üç hafta sonra, öldü 27 Haziran 1883, evinde, 41 Grosvenor Place. O elli sekiz yaşında ve ölümünün ulusal bir kayıp olarak kabul edilmiştir. Royal Society ve o 5 Temmuz'da Westminster Abbey sivil devlet adamları ve tüm bilimsel kuruluş varlığı gömüldü bilime katkısı başkanı görevinden takdir ederek.

Biz Spottiswoode seçim öğrenilen toplumların ve yüksek ofis özellikle bu toplumlarda alınan pek çok onur yukarıda belirtmiştik. Aynı zamanda Cambridge, Dublin, Edinburgh, Oxford ve üniversiteler tarafından fahri derece ödülü Bilimler Akademisi Paris ve yaptığı seçim bahsetmeliyiz.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland