Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Derrick Norman Lehmer

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

27 July 1867

Somerset, Indiana, USA

8 Sept 1938

Berkeley, California, USA

Tanıtım
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Derrick Norman Lehmer 'anne Derrick Fernstück Lehmer ve Isabel Smith Perry idi var. He was:

... oğlu ve Pennsylvania öncüleri torunu ve daha sonra Kıta Ordusu'na katıldı ve Pennsylvania yerleşmiş bir Hessian asker büyük torunu. Annesi Isabel Perry Smith, 1823 yılında Covington, Kentucky'de doğdu.

Onun ilköğretim Nebraska çeşitli okullarda oldu. Lise eğitiminin Bilgiler ve seyrek olan bu, bir resim 1885 yılında askeri üniforma onu gösteren alınan yaptığı askeri veya hizmet ister lise için de katıldığı bir üniforma anlamına gelir bilinmemektedir. O University of Nebraska at, 1893 yılında AB elde eğitimli ve daha sonra bir anketçi olarak demiryolları için Nebraska Üniversitesi'ne hangi 1896 yılında verildi master derecesi için çalışma dönmeden önce çalıştı. O Worthington Askeri Akademisi'nin müdürü 1.896-97 yılında araştırma taahhüt önce. Daha sonra Chicago Üniversitesi'nde burada Elyakim Moore gözetiminde araştırma yaptı gitti. Lehmer doktora verildi 1900 Chicago Üniversitesi'nde bir tez Asimptotik Değerlendirme Belirli Totient için gelen in-toplamı.

Doktora Lehmer bir ödül sonra 1900 yılında University of California Berkeley matematik öğretim üyesi olarak atandı. Lehmer 12 Temmuz 1900 tarihinde Decatur, Illinois, ve Clara Eunice Mitchell evlendi sonra Berkeley seyahat ettiklerini, Lehmer kızkardeşi-in-law Daisy Lehmer Doğum Eylül 2 yazdı:

Ben iki hafta çalışma öğretim vardı ve çok çekici ve ilginç bir iş bulmak. Daha yeryüzünde başka bir şey ve ben öğretmek I like it daha iyi daha fazla tercih öğretirdi. Biz büyük bir resepsiyon Cuma akşam gitti ve bir araya geldi Üniversitesi büyük adamların çok büyük. Mrs Hearst var - sessiz, ağırbaşlı bir kadın vardı ... İlk Millionairess şimdiye kadar el salladı. Cumhurbaşkanı Wheeler ince varlığı ve yüzleri ve isimleri hatırlamak için büyük bir ustalık ile yakışıklı bir adam ...

Derrick ve Clara, Eunice (d. 1903), Helen (d. 1904), Derrick Henry (d. 1905), Stephen (d. 1907) iki oğlu ve üç kızı vardı ve Alice (d. 1911). Derrick Henry Lehmer ünlü bir matematikçi oldu ve bu arşiv bir biyografi vardır. Lehmer 1918 yılında Berkeley profesörlüğe terfi etti ve o kadar 27 Temmuz 1937 tarihinde emekli var öğretmeye devam etti.

Lehmer 1909 yılında, Faktörler yayınlanan ve asal sayılar listesi 1 10.006.721-1.914 olarak. Olan tam adı ilk on milyonlarca 2, 3, 5 veya 7 ile sınırlar 0 ile 10.017.000 arasında bölünebilir değil her sayıda küçük faktörü içeren Faktörü Masalar olan 1.909 yayın, Washington Carnegie Enstitüsü tarafından yayınlandı. Bunu Lehmer bir asal tabloların tarihinin küçük verir:

Eratosthenes of günlerinden itibaren, şimdiki zaman problem ilgi faktör tabloların mucit, bayraklı olmamıştı. ... Faktör tabloların tarih gerçekten onyedinci yüzyılda, belki Cataldi bir tablo ile başlayan başlar (Bologna, 1603), bütün bütün numaraları faktörler kadar 750 için verdi ...

O Schooten 10.000 (1657) asal bir listesini yayınladı söylemeye devam ediyor, Chernac için 1.020.000 (1811) ilk tablo yayınlanan Burckhardt milyon ikinci (1814 için) bir tablo yayınlanan ve Crelle, dördüncü ve üçüncü tamamladı beşinci milyonlarca ama tablolar çok yayımlamak için yanlış olma keşfedilmiştir.

1.917 Lehmer sentetik Projektif Geometride bir İlköğretim Ders yayımlandı. O Önsöz de yazıyor:

Aşağıdaki ders vermek, sentetik Projektif geometrinin temel mümkün olduğu kadar basit bir şekilde tasarlanmıştır. Ana, teori iyi uğrak konunun büyük ustaları tarafından atılmıştır boyunca geliştirilen iken, bu, bazı yerlerde yolun hafif bir düzeltme yapılmış inanılmaktadır. Özellikle bu Involution Doğum bölümde gözlenir. Yazar daire ve anharmonic oranları yoluyla bu konunun normal tedavi memnun olmamıştı vardır. Saf projektif kavramı gerektiğini vezne temeller dayalı olmamak. ...

Bir kitapta gerçek taş konunun tarihine son bölümde olduğu. Lehmer Önsöz içinde tarih karşı onun tavrı hakkında yazıyor:

Yazar ve sayfanın dibinde tarihsel not eklemenin normal uygulama takip etmemiştir yerine çalıştığını, son bölümde, saf geometri, veya tarihinin bir ardışık hesap vermek için en az olarak ne kadarını of o kadar öğrenci edebilecektir olan önceki bölümlerde verilen ders hakim olan takdir için. Bir sıra hiçbir tür düzenlenmiş bir yüz biyografik dipnotlar okuyarak bir konu tarihinin çok geniş bir görünüm elde etmek için apt değildir. Sonra öğrencinin bazı genel fikirleri olan yazar, dahası, o zaman doğru bir konunun geçmişini öğrenmek olduğunu hissediyor kendini tabi.

1920'lerde Lehmer sırasında faktör şablonlar üzerinde birkaç delik onları delikli kartlar kullanarak factorising yöntemi verdi çalıştı. Yöntemi olarak oğlu tarafından açıklanan aşağıdaki gibidir:

Bir numara N her kuadratik kalıntı R beri de N her türlü faktörü bir kuadratik kalıntı ise, bir sayı N faktoring ve sorun burada N ve süperpozisyon ikinci dereceden artıkları R yeterli bir sayı keşfi düşürülür takip ilgili şablonlar o birkaç asal bu artıkları R. sahip ortaya çıkarmak için

Lehmer 1929 yılında Faktör Şablonlar yayımlandı. Oğlu ile kalıpları üretiminde çalışmış. Onlar artıkları R çalıştı <240 ve 48.611 kadar tüm asal içerir 5.000 asal kaplı. Bu 48611 2 = 2363029321 çarpan için tamsayı kadar etkin.

Faktör şablonlar ve fikrinden ardından, Lehmer faktör numaraları başka bir mekanik cihaz ile geldi. Bu cihazın referans bilgileri verir:

"Hatta bir solucan," ve şimdi dönüş elektrik ve ışık olan geçmişte matematik kendi karmaşık sorunun çözümü için gitti, dönecek hakkında ve matematik olan tamamlamak için yıl puanları gerektirecektir sorunları çözmek.

Olan bu sıkıcı görevleri yerine bir makine inşaatı 1.000 YTL'lik hibe ile Dr Derrick N Lehmer Matematik Bölümü University of California of of Washington Carnegie Enstitüsü tarafından sigortalıdır
Makinenin hemen amacı, iki milyon daha fazla olan büyük sayılar faktörleri belirlemektir. ...

Olan Profesör Lehmer idaresi altındaki oğlu Hasan H Lehmer, ulusal araştırma görevlisi tarafından inşa edilecek yeni makine, üzerinde otuz her ayarlanmıştır 100 diş dişli bir şaft oluşur. Bunlarla Meshing otuz diğer dişli diş değişen sayıda, 1 asal sayı üzerine 127 bağlı olarak vites.

Bu ikinci serisi her diş altında vites küçük bir delik. Zaman makine kurulur ve kullanıma hazır, bazı deliklerin tıkalı ve diğerleri açıktır. Bir ışık demeti makine tarafında ve sonra hareket bir elektrik motoru aracılığıyla ayarlanır atıldı.

Tüm ana mili aynı hızda revolve vites, ama onlarla dişlerin değişen sayıda nedeniyle farklı hızlarda revolve Meshing vites. Zaman devrimleri binlerce her tekerlek bir delik belki de yüzlerce derste aynı zamanda, ne zaman otuz delik sıralanır, diğer bir deyişle aynı noktaya ulaştığında, ışık demeti makine ile düz gider, hassas bir fotoğraf grev elektrik plaka ve makine hemen durur.

Bu devrimleri ana mil tarafından yapılan kayıtların sayısını biraz karşı, hangi analiz altında çok sayıda faktör kolayca elde edilebilir bir numara verir.

Dışında matematik Lehmer olan ölüm Berkeley tarafından üretilen açıklanan çeşitli çıkarları vardı:

Onun bilimsel faiz, avocational takipçiliği müzik ve şiir alanı onu taşıyan matematik alanında olmak üzere idi. Arkadaşları böylece onun doğası iki suşlar tanıdı. Derrick uzama, eğer bir çok Hessian stoktan onun soyundan gösterebilir, kendi hesapları için matematik profesörü olmak ve bir anda Araştırma Görevlisi Carnegie Enstitüsü Washington, of burada "ilk on milyonlarca Faktörü Masalar yapılan diğer şeyler arasında . " Ona Norman zorlanma edebiyat olan sevgisi, müzik ve şiir, şarkı ve o ve şöyle yazdı şiir oluşan operaları alanlarında yaptığı yaratıcı çalışma için hesaplar.

Bize Lehmer edebi ve müzikal başarılarının hangi yukarıda alıntı olarak anılır birkaç bilgi vereyim. O 1.936 olan asla yayınlanmadı yılında Kristal Gazers bir oyun yazdı. Bu oyun endişeleri ruhu Conjuring ve simya, ve hikaye nasıl Edward Kelly onun ruhunu dünya irtibat kurabilirsiniz matematikçi John Dee ikna anlatıyor. Lehmer iki opera: Sun Kolye: Bir Maya Drama Doğum Scottish Rite Auditorium, Oakland, at prömiyerinden diye yazdı 28 Şubat 1935. Ayrıca San Francisco yapıldı. Ikinci bir opera Hasat, bir kızılderili tema vardı, Küçük Tiyatro, Sarayı Legion of Honor San Francisco 14 ve 17 Ekim 1933 tarihinde yapılmıştı. Ayrıca, akarsu ve diğer Hint şarkıları (1927), Hint kamp ateşi şarkıları (1930), Northland (1931) itibaren Hint şarkıları Down o Yosemite Vadisi (1924) yedi Hint Songs dahil olmak üzere oluşan şarkıların çok koleksiyonları yayımlandı , Fingers güneş ve Tundras (1932), Ballad of San Francisco Bay (1937) den Mesas (1932), Songs Sierra eteklerinde (1931), Songs diğer Hint şarkı ve Beş Küçük şarkıları (1937) . Ayrıca Fightery Dick ve diğer şiirler yazdı.

Lehmer sayı teorisi onun matematiksel çalışmaları için çok onur aldı. O bir onursal D.Sc. verildi University of Nebraska 1932 yılında seçin. O Amerikan Matematik Derneği dahil birçok öğrendim toplumların bir üyesi olarak; Mathematical Association of America; Circolo Matematico Palermo; Amerikan Antropoloji Derneği; Şiir Society of America; Şiir Society of London; California Yazarlar Kulübü; Bookfellows; Nebraska Yazarlar Birliği; Ligi Batı Yazarlar ve American Society Karşılaştırmalı Müzikoloji için. O Bilim İlerleme için Amerikan Derneği bir adam ve onun yardımcısı olarak görev-başkan ve Mathematical Association of America of mütevelli.

Lehmer evinde, 2736 Regent Street, Berkeley, at genişletilmiş bir hastalıktan sonra öldü.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland