Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Robert Hooke

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

18 July 1635

Freshwater, Isle of Wight, England

3 March 1703

London, England

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Robert Hooke 'baba John Hooke olan All Saints Kilisesi Tatlı su içinde Isle of Wight tarihinde papaz idi var. Resmen bir papaz, rağmen bu yana bakan Dekan Gloucester Katedrali ve Wells of All Saints sorumlu sol John Hooke idi. Bir de kapalı kilise St John's College, Cambridge himayesi olmak oldu. Kilisede görev yanı sıra John Hooke da küçük bir okul kiliseye bağlı koştu ve özel öğretmen olarak görev almıştır. Robert bir kardeşi John, beş yıl büyük babası, aynı adlı vardı.

Robert çocukluk nispeten az bilgi biliniyor. Kayıt biz burada onun arkadaşlarına daha sonraki hayatında hangi belirtilen bilgi nedir. Robert, onun gün birçok çocuk gibi, ve kötü sağlık vardı ergenliğe ulaşması bekleniyor değildi. Babası olan bu tüm çocuklar Kilisesi (John Hooke üç kardeş bütün bakanlar katılmışlardır beklenen bir aileden), böylece Robert bir çocuk olarak hiç şüphe yok ki bir aile geleneği takip olurdu iyi sağlık zevk vardı. Olarak Robert ebeveynleri bu düşünülerek onun eğitim kurmaya başlar yaptım ama sürekli ve sert eğitim yapılan baş ağrısı zarar oldu. Güven onun yetişkinlik ulaşacak görmeyen Robert ebeveynleri kendi eğitim, onu kendi cihazlara çok bırakarak vazgeçti.

Robert kendi fikirlerini kendi gözlem becerileri ve mekanik becerileri içeriyordu. O bitkiler, hayvanlar, çiftlikler, kayalar, uçurumlar, deniz ve çevresindeki plajlar görülmektedir. O mekanik oyuncaklar ve saatler tarafından, ahşap bir çalışma saatinde tam bir yelkenli gemi modeli için çalışma silahlarla birçok şey yapmak hayran oldu. Waller, Önsöz Hooke Posthumous İşleri 1705 yılında yayınlanan, içinde, inancını özellikle doğanın karmaşık bir makine, o zaman onun hayal gücü ve yeteneğini de isyan çalışmasına izin değildi mekaniğinde inancını tarihleri yaş on hakkında.

Den Robert on babasının hasta oldu ve bu Robert oldukça pratik bir şekilde ona ilgi kendini eğitmek için bırakılmak katkıda about time. Sadece bilim, Robert göstermek yetenekli, ama aynı zamanda çizim de becerilerini gösterdi. Orada kim Tatlı bu kez de çalışıyordu ve Robert işte onu izlemek için kullanılan bir portre ressamı John Hoskyns oldu. Yakında o şekilde Hoskyns kalem ve tebeşir kullanılan taklit vardı ve Hoskyns 'portre kopyalarını çıkarıyordu. Kendi yetenek ve açıktı 1.648 Robert ailesinin babasının ölümünden sonra çizim en iyi yolu onun hayatını kazanmak olabilir karar verdi. O, her babasının kitapları ile babası, birlikte tarafından 100 üzerinden (çoğu alıntı rakam 40 kaldı çok tekrarlanan hatası), ve ailesi Londra bir Peter Lely bir portre ressamı için çırak olmak için onu gönderdi.

Lely Haarlem de Hollanda'da okumuştu ve Londra'da yaklaşık beş yıl kendini ayarlamak önce Hooke ona gönderildi. Lely hızlı I. Charles ve James, Duke of York of fame boya portre kazandı. Etkilemiş Van Dyck o İngiltere'de teknik açıdan en yetkin ressam ve Hooke gibi önde gelen uzman öğrendim çok gelen olabilir oldu tarafından. Ancak kısa sürede bu Lely altında okudu parasını atık karar verdi ve o kararın ne o gerçekten gerekli yapılan bir eğitim oldu. Hooke Westminster Okulu'nda, okul müdürü Richard Busby evinde yatılı kaydoldu. Aslında Hooke Busby kim kim hızla onun oldukça dikkate değer bir öğrenci olduğunu fark seçkin bir öğretmen olarak etkisi altında gelmek şanslıydı. Hooke okulda ilk haftanın sonunda Euclid Elemanlarının ilk altı kitap bilgisine sahipti ama Busby resmi bir öğrenme anlamak Hooke için en iyi olmak ve gidiş değildi bu yüzden kendisi tarafından kendi kütüphanesinde çalışmak için onu teşvik gibiydi:

Hooke Dr Busby saygısını kazanmak ve şanslıydı bilginin kendi takipçiliği takip bırakılmak gibi o vardı Westminster Okulu katılıyor önce.

At Westminster Hooke öğrendim Latin ve Yunan ama rağmen Latince konuşan, o Latin yazdı asla çağdaşlarının aksine keyif aldım. Geometri Onun hızla kazandı anlayış yakında mekaniğinin gerçek aşk uygulandı ve o olası uçan makineler icat etmeye başladı. Müzik başka menfaatlerinin ve o organ play öğrendi. Westminster Okulu olarak 1653 yılında teklif verebilir, duygu ki asimile olduğu kadar bilgi, o Christ College, Oxford orada bir koro şefi's kazandı girdi. O Oxford'da Thomas Willis, Seth Ward, Robert Boyle, John Wilkins, John Wallis, Christopher Wren ve William Petty için özellikle önemli zaman eğitim başladı edenler düzenli "görünmez kolejin" Oxford dal "olarak bir araya geldi arasındaydı veya 1.648-49 zaman bazı Londra'da bilim adamları toplantı Oxford'a taşındı kurmak olduğunu "felsefi kolej".

In Oxford Hooke learnt astronomy from Seth Ward and impressed Wilkins with his knowledge of mechanics. Wilkins ona kitap Matematiksel Magick, ya da daha önce Hooke Oxford geldi beş yıl yayımladığı vardı mekanik geometri tarafından yapılabilir harikalar bir kopyasını verdi. Bu kitap Hooke teşvik uçan bir makine icat etmek denemek için devam etmek ve o kasnaklar ile Wadham College gerekçesiyle deney yaptılar. Bir süre Hooke onun diseksiyon deneyleri ile Willis yardımcı oldu. O günün en iyi İngiliz bilim adamları ile büyük ölçüde disiplinlerde çok çeşitli becerileri satın alarak yararlanan ilgileniyordu:

... Hooke lisans derecesi aldı asla [ancak] Oxford daha bin derece daha maç olabilir ona vermişti.

Boyle bir yardımcısı ve ona Willis Hooke tavsiye arıyordu. 1.655 o Boyle ve ilk proje olarak çalışan bir hava pompası inşa oldu. Boyle çıkarlarını nin ana alan kimya vardı ama deneyler von Guericke tarafından bir hava pompası yardımıyla yapılan okumuştu ve mekanik aletleri ile Hooke beceri bilerek, eğer bir inşa edebileceğini sordum. Bu von Guericke tarafından kullanılan Greatorix tarafından yapılmıştı ama Hooke yaptığı tasarımı geliştirmek hissetti daha iyi bir hava pompası. Gerçekten o kadar ve Hooke tasarlanmış yaptı ve temelde modern hava pompası inşa.

Hooke olan bir seferde bir şey mi bir kişi değildi, aslında onun en iyi zaman kafasında bir fikir diğerine atlama gibi görünüyordu. Aynı zamanda onun o da saatler hakkında düşünüyordum nasıl denizde boylam belirlemede kullanılabilir pompa hava üzerinde çalışıyordu At. Hangi pitching ve savurma bir gemi üzerinde zaman içinde koruma sarkaç saatin zayıflığı gerçekleştiren, o merak:

... Kullanım yerine ağırlık bir duruş bir vücut titreşimle yapmak için yaylar.

Yerine denge tekerleği bir sarkaçlı hangi açmak yerçekimi ile işletilen yılında, bir bahar ile denge çarkı kontrol taşınabilir bir kronometre Bir taşımak çevrede olabilir veya biri tutmaya devam etmesi gerekir için büyük avantaj olurdu gerekçeli denetlenen bir gemiye doğru zaman. 1658 de 1.660 iki önemli adımlar yapmıştı, yani bir denge bir sarmal yay ve kontrollü gelişmiş bir maşası çapa maşası denilen kullanın onun deneyleri itibaren. Süre denge için tasarımlar üzerinde çalışma saatlerinin yaylar 1660 yılında Hooke kanunu bir örneğini keşfetti. Ancak sadece Bahar 1678 yılında verilen onun derste Elastisite genel hukuk duyurdu.

Aslında 1660 yılında yıl bir hayli garip olay kontrollü saatler Hooke bahar ilgili oldu oldu. O Wren, Moray ve Brouncker bir bahar saat kontrollü tasarımı ve gündeme getirildi patent hazırlanan bu yıl. Ona bir servet yapmak, ancak yol açabilecek zaman o patent onun tasarımı telif almak için geliştirilmiş kimse sağlayacak fark, o patent devam etmeyi reddetti.

Siyasal ortam artık olayların gidişatı belirlenir. 1658 yılında Cromwell ölümünden sonra oğlu ancak etkisiz oldu devraldı. Many of the scientists in Oxford had been appointed because of their Puritan sympathies and they now lost their positions and moved to London. Monck olan İskoçya vali olarak atandı, Londra bir ordu yürüdü ve erken 1660 yılında sipariş restore edilmiştir. Monck Parlamentosu yeni seçimleri için, o insanların ruh halini Royalists seçeceklerini bilerek çağırdı. Hangi Gresham College'da artık sol konuşlu olduğunu özellikle asker Londra'da durumda iyileşme, bilim adamları tekrar Koleji'nde tutturmak için izin verdi. Çarşamba 28 Kasım 1660 Gresham Koleji'nde bir toplantı günü Teşvik Physico-Matematiksel Deneysel Öğrenme hangi deneysel felsefe destekleyeceğini ilan için Toplum oluşturmuştur.

Hooke ilk yayın kapiller eylem bir kitapçık olduğunu. 10 Nisan 1661 onun kağıt Toplum için olan o tüp dar gösterdi okundu günü, yüksek su içinde yükseldi. Toplum Gresham bu zaman vardı ve onu tanıyan şirketleşme bir kraliyet hibe yapmak King Charles II petitioned. Royal Charter olan Büyük Mührü tarafından 15 Temmuz 1662, Royal Society of London ve Royal Charter oluşturulan geçmiş bir Küratör Deneyleri atamaya bir hüküm içeriyordu. Toplum zaten göz önünde bu pozisyon ve 5 Kasım 1662 tarihinde için gerçekten o pozisyonu verildi Hooke atanması vardı. Muhteşem bir anlaşma bakmadı birçok yönden çünkü toplum, bu tamamen gerçek dışı olduğunu ve herkesin Hooke başka şüpheli bir şey her toplantıda üç veya dört deney göstermek için düşünürken olabilir gerekli oldu sağlayabiliyoruz olmak. Her ne kadar toplum sonunda Hooke ödeme sağlamak umduğunu olduğu kadar toplum bunu bir konumda olduğunu, o herhangi bir karşılık olmadan çalışma yürütmesi için gerekli oldu.

Aslında Hooke imkansız göreve tepki şu 15 yılda orijinal fikirlerin bir zenginlik üreterek onu düştük. Bunun fikir Hooke sel aracılığıyla Toplum zenginleşmiş, ama aynı talepleri çıkardı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır dolu Hooke genius. Olmasına rağmen talep onun yanındaki fikir düşünülmüş zaman biri olarak üzerine yarısı için zihnini atlamak için onun doğaya uygun görünüyordu, diğer taraftan yapmak için önde gelen bir bilim adamı, bekleyebileceğiniz fikirlerini geliştirmek için zaman yoktu anlamına geliyordu. O Royal Society için seçildi ve 3 Haziran 1663 olmasına rağmen hala, en azından Toplum ona bir Fellow yıllık ücret ödemeden olmasına izin hazır olduğunu hiçbir ödeme alıyordum.

1664 yılında Toplum Hooke ancak 80 yılda bir maaş ödemeyi kabul etti, bu da 50 yılda bir maaş ve onun için Mekanik Sanatta Cutlerian Öğretim konumunu düzenlenmiş sonra 30 ama Küratör Deneyleri olarak görev yaptığı maaş azaltılmış kısa bir süre sonra onun hayatı için randevu verdi. Toplum bu yana sık sık onu ödemek için yeterli para yoktu Bu Hooke için umut olabilir finansal güvenlik vermedi Küratör Deneyleri ve o Mekanik Sanatta Cutlerian Öğretim Görevlisi olarak görev çünkü zorunda kaldı ödenen değildi mahkemeye ödeme olsun gidin.

Ancak o, yani Profesör Geometri of Gresham College, Londra, at orada 1665 yılında atanmadan başka bir randevu güvenli yaptı. Pozisyon ona Koleji'nde oda verdi ve ona bir ders dönem süresince her hafta vermek zorundadırlar. Ders Latin ve verilecek daha sonra İngilizce olarak tekrarladı vardı. O evlenmemiş olmalı ama gerekli bir kahya izin verildi.

1.665 yıllık zaman Hooke ilk dünya çapında bilimsel ün elde biriydi. Adlı kitabında Micrographia, o yıl, Hooke kendisi yapmıştı mikroskop ile incelediği nesnelerin güzel fotoğraflar yer yayınladı. Kitap ayrıca temel biyolojik keşifler bir dizi içerir. Pepys günlüğüne yazdı:

Önce ben ikiye kadar benim odaya okuma Bay Hooke Mikroskobik Gözlemler, bu hiç Hayatımda okumak en ustaca kitap saat kadar oturup yatmaya gittim.

Westfall yazıyor:

Micrographia bir onyedinci yüzyıl bilim başyapıtlarından kalıntıları. ... [Bu], ancak herhangi bir soru sistematik bir soruşturma değil sunulan mineral, hayvan ve sebze krallık dersler ile gözlemlerin bir buket. Her şeyden önce, kitap mikroskop biyolojik bilim için ne önerdi.

Hooke konik sarkaç icat ve Gregoryen yansıtan teleskop oluşturmak için ilk kişi oldu. O gerçeği Jüpiter o noktaları gözlemleyerek kimden hangi keşfetti kendi ekseninde döner dahil olmak üzere önemli astronomik gözlemler yaptı. Daha sonra güneş lekeleri kullanarak güneşin dönme ölçmek girişimi için bir helioscope icat etti. O Mars daha sonra dönme onun döneminde belirlemek için kullanılan çizimleri yaptı. Birkaç kuyruklu yıldız gözlenen ve ve neden kuyruk noktaları uzak güneşten de dahil olmak üzere bunlar hakkında önemli soruları, bir takım sorular nasıl eğer kuyrukluyıldız çok uzun ve yanık bir yerde hiçbir hava için yanmasına yanıyor. 1666 yılında bir sarkaç kullanılarak ölçülür olabileceğini yerçekimi önerdi.

Gresham Koleji'nde Profesör Geometri görevine ek olarak, Hooke Şehir Surveyor görevini yaptı. Bir çok yetkili mimar ve Wren baş yardımcısı onun projesine büyük ateşe 1.666 sonra Londra'da yeniden inşa edildi. Westfall yazıyor:

Çalıkuşu ve Hooke hakim ve güdümlü iş, ve hayatları boyunca süren bir dostluk yapıştırılır. Anketçi pozisyonunu Hooke için mali bir nimet, daha onun diğer gelir belirsizlik telafi daha oldu.

Zaman Newton ışık ve 1.672 renk, Hooke bunun ne Newton 'teorisi doğru olarak kendi fikirlerinden 1.665 ışığında ilgili çalındı ve ne orijinal olduğunu iddia onun teorisi üretilen yanlış. Bu ikisi arasında ciddi iddiaların başlangıcı olmuştur. Hooke 1672 yılında kanıtlamak çalıştığınız bir elips turda Dünya hamle Sun ve altı yıl sonra kütleçekim ters kare kanunu gezegen hareketleri açıklamak için önerdi. Hooke Newton'a 1679 yılında fikir soran şunu yazdı:

... teğet (eylemsiz hareket tarafından doğrudan hareket planetts ve celestiall hareketleri Bileşik) ve çekici bir hareket centrall vücudun doğru bir ... benim bu varsayım her zaman atraksiyonlar Merkezi Reciprocall gelen Uzaklık yinelenen bir orantılı olduğunu ...

Hooke, ancak, onun conjectures bir matematiksel ispat peşinde ya da belki bu tür yaptığı zaman ayırmak istemediği vermek mümkün görünüyordu. Ancak o ters kare yasası konusundaki önceliği iddia ve bu Newton kim, bir sonucu olarak Principia Hooke gelen tüm başvuruları kaldırılmış olarak sert bir anlaşmazlığa yol açtı.

Diğer bilim adamları ile sık acı anlaşmazlıklar Hooke hayatı boyunca oluştu. Öte yandan, biz onun bazı meslektaşları ile çok iyi şartlarda olduğunu dikkat etmelisiniz özellikle Boyle ve Wren. Tarihçiler zor ve mantıksız adam olarak ama Hooke anlatılan birçok yolla sert bir hüküm veriyorlar. Hiç şüphe yok ki Hooke gerçekten başkalarının da o, öne çıkarmak için ilk fikirleri vardı çalmıştı hissedilir. Neden bu olduğunu görmek kolaydır. Hooke gerçekten parlak fikirleri olan çok geniş bir yelpazesi ile başkaları tarafından iddia edildi çünkü onu onları çalmak istediğini, ancak geldin ziyade Hooke kapsamlı teoriler binaya fikirlerini geliştirmek yoluyla takip asla. O basit nedeni gerçekten teknik yeteneği bazı Newton ve Huygens gibi çağdaşlarının onun gibi kapsamlı teoriler geliştirmeye olmadığı için onun fikirlerinden esinlenen büyük teoriler geliştirmek için başarısız oldu.

Hooke ve günlükler ki bizi onun karakteri hakkında da bir şey söylemek onun kez ilginç bir resim boya ilginç belgeler vardır. İşte bazı örnekler alınır:

O bir canlı Walker ve alanları kuzey City yürürken keyif aldım. ... O genellikle erken belki, mumlar ve kaydetmek için gün ışığında çalışmak ve gözlerine zorlanma önlemek yükseldi. ... Bazen Hooke gece boyunca ve ardından tüm iş istiyorsunuz yemekten sonra şekerleme yapmak. Gibi suların çeşitli içme ... dedi, ve o lezzetli olduğu tespit huş suyu şarap brendi, liman, bordo, çuval içti. Ayrıca Flanstead's ale bir varil ve Tillotson's ale vardı. Orada o zaman o, sarhoş olduğu kaydedilen birkaç örnek vardır ... Kim, insanlarla tanışmak seven bir topluluk seven kişi olarak özellikle yurtdışına seyahat ettiklerini ...

Hooke olarak da daha çok alaycı oldu büyük büyüdü şirket kendini uzak kapalı olacaktır. Hayatının son birkaç yılda yazdığı kağıtları acı yorum doldurulur. Şubat 1690 yılında Hooke iki Royal Society hangi bir bölümü çoğaltılmaktadır konferanslar verdi. Şu anda, Waller göre, Hooke oldu:

.. sık sık baş ağrısı, baş dönmesi ile sorunlu ve bayılma ve genel bir çürüme ile her yerinden olan felsefi çalışmaları engellediğini, ancak hala bazı zaman o başardı ders okuyun.

Hooke gösterir nasıl bu dersler de acı hisseder. Örneğin, ikinci derste dedi:

[ Huygens 'Önsöz] Kendimi ilk olarak keşfedilen ağırlık Bu özellikleri ile ilgili ve bu Toplum ve yıl, sonlarında Bay Newton bana baskı ve kendi buluşlar olarak yayımlamak lehine yapılan beri gösterdi. Ve özellikle bu beni bu toplum hakkında 27 yıl taşıyan sarkacın vesilesiyle beri üzerine okundu Earth oval şekil deniz için saatler ve diğer iki zamanlardan beri de, gerçi için kötü şans yok oldu duydum, ve bazı günümüze çok iyi hatırlıyorum olabilir ve Bay Newton ve bazı hafta sonra okumuştu kadar kitabında ek ve deneyler gösterdi ve bu yerde gösteri bunların kadar göndermek yerine cevap olduğunu biliyorum vardır gebe Oxford Dr Wallis ve sitemli mektup. Ancak ben de uzunluğu bu gerçeği at will bulmak için geçerli zaman erkekler prepossessions ve önyargıları bir kenara atılmıştır var memnunum. Ve bu indirdiğine ve dünyada onaylayan bulunan bu düşünce erkekler de bu yüzden değil kuşkusuz ama bu dalgıçlar diğer keşifler yapılmış ilk burada olan varsa (ne zaman iyi düşünülmesi gereken ve incelenmesi) çok mantıksız veya bazıları abartılı değil bulunabilir gelmek isteyerek onları yapar.

Ölümünden sonra Waller düzenlenmiş, Hooke tarafından daha önce yayınlanmamış eserlerin büyük bir yayın. Bu eserin büyük kısmı Hooke deprem konferans ayrılmış. O fosil özellikle onun soruşturma jeoloji, için önemli katkılarda otuz yıllık bir dönemde bu da önemli değişiklikler Dünya yüzeyi olan dağ yüksek noktalara deniz hayvanlarının kabukları fosilleşmiş kalkmıştı oluştu ona ikna kalır.

Hooke olarak tanımlanmıştır:

... , bükülmüş yalın ve çirkin adam ...

ve bu yüzden onun bir portre için oturup vermedi inanılıyordu. Ancak, bir portre Royal Society için boyalı son yıllardır eksik sonra bulundu.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland